Prezident lékárnické komory reaguje na články na webu MT
Rád bych se vyjádřil k nedávnému rozhovoru Medical Tribune s náměstkem Petrem Noskem ohledně e-preskripce. Náměstek Nosek v tomto rozhovoru říká, že nesouhlasí se způsobem, jakým bylo ustanovení o povinném elektronickém předepisování léčiv prosazena ve sněmovně.
Nerozumím tedy, proč se tedy zástupce MZ ve stejném duchu nevyjádřil na zdravotním výboru PSP, či na schůzi sněmovny.
Je neuvěřitelné, že jednotlivý poslanec může navrhovat zásadní změny bez analýzy a elementární znalosti praktické realizace a dopadu „svého osvíceného“ nápadu na ty, kterých se změna má týkat – zejm. zdravotnických pracovníků a pacientů. V tomto způsobu jednání předseda zdravotního výboru Parlamentu bohužel vyniká.
Nejen on by měl být za své činy odpovědný, jsou-li nepodložené a nereálné. Vyvracení, nebo alespoň úprava jeho rozmarů je totiž dosti nákladná.
Vedle plateb právním poradcům nás stojí spoustu vlastního času a energie, které bychom mohli věnovat opravdu užitečným a perspektivním tématům.
Dále bych se rád vyjádřil k článku v Lidových novinách „Heger chce šetřit: léky dostanete v sáčku“. Dr. Vepřek, poradce ministra zdravotnictví by si myslím měl nejprve alespoň zjistit, kolik miliónů Kč „šikovná mašinka“ vč. potřebného softwaru vlastně stojí, jak je příprava individuálních dávek léčiv lékárně v Izraeli nebo Kanadě honorována, zda by vůbec výrobci léků byli schopni zaregistrovat a do ČR dodávat klinická balení všech léků běžně předepisovaných,... Uvažovat o plošné náhradě výdeje originálních balení léčiv, která jsou již dnes většinou přizpůsobena nejčastějším dávkovacím schématům, za „odpočítávání jednotlivých tabletek“ je nesmysl.
Užitečná by ale příprava individuálních dávek léčiv mohla být pro pacienty hospitalizované v nemocnicích, nebo zařízeních následné péče, případně při individuálním zájmu vybraných pacientů (senioři) v domácím prostředí. To je ale zcela jiné téma.
Celkem trefně je na článek MT reagováno v související diskusi na webu. Vážná témata k řešení, jsou opravdu jiná – např. stupňující se nedostupnost léčivých přípravků.
Samotná studie k hodnotě nespotřebovaných léčiv (viz web SÚKL) má podle mého názoru min. dva nedostatky:
1/ výběr lékáren pouze dvou krajských měst významně zkresluje, tedy zvyšuje, hodnotu vrácených a nespotřebovaných léčiv při přepočtu na celou ČR
2/ léky z domácí lékárničky, byť „pro-expirované“, většinou bezezbytku využíváme
PharmDr. Lubomír Chudoba, www.tribune.cz
autor je prezident České lékárnické komory
Zdroj: www.tribune.cz