Prezident FIMS na kongresu ČSTL: Naším cílem je, aby sportovali všichni
Pane profesore, proč jste přijal pozvání na tuto českou konferenci?
Nejprve bych chtěl ocenit, že Česká společnost tělovýchovného lékařství je aktivní společností, která organizovala mezinárodní kongres před několika lety v roce 2007. Považuji za svou povinnost zúčastnit se konference významného člena Mezinárodní federace sportovní medicíny.
Zúčastnil jste se české konference již někdy dříve?
Zúčastnil jsem se mezinárodního kongresu, který se konal v roce 2007 v Praze. Od té doby toto město obdivuji nejen pro jeho architekturu, atmosféru, ale i vynikající kuchyni a pochopitelně i pivo.
Mnoho lidí se domnívá, že tělovýchovné lékařství a sportovní medicína pečuje jen o vrcholové sportovce. Jak vnímáte roli tohoto medicínského odvětví vy?
Není pravda, že se zajímáme jen o profesionální vrcholové sportovce. Naším zájmem je, aby všichni lidé provozovali přiměřenou fyzickou aktivitu, protože jde o účinnou prevenci mnoha onemocnění. Fyzioterapie a léčba sportovních úrazů je jen částí našeho oboru. V posledních deseti letech propaguje tělovýchovné lékařství význam sportu jako každodenní součásti zdravého životního stylu. Téměř všechna civilizační onemocnění vyplývají z nezdravého sedavého způsobu života. Inaktivita vede k rozvoji obezity, přidají‑li se k tomu ještě návyková onemocnění, jako je kouření nebo nadměrná konzumace alkoholu, je riziko výskytu chorob, zejména kardiovaskulárních, vysoce zvýšené. Je známo, že fyzická aktivita snižuje riziko karcinomu prsu a dalších onkologických chorob. Tělovýchovné lékařství tu je pro všechny lidi. Pevně věřím tomu, že fyzická aktivita může významně snížit náklady na léčbu mnoha onemocnění.
Vy sám sportujete?
Zúčastnil jsem se mnoha olympijských her, ale bohužel nikoli jako sportovec, ale jako lékař nebo člen olympijského výboru. Nejsem a nebyl jsem vrcholovým atletem, ale rád plavu a lyžuji, i když nikoli na profesionální úrovni. Pěstuji sport pro dobrý pocit.
Nemyslíte, že sport na vrcholové úrovni svým způsobem sportovcům škodí?
Když ve Formuli 1 ženete motor do nejvyšších otáček, může se porouchat. Tak fyzická i psychická zátěž může znamenat pro sportovce škodlivou neadekvátní zátěž. Proto je nutné monitorovat trénink, jeho trvání i intenzitu. Jen tak se lze vyhnout přetrénování a zranění. Závodní sport má svá pro i proti, ale přiměřená pohybová aktivita má pro zdraví všech lidí nezastupitelný přínos.
Jak pohlížíte na preventivní vyšetřování sportovců? V USA se neprovádí, v některých evropských státech ano.
Každá země má jiná pravidla vyšetřování sportovců. V Itálii je povinný screening před závody, před zápasy. Někdo tvrdí, že náhlá smrt sportovců není častá a vyšetření má špatný poměr přínosu k nákladům. My se však domníváme, že tento screening má cenu. Před dvaceti lety byla v Itálii, stejně jako v jiných evropských zemích, povinná vojenská služba, kde byli mladí muži vyšetřeni a byl znám jejich zdravotní stav. Nyní jdou symptomatičtí pacienti dobrovolně k lékaři, ale o asymptomatické se nikdo nestará. Při tomto předzávodním screeningu odhalujeme mnoho patologických nálezů. Přijdeme‑li na onemocnění včas, je léčba levnější.
Jaký má podle vás význam sportovní rehabilitace po srdeční příhodě, iktu?
Sportování a fyzická aktivita musí být doporučována v přísné návaznosti na zdravotní stav konkrétního pacienta. Podle nedávno uveřejněné studie nemají sport a fyzická aktivita pouze preventivní účinky, ale také léčebné. Hovoří se o sportování „na předpis“. Na univerzitě, jejímž jsem rektorem, léčíme i ženy po operaci pro karcinom prsu. Ne všechny měly to štěstí, že nádor byl diagnostikován a operován včas. Oběma skupinám, jak těm, kterým byl nádor odstraněn, tak těm, které podstupují další léčbu s cílem prodloužit dobu přežití, však poskytujeme fyzioterapii a učíme fyzické aktivity, které prodlužují dobu aktivního života, vysokou kvalitu života a soběstačnost.
Co je hlavním tématem vaší přednášky?
Myslím, že mám velmi zajímavé téma: náhlá srdeční smrt u sportovců. Je velmi důležité se o tuto problematiku zajímat a je nutné vzdělávat v této problematice mladé lékaře. Dalo nám velkou práci, aby byl obor tělovýchovného lékařství a sportovní medicíny uznáván jako rovnoprávné odvětví napříč Evropskou unií, aby tento obor měl v celé EU stejnou náplň a stejnou koncepci. Tento proces harmonizace uvnitř oboru v rámci Evropy začal v roce 2005 a bude brzy dokončen.
Zdroj: Medical Tribune