Právníci: Protestující lékaři porušují zákon, mohlo by jim hrozit až 16 let
Advokátní kancelář Černý - Raupachová, se akcí Děkujeme, odcházíme zabývá již několik dní. Podle jejich analýzy zvolili lékaři špatnou formu protestu, která je protiprávní a lze ji označit za vydírání.
"Jsme přesvědčení o tom, že by mohlo dojít k naplnění skutkové podstaty tohoto trestného činu a to i s přísnější trestní sazbou. Hrozí zde odnětí svobody až na 16 let," míní Jan Černý.
Zdůvodňuje to právní charakteristikou trestného činu, kam patří i to, když někdo nutí jiného, aby pod pohrůžkou násilí, ale i například jiné těžké újmy, něco konal.
"Zákonná podmínka těžké újmy je hromadnými výpověďmi lékařů, respektive jejich následky, zcela jistě v daném případě splněna. Navíc jsou hromadné výpovědi řízeny či organizovány centrálně, což opodstatňuje již výše zmíněnou trestní sazbu," dodává Černý.
Lékařům podle něj navíc přitěžuje, že svým jednáním mohou způsobit rozsáhlou škodu. "Nelze zcela jistě v tomto hodnocení pominout ani to, že následkem tohoto organizovaného jednání může být způsobena i smrt jednoho či více pacientů," míní s tím, že nejen vykonání zločinu, ale i jeho příprava je trestná.
Nejen vydírání, i ublížení na zdraví
Lékaře by tedy mohla policie stíhat i v případě, že by své výpovědi stáhli zpět. Černý dodal, že to není jediný trestný čin, kterého se lékaři dopouštějí a že by se dalo zmínit i ublížení na zdraví.
Podobného názoru je i advokát Kolja Kubíček, který už poslal Lékařskému odborovému klubu dopis. Tam organizátory akce upozorňuje, že se dopouštějí trestného činu vydírání.
"Podstatou výzvy je též - mimo jiné - dosáhnout zvýšení platů lékařů pod pohrůžkou odchodu ze zaměstnání většího počtu lékařů. Odchod většího počtu lékařů z českých nemocnic v jednom časovém úseku by nepochybně mohl znamenat značnou poruchu v poskytování zdravotní péče obyvatelstvu. Takovou poruchu však nutno právně označit za těžkou újmu nejen těm, kdož mají poskytování zdravotní péče organizovat, ale i veřejnosti jako celku," míní Kubíček.
Dodal, že pokud organizátor takovou újmou hrozí s cílem získat více finančních prostředků pro sebe nebo jiného, tak prý skutkovou podstatu vydírání naplňuje.
"Zákon hrozí v jednoduchém případě vězením do 4 let, v případě, že se jedná o jednání v organizované skupině, nebo společně s dvěma osobami, nebo je-li takovým činem způsobena značná škoda - vězením i 8 let," uvedl Kubíček.
Doplnil, že je rozdíl, kdyby se lékaři rozhodli protestovat stávkou, při které svou nečinností způsobí jen dočasnou újmu. Navíc by se prý jednalo o stav, který není konečný a který mohou zaměstnavatelé ovládat.
"Mají na to právo"
Se svými kolegy nesouhlasí pražský advokát Tomáš Sokol.
"Mám za to, že požadavek na zvýšení mezd je sám o sobě legitimní. Způsob, jakým je realizován, to znamená, že dávají výpovědi, je také legální. Nedovedu si představit, že by to mohlo být kvalifikováno jako trestný čin. Lékaři tvrdí: když nám nezaplatíte, odejdeme, což je právo každého. Neříkám, že s akcí souhlasím, nicméně to není protiprávní," je přesvědčen Sokol.
DNES
Zdroj: iDnes.cz