Přeskočit na obsah

Pravda o přebytkovém hospodaření VZP

V polovině ledna 2015 ministr Němeček při prezentaci výsledků zdravotnictví ocenil zlepšení zejména VZP ČR, která údajně skončila s přebytkem téměř čtvrt miliardy, zatímco v roce 2013 s propadem téměř jedné miliardy a rok předtím 3,5 miliardy.

Přitom zcela přesně takový výsledek věštil ředitel VZP ještě před zúčtováním měsíce října. Avízovaný a následně potvrzený přebytek činil přesně 0,17% obratu. Zcela mimořádná přesnost odhadu výsledku hospodaření při znalosti výsledků pouhých tří kvartálů je impozantní, možná právě proto budí pozornost.

Fondové hospodaření zdravotních pojišťoven je poněkud méně přehledné a pro neodborníky možná i nesrozumitelné. Proto se neobejdeme bez určitého zjednodušení.

Na začátku roku 2014 vykazovala VZP hotovostní zůstatek základního fondu 392 milionů korun (pro představu, ČPZP se zhruba pětinovým počtem pojištěnců měla zůstatek 6,5x větší, konkrétně 2,5 miliardy korun). Přitom koncem roku obdržela VZP ještě 530 milionů z navýšení za státní pojištěnce, protože ještě v říjnu přitom VZP zůstávalo jen 87 milionů Kč, tedy z hlediska obratu téměř 150 miliard prakticky „nic“.

Na konci roku pak zůstatek základního fondu činil 245 milionů korun. Stejná částka je přitom uváděna jako „přebytek“ hospodaření VZP za rok 2014, i když ve srovnání s počátkem roku jde naopak o 147 milionů schodek.

Bez přístupu k přesným údajům z hospodaření není možné se přesně vyjádřit, jak hospodaření skutečně dopadlo. Ale lze se vyjádřit, jak zcela jistě nedopadlo.

Předně, zůstatek základního fondu za rok 2014 vykazuje pokles o necelých 150 milionů, nikoliv tedy přebytek.

Je třeba pamatovat, že v této částce je stále započítána i polovina půjčky 1,7 miliardy z konce roku 2013. Tedy dalších 850 milionů minus, celkem už miliarda korun.

Dále má pojišťovna povinnost naplnit tzv. rezervní fond, což v roce 2014 neučinila. To činí další dvě miliardy. Minus. Celkem už schodek tři miliardy.

Některé odhady tvrdí, že vyúčtování zálohových plateb do konce dubna 2015 může vést k doplatkům až 2% z objemu úhrad. To by mohlo dosáhnout až 3 miliard korun.

Je možné, že ministr Němeček disponuje ještě jinými údaji, než jsou ty oficiálně zveřejňované. Pokud spolu s vedením VZP ČR tvrdí, že namísto nejméně třímiliardového propadu dosáhla VZP skutečně velmi drobného „přebytku“, dluží veřejnosti podstatně podrobnější informace, jak k této částce dospěli.

Je totiž možné, že informace o „přebytkovém“ hospodaření byla námi ostatními jen „špatně pochopena“ a skutečné výsledky spíše kopírují shora uvedená fakta.

ing. Karel Šatera, www.tribune.cz


Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.