Pracuje se na ceníku lékařů
Systém, ve kterém je možné si legálně připlatit ve zdravotnictví za nadstandard, funguje v České republice zhruba měsíc. I vedení ministerstva zdravotnictví od počátku říkalo, že jde o jakousi zkoušku, podle jejíhož výsledku se rozhodne o dalším rozšíření položek, za které je možné platit. No, a zdá se, že do tohoto seznamu přibude jedna velice viditelná položka - samotní lékaři.
A na telefonní lince Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců. Vítám i vás, dobrý den.
Pane řediteli, už připravujete ve vaší nemocnici ceník lékařů.
Roman PRYMULA, ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové:
Tak pomalu na tom začínáme pracovat. My v tuto chvíli hlavně vyhodnocujeme, k čemu nám v podstatě byly ty nadstandardy dosud platné. Kolik lidé o to mělo zájem a pracujeme na tom výhledově, jakým způsobem budeme zapojovat jednotlivé lékaře.
Čemu myslíte, že by to prospělo, pane řediteli, kdyby si lidé tedy mohli zaplatit za to, že budou ošetřeni od pana primáře?
Roman PRYMULA:
Tak ono je to takový psychologický dopad, nicméně, myslím si, že by to mohlo ovlivnit i nějakou šedou zónu, kdy toto probíhá jaksi neoficiálně a myslím si, že je to legální cesta, jak se domoci svým způsobem té péče nadstandardní. Na druhou stranu já musím jednoznačně říci, že my budeme trvat na tom, aby to bylo pouze v podstatě mimo pracovní dobu, to znamená, abychom neohrozili jiné pacienty tím, že necháme specialisty operovat zákroky, které jsou podstatně banálnější než ty, pro které oni určeny jsou.
Pane Dostále, pan doktor Prymula to řekl velice elegantně, je opravdu veřejným tajemstvím, že někteří lékaři se nechávají tímto způsobem platit už teď, jsou lidé, kteří zaplatili třeba desítky tisíc za por a podobně, pokud teď bude legální připlatit si za ošetření u konkrétního lékaře, je to vítaný krok?
Ondřej DOSTÁL, Platforma zdravotních pojištěnců:
Tak já se domnívám, že především, aby to bylo legální, tak by muselo dojít k nějaké změně zákona, protože ani stávající znění, které má ty nadstandardy v oblasti výkonové, dle mého názoru neumožňuje zavést připlácení k hrazené péči za lékaře.
No, ale nelze popřít, že tím zmizí významný kus prostoru pro to nelegální placení?
Ondřej DOSTÁL:
No, ono to spíš vyvolá obrovskou nejistotu, protože ta platba bude podle stávajícího zákona nejspíš bezdůvodným obohacením, ti pacienti se můžou rozmyslet, že to budou chtít zpátky, čili toto vyžaduje lepší legislativní práci, jenže stejně, bez změny zákona není možno řešit takové věci, třeba, kdo bude příjemcem, zda lékař nebo ta nemocnice, jak se to bude danit. Je tam spousta věcí, které je potřeba se nad nimi trošku ještě zamyslet a zapracovat.
Myslíte, pane Prymulo, že tam jsou nějaké takové právní legislativní nejasnosti, na které naráží pan Dostál?
Roman PRYMULA:
Tak já už jsem tady naznačil, že my na tom zatím začínáme pouze pracovat, protože já také čekám na nějaký jednoznačnější právní rámec. Na druhou stranu řada těch věcí, která byla zmíněna nakonec, myslím, že je velice jednoduchá, to nebude tak, že by nemocnice pronajímala prostory nějakým lékařům a ti si tam po pracovní době potom mohli dělat, co by chtěli, to bude klasický zaměstnanecký poměr, to znamená, ty peníze půjdou nemocnici a samozřejmě nemalá část z nich půjde potom tomu danému lékaři, ale bude to formou klasické mzdy.
Mimochodem, kolik z toho by šlo tomu lékaři a kolik by šlo nemocnici?
Roman PRYMULA:
Tak tam bude záležet, jak ta finální kalkulace bude provedena, kdybychom hovořili o nějaké nadstandardní mzdě, třeba tisíc korun za hodinu kalkulované na toho lékaře, tak samozřejmě podstatná část toho by šla na něj, ale my ještě nemáme úplně přesné poměry tak, jak to bude nastaveno.
Pane Dostále, dejme tomu, že se nějakým způsobem vyřeší ty legální nejasnosti, o kterých jste hovořil a berme pracovně tu verzi, že skutečně bude možné legálně si zaplatit za ošetření u konkrétního lékaře, vrátím se znovu k té otázce, zda se tím podle vašeho soudu eliminuje možnost těch nelegálních plateb?
Ondřej DOSTÁL:
Tak jako ten problém je určitě, určitě potřeba řešit, na druhou stranu je potřeba nezlegalizovat jenom úplatky, protože takové systémy jsou třeba i v některých zemích na východ od nás, kde je formálně bezplatný systém dostupný pro všechny, ale reálně existuje pojištění na úplatky, že člověk přijde do nemocnice, zaplatí, dostane účtenku a s tou si jde na komerční pojišťovnu, kde mu jí proplatí, ono to totiž asi znamená trošičku problém taky s tím, že vytváříme jakýsi druhý plán příplatkový plán pro jaksi pacienty, kteří si budou schopni zaplatit z vlastní kapsy navíc, čili narušujeme to pravidlo solidarity a univerzality, které v tom systému dneska je.
Takže myslíte, pane Dostále, že existuje reálně riziko, že lidé, kteří si nebudou moci dovolit zaplatit, nedosáhnou na kvalitní péči?
Ondřej DOSTÁL:
Já věřím, že tomu aspoň z počátku tak nebude, třeba i v tomto vítám slova pana ředitele, ředitele hradecké nemocnice, ale domnívám se, že v systému, který je postavený na objemových regulacích, v podstatě zdravotní péče, úhrady této péče ze zdravotních, od zdravotních pojišťoven, tak nemocnice budou mít jednoznačnou motivaci /nesrozumitelné/ ty pacienty, kterým, kteří jim připlatí ještě něco navíc a tím pádem odstavit od té péče ty pacienty, kteří připlácet nebudou chtít nebo moci.
Pane řediteli, to je skutečně zásadní otázka, jak nemocnice zajistí, aby všichni pacienti, i ti, co nebudou mít hodně peněz, dostali péči v odpovídající kvalitě?
Roman PRYMULA:
Tak já myslím, že tady jsou standardní mechanismy, které v podstatě vycházejí /nesrozumitelné/ těch různých zdravotnických zařízeních, kde my musíme dodržovat určité principy a postupy. Já myslím, že to bude poměrně přísně kontrolováno i veřejností a bude to drobnohledem. Já, když se podívám na ty nadstandardy stávající, tak ono paradoxně my musíme říci, že máme spíše pokles v těch odlehčených fixacích, lidé si je nekupují tak často, jak to dělali, když si je museli zaplatit úplně a já si nemyslím, že to bude zase nějak úplně masový jev, samozřejmě pokud se jedná o nějakou závažnou operaci a dotyčný jedinec je postaven před rozhodnutí, jestli prostě si vybrat toho nejšpičkovějšího operatéra, tak tam to riziko, že bude zájem o špičkové operatéry, je poměrně vysoké.
Ale nebude to tedy, pane Prymulo, tak, že by se na těch chudých zaučovali mladí lékaři a primáři operovali místní honoraci?
Roman PRYMULA:
Ne, určitě ne. Já už jsem tady říkal, že my samozřejmě máme určité spektrum expertů na každé té dané klinice a jsou zákroky, které může provést jenom přednosta nebo plně atestovaný specialista, tam samozřejmě není možné, aby byly nahrazeni někým jiným a k těm daným zákrokům náleží jakási kvalifikace, kterou ten operatér musí mít a tu nemůžeme obejít tak, že bychom tam dali nějakého /nesrozumitelné/, který ještě prostě podléhá přípravě.
Slyšel jsem dobře vaše slova, pane řediteli, o tom, že teď začínáte jaksi s přípravou takového toho "ceníku", ale v jakých částkách by se mohly pohybovat platby za služby konkrétního lékaře.
Roman PRYMULA:
Tak já říkám, zatím to je zcela předběžná věc, my tam diskutujeme o jakousi hodinovou mzdu kolem tisíce korun, tu nadstandardní, s tím samozřejmě, že by se tam započítaly další eventuální náklady, ale nechci tady skutečně zveřejňovat zatím nějaké číslo, protože ještě jsme tu dohodu neuzavřeli a záleží na tom, jak ten systém bude nastaven, protože já souhlasím s kolegou, že zatím legislativně to není úplně dořešeno.
Pane Dostále, máte nějakou takovou hrubou představu, v jakých částkách by to mohlo být, dejme tomu, tedy za tu operaci kolena, chtěl bych, aby mi to dělal přednosta?
Ondřej DOSTÁL:
No, tak pokud mohu vycházet z toho, co /nesrozumitelné/ zjistili, jak se to dneska platí korupčně, tak tam se to platí v nějakých 15, 20, 30 tisíc korun za operaci, možná více, možná méně, je to všechno založeno samozřejmě na doslechu. Takže pokud by se to zlegalizovalo, tak lze patrně předpokládat, že by se ty sazby udržely.
A pak je tu ještě další taky velice důležitá věc, zda se dá vyloučit, že by díky penězům někdo mohl předbíhat, že by zaplatil za to, že půjde dřív na operaci, pane řediteli?
Roman PRYMULA:
Tak to si myslím, že nepůjde zcela nepochybně, protože to je jeden z prioritních úkolů ministerstva, které si stanovilo to, že my jsme museli zavést skutečně pořadníky, které jsou velmi transparentní, my samozřejmě nemůžeme zveřejňovat konkrétní jména osob, nicméně dotyčný jedinec je schopen zjistit, kde se zhruba pohybuje a jak brzo na tu operaci půjde, samozřejmě, že tam jsou indikace zdravotní, kdy dotyčný jedinec se může posunout v tom pořadí z této indikace, a myslím si, že toto pořadníky jsou poměrně prověřovány, takže tady si nemyslím, že by šlo nějakým způsobem předbíhat.
Pane Dostále, je to tak, pořadníky vše ohlídají?
Ondřej DOSTÁL:
V nemocnicích, které jsou dobře řízeny, jistě, ale, jak říkal předchozí reformní tým, všechno je to o motivacích, motivaci postihnout v podstatě nějaké skryté předbíhání, určitě nebude mít ta nemocnice, protože ta dostane ty peníze, určitě jí nebude mít ten lékař, který taky dostane ty peníze a určitě ne ten upřednostněný pacient, protože ten dostane tu přednost. Tu motivaci budou typicky mít ti nepřiplácející, ti předběhnutí, ale ti nebudou mít v podstatě žádnou možnost, jak do těch stávajících transparentních čekacích seznamů, které nejsou zcela transparentní, nejsou veřejné, tak jak nahlédnout a zjistit, že byli předběhnuti a když, tak jak proti tomu brojit.
Pánové, prosím ještě velice krátce jeden bod, jak se podle vás bude dál rozšiřovat nebo nějak jinak měnit seznam služeb, které si lidé budou moci hradit v rámci nadstandardu, pane Dostále?
Ondřej DOSTÁL:
Já věřím, že konečně získáme nějaký systém, který bude hodnotit podle nákladové efektivity potřebnosti a nikoliv v podstatě podle momentálních politických potřeb.
Pane řediteli, jak to vidíte vy, jak se bude měnit nadstandard?
Roman PRYMULA:
Tak já si osobně myslím, že někdy v budoucnosti, já neříkám, že to bude okamžitě, by se skutečně mělo stanovit, co patří do péče standardní, na co má každý nárok a to, co bude nad touto zónou, už bude spadat do nadstandardu, protože stávající nadstandardy jsou více formální, to je jenom otázka toho, že si připlatím za technologii, která vede ke stejnému výsledku, ale je nákladnější, ono to není ani tak o kvalitě, když se podíváte na ty vakcíny, tak tou nadstandardní vakcínou je ta dražší a když se zlevní, tak bude tou nadstandardní ta, která se ...
Ta druhá.
Roman PRYMULA:
... tou dražší, takže ono zatím to není úplně dořešeno.
Ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula. Děkujeme, na shledanou.
A Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců. I vám děkuji za rozhovor, na shledanou.
Zdroj: Radiožurnál