Přeskočit na obsah

Práce přesčas a spojování oddělení

Odpovídá JUDr. Zuzana Chudobová, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče

Zákonem je dán průměrný maximální limit přesčasové práce celkem (tedy jak nařízené tak odsouhlasené), kdy zaměstnanec za vyrovnávací období nesmí konat více než v průměru 8 hodin přesčasové práce v týdnu. Do tohoto počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas za vyrovnávací období se nepočítají přesčasy, za které bylo poskytnuto náhradní volno.

Příplatek za práci přesčas musí být vyplacen v řádném výplatním termínu za příslušný měsíc, ve kterém byla přesčasová práce konána, není – li dohodnuto poskytnutí náhradního volna. Zaměstnavatel nemůže zaměstnanci libovolně rušit či zkracovat směny plánované dle rozvrhu pracovní doby. Takto zrušená směna, kdy zaměstnanec má rozvrženu směnu, ale zaměstnavatel pro něj nemá práci, je překážkou na straně zaměstnavatele, započítává se do odpracované doby a zaměstnanci za ni náleží náhrada mzdy.

Co se týče poskytnutí náhradního volna za práci konanou přesčas, je to zaměstnavatel, kdo může určit, kdy bude náhradní volno čerpáno. Čerpat náhradní volno je možné opět jen v době, kdy měl zaměstnanec rozvrženou pracovní dobu. Za práci konanou přesčas ale v právní řadě náleží dopovídající plat nebo mzda a příplatek za práci přesčas, na poskytnutí náhradního volna namísto příplatku za práci přesčas se musí zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnout.

www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.