Přeskočit na obsah

Práce na hygienické stanici mladé lékaře příliš neláká

Jde o preventivní obor se zaměřením na ochranu a podporu zdraví, předcházení epidemiím či poškození zdraví z hluku, potravin, z předmětů běžného užívání či chemikálií v prostředí. Vedle medicínského vzdělání musejí hygienici mít i rozsáhlé právní znalosti. Průměrný věk lékaře hygienické služby v ČR je 56 let a stoupá, mladí lékaři nenastupují. O problematice hygienické služby jsme hovořili s MUDr. Jarmilou Rážovou, Ph.D., která byla v souladu se služebním zákonem od 1. června 2016 jmenována ředitelkou Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.



Kolik lidí řídíte a jaký dopad na práci KHS má služební zákon?

V přímé působnosti šest a nepřímo 241 zaměstnanců. Krajská hygienická stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze je zřízena podle zákona o ochraně veřejného zdraví a svou působnost orgánu ochrany veřejného zdraví dle citovaného zákona vykonává na území Středočeského kraje.

Z hlediska územní působnosti se KHS člení na pracoviště v sídle v Praze 2, které spravuje území okresů Praha-východ a Praha-západ, a 10 územních pracovišť ve městech Benešov, Beroun, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Příbram a Rakovník a s těmito pracovišti tvoří jeden funkční a organizační celek.

KHS je organizační složkou státu, funkci zřizovatele plní Ministerstvo zdravotnictví, které je současně naším nadřízeným orgánem. Od 1. 1. 2015 se KHS stala služebním úřadem dle zákona o státní službě.

KHS má 241 systemizovaných míst, většina z nich je obsazována v režimu výběrových řízení dle služebního zákona. Státní zaměstnanci mají určitá omezení plynoucí ze zákona o státní službě, mohou ale vykonávat pedagogickou činnost, což považuji za velmi pozitivní. Někteří představení našich územních pracovišť vyučují obor hygiena a epidemiologie na středních a vyšších zdravotních školách. Nastupující generace nelékařských zdravotnických pracovníků tak dostává informaci o oboru, který je nedílnou součástí zdravotnického systému.



Můžete připomenout, s jakým hlavním záměrem jste nastupovala?

Přišla jsem se záměrem udržet vysokou kvalitu práce na KHS, kterou jsem měla příležitost posoudit z mé předchozí pozice zástupkyně hlavního hygienika a ředitelky odboru ochrany veřejného zdraví na Ministerstvu zdravotnictví. Takže udržet kvalitu a standard služeb poskytovaných občanům všech okresů Středočeského kraje.

Jedním z rozvojových cílů, které jsem si stanovila, je dovést hygienickou stanici k obhajobě titulu Podnik podporující zdraví, který získala v roce 2011. Letos v červnu budeme procházet procesem recertifikace. A co pro úspěšné obhájení děláme? Snažíme se nejen vytvářet dobré pracovní prostředí a podmínky, ale i podporovat udržování dobrých a korektních vztahů na všech pracovištích, a vytvářet tak podmínky pro zvládání stresu, který odborná a úřednická práce – možná pro některé překvapivě – přináší. Zajišťujeme tedy vzdělávání všech zaměstnanců, a to jak v komunikačních dovednostech, tak v prohlubování a rozšiřování odborných znalostí. Dvakrát do roka pořádáme „Pochod za zdravím“, například letos na jaře jsme šli do hornického skanzenu Mayrau na Kladensku. Zátěž pracovníků související s nárůstem administrativy se snažíme snížit také organizačními opatřeními. Například odbor hygieny práce převzal část agendy odboru hygieny komunální v preventivním posuzování projektové dokumentace.



Potýká se hygienická služba také se stárnutím lékařů?

Průměrný věk lékařů hygienické služby je 56 let, průměrný věk lékařů, kterých je na naší KHS 17, je o půl roku nižší. Noví lékaři k nám nenastupují, což může být dáno zdánlivou nižší atraktivitou povolání, ale i menším finančním ohodnocením. V rámci curricula se s oborem hygiena a epidemiologie studenti medicíny seznámí, ale pro práci v tomto oboru se nerozhodují. Naše KHS je akreditovaným pracovištěm na vzdělávání v oboru hygiena a epidemiologie, stážují u nás studenti 3. LF UK, Jihočeské a Západočeské univerzity.

Co by mohlo mladé lékaře přesvědčit, aby do hygienické služby nastoupili?
Práce je to samozřejmě jiná než u lůžka, ale nabízíme slušné zacházení a ve většině případů pravidelnou pracovní dobu. Práce hygienika je velmi různorodá, jak práce přímo v terénu, tak pochopitelně i administrativa a propojení s právem, protože, některé věci vymáháme, vydávají se rozhodnutí, stanoviska a my jsme povinni dodržovat právní formu.

Na naší práci je určitě zajímavé i to, že jsme součástí integrovaného záchranného systému, takže se podílíme na řešení krizových situací a připravenosti k jejich řešení v rámci kraje. Máme zpracovaný plán krizové připravenosti KHS, zaktualizovali jsme pandemický plán kraje. Zajišťujeme 24 hodin denně sedm dní v týdnu dostupnost pro základní složky IZS, například pro případ výskytu vysoce nebezpečných nákaz a pro řešení mimořádných situací a nařizujeme opatření k tomu, aby nedošlo k poškození zdraví lidí. Pracovníci KHS jsou členy povodňových komisí a krizových štábů obcí s rozšířenou působností a já jako ředitelka KHS jsem členka bezpečnostní rady kraje.

Myslím si, že jsme zajímavý obor, chybí sice bezprostřední kontakt s pacienty na lůžku, ale pracujeme s lidmi, občany a obor se snaží přispět k tomu, aby nemocí bylo co nejméně. Jsme preventivní obor. Jednou za pět let zpracováváme také zprávu o zdraví obyvatel regionu, kterou projednáváme s krajem, aby mohla být přijata opatření k udržení a zlepšení zdravotního stavu obyvatel našeho regionu. Předchozí zpráva vyšla v roce 2014, další nás čeká v roce 2019. Každoročně také zpracováváme výroční zprávu o činnosti. Zpráva za loňský rok vyšla počátkem května a uvádí se v ní, že v roce 2016 jsme zkontrolovali 1930 stravovacích zařízení, 147 dětských letních táborů, 527 koupališť a dohledáno 59 nebezpečných výrobků. Za zjištěná pochybení ve všech oblastech činnosti jsme uložili 515 sankcí v celkové výši 2 472 800 korun.



Mohly by atraktivitu oboru zvýšit i změny ve vzdělávání lékařů?

Zákon 95 zkracuje kmen v hygieně a epidemiologii z pěti let na čtyři roky, což by mělo přispět k tomu, že by do oboru nastoupili noví lékaři, nicméně jsem raději opatrná. Podle mého názoru lékaře částečně asi odrazuje to, že jsme úřad, nejsou v kontaktu s pacienty, k čemuž jsou v době studia na lékařských fakultách vedeni. Pravda ale je, že práce v oboru hygiena a epidemiologie není vykonávána pouze na KHS, lékaři se specializovanou způsobilostí mohou toto povolání vykonávat i v nemocnicích jako ústavní epidemiologové nebo hygienici či ve zdravotních ústavech, Státním zdravotním ústavu, lékařských fakultách či v soukromé sféře.



A jak hygienici a epidemiologové pomáhají svou prací poskytovatelům zdravotních služeb?

Vyjadřujeme se ke zřízení všech zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb. V rámci těchto řízení poskytujeme konzultace při přípravě projektové dokumentace. Schvalujeme provozní řády zařízení, zejména z hlediska řešení hygienických a protiepidemických opatření k předcházení vzniku a šíření infekce spojené se zdravotní péčí. Konzultace poskytujeme zdravotníkům a pracovníkům v sociálních službách i v oblasti legislativy.

Zdravotničtí pracovníci se na nás obracejí i v rámci konzultací výsledků laboratorních vyšetření u nemocných infekčními nemocemi a ve věci očkování. Epidemiologická šetření, která nařizujeme na základě hlášených infekčních onemocnění, napomáhají zdravotníkům při zjišťování zdroje nákazy. Zajištění protiepidemických opatření pak ve spolupráci se zdravotníky vede k zamezení šíření infekce na další osoby.

Kontroly provádíme ve všech typech zdravotnických zařízení a v zařízeních sociálních služeb. Zaměřujeme se na dodržování schváleného provozního řádu, jak z hlediska postupu, tak z hlediska pracovních podmínek lékařů a sester a dalších pracovníků ve zdravotních a sociálních službách. Nejčastějším problémem při kontrolách je oblast dezinfekce, dále sterilizace, nevyhovující značení sterilního materiálu. Dále pak skladování a likvidace odpadů, nevyčleněné pracovní plochy dle druhu činnosti, nepoužívání osobních ochranných pomůcek a neaktuální provozní řády.

Odstranění zjištěných závad projednáváme s provozovatelem zařízení a zpravidla jsou neprodleně odstraněny. Jen výjimečně přistupuje KHS při zjištění závad k uložení sankcí, a to tehdy, kdy se závady opakují či provozovatele nespolupracuje.



Co děláte pro popularizaci oboru nejen v očích lékařů, ale i laické veřejnosti?

Jedním z mých úkolů je, aby se práce hygienické služby více objevovala v médiích. Loni jsem proto v rámci systemizace pro rok 2017 navrhla zřídit pozici tiskové mluvčí pro KHS. Od letošního března na ni nastoupila Dana Šalamunová, která předtím působila na Ministerstvu zdravotnictví a má k oboru blízko. Význam naší práce se snažíme akcentovat i prostřednictvím našich webových stránek a Facebooku, kde lze komunikovat méně formálním způsobem.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.