Přeskočit na obsah

Pojišťovna v pasti. Vymknou se zdravotní knížky kontrole?

Nejprve se podívejme, jak to obvykle funguje, když jedna společnost chce "koupit" druhou: vyžádá si veškeré dokumenty, smlouvy, zjistí si vlastnickou strukturu, majetek, případné dluhy, závazky...

... A pak se rozhodne a sepíše smlouvu.

A jak to funguje v největší zdravotní pojišťovně VZP? Koupí většinový podíl ve firmě IZIP od neznámé švýcarské společnosti (upozornila na to Česká televize), založené pouhé dva dny předtím, než na ni byly převedeny akcie.

A zásadní smlouva o prodeji akcií má tři strany. Až pak si VZP vzpomene, že o firmě (alespoň oficiálně) vlastně nic neví. A nechá udělat audit, který má dodatečně odhalit všechny výše popsané informace. Jeho výsledky by měly být v listopadu.

A rozhodnou o dalším osudu elektronických zdravotních knížek, které stály už 1,5 miliardy korun a stále pořádně nefungují. "O pokračování projektu rozhodne správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny 21. listopadu, na kdy je svoláno zasedání," řekl šéf rady Marek Šnajdr (ODS).

Pojišťovna dnes vlastní pět procent akcií firmy IZIP. Dalších 46 procent (které od švýcarské firmy koupila, aby měla nadpoloviční většinu 51 procent) leží v úschově u notáře, stejně jako více než milion korun, který za ně VZP zaplatila.

A běží hloubkový audit. Pokud po něm pojišťovna akcie převezme, stane se většinovým majitelem firmy IZIP. Pokud ne, smlouva o prodeji akcií zanikne.

Členové správní rady pojišťovny, kteří o tom budou rozhodovat, dostanou výsledky auditu zhruba týden před zasedáním. A musí říct, co bude dál.

Jaký může být další osud "knížek", kam mají lékaři zapisovat údaje o všech vyšetřeních a diagnózách pacienta či lécích, které užívá?

1. Knížky ovládne VZP a tajemný investor

První možností je, že audit ukáže zcela čisté účetnictví firmy IZIP, najde veškeré doklady, za co utratila miliardu a půl, což do ní od pojišťovny nateklo. Zveřejní také, kdo ji opravdu vlastní a vlastnil. Ukáže smlouvy s firmou MD Access, která reálně elektronické knížky provozuje a spravuje a do které z IZIP plyne většina peněz od pojišťovny.

Pak správní rada VZP odhlasuje, že je všechno, jak má být, a že se pojišťovna stane většinovým majitelem firmy. Převezme akcie od notáře a zřejmě začne zkoumat, s kým se o firmu IZIP dělí – zbylé akcie (49 %) totiž patří švýcarské firmě eHI eHealth

International, jejíž vlastníci nejsou známí. Advokát švýcarské "schránky na akcie" Thomas Ladner v Hospodářských novinách tvrdil, že o 49 procent akcií IZIP má zájem významný zahraniční investor. Ale že nemůže říct jeho jméno.

Je to možná vzkaz správní radě – nebuďte hloupí a firmu kupte, vstoupí do ní bohatý investor, projekt bude pokračovat a ušetří VZP sedm až osm miliard korun ročně (z nichž si podle Ladnera část vezme investor). Jenže se také může stát, že poté, co VZP většinový podíl koupí, si "investor" vstup rozmyslí...

2. Akcie se vrátí zpátky.

I k europoslancům Pokud by se investor nakonec nenašel nebo kdyby VZP chtěla převzít úplně všechny akcie sama, švýcarská firma by podle Ladnera svých 49 procent vrátila původním majitelům firmy IZIP, tedy mimo jiné europoslancům ODS Milanu Cabrnochovi a Miroslavu Ouzkému.

Ti však tvrdí, že s projektem už nechtějí mít nic společného, a tak by se zřejmě chtěli akcií zbavit. Lze jen spekulovat, zda by i "menší polovinu" prodali VZP za nominální hodnotu tisíc korun za kus, jako to u menší části udělali Švýcaři, nebo by si řekli o hodnotu tržní – třeba i řádově vyšší.

3. Pojišťovna knížky neovládne, ale bude je dál platit

Je však také možné – a podle lidí obeznámených se situací pravděpodobnější – že audit nedopadne dobře.

Proč? Může se například ukázat, že smlouva VZP s firmou IZIP je prakticky nevypověditelná. Lidé, kteří ji viděli, MFDNES řekli, že je neprůstřelná až do roku 2014.

I kdyby tedy VZP chtěla z projektu vycouvat, nemohla by. Další tři roky by pravděpodobně musela do nefungujícího projektu nalít desítky, možná stovky milionů korun.

4. VZP ovládne IZIP, ale ne zdravotní knížky

Audit konečně může potvrdit dojem, že IZIP je "prázdnou schránkou", přes niž jen tekly miliony do subdodavatelské firmy MD Access. A že ta vlastní všechny patenty k projektu.

A na tuto firmu už VZP páky nemá. Pojišťovna totiž nevlastní žádné její akcie, a firma jí tedy nemusí své účetnictví ukazovat.

Takže i kdyby se VZP rozhodla, že firmu IZIP koupí celou, a také by ji získala, mohla by mít jen obal. Skutečným "vlastníkem" zdravotních knížek může být MD Access.

Navíc je také možné, že nevypověditelná bude i smlouva mezi IZIP a MD Access, takže by pojišťovna sice vlastnila IZIP, ale dál by musela sypat do druhé společnosti miliony korun. "Nedivil bych se, kdyby to tak bylo," podotkl člen dozorčí rady Radim Vysloužil (VV).

Variant, co se s projektem IZIP stane, je mnoho. Až výsledky auditu naznačí, jak velký průšvih IZIP vlastně je.


autor: Tereza Strnadová

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.