Plíšek: Vyhrál český pacient
14.02.2011
Moderátor: Martin Veselovský
Dnešní podvečerní jednání ministra zdravotnictví Hegera s lékařskými odbory a komorou přineslo určitý pokrok v podobě společného memoranda, které má zabránit masivním odchodům lékařů z nemocnic. Dohodu musí ještě posvětit vláda a regionální odborářské organizace.
Náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu a právo Martin Plíšek v Událostech, komentářích. Dobrý večer.
Do dnešního vydání Událostí, komentářů jsme samozřejmě zvali i zástupce lékařských odborů, ti si ovšem dnes čas neudělali. Pane náměstku, ministerstvo v jednání s odboráři nakonec couvlo. Alespoň v některých bodech. Proč?
Tak my jsme samozřejmě chtěli udělat vše pro to, abychom došli k dohodě. My jsme splnili ty původní požadavky, které se týkaly vzdělávání lékařských pracovníků, protikorupčních opatření. změny v oblasti co je na úhrad léků. Rozjezd reformy zdravotnictví. A následně tedy zůstala k řešení platová otázka. Myslím si, že jsme dnes vyjednali rozumný kompromis. A teď
Jenom pardon, vy jste byli už předem dohodnuti, že ještě nějaké jaksi manévrovací místo je? Protože minimálně v posledních takových 14 dnech to vypadalo, že ministr zdravotnictví se, abych tak řek zasekl a prostě už neustoupí.
Tak my jsme předložili před týdnem návrh korektní lékařskému odborovému klubu. Došlo k určité přestávce v těch jednáních, kdy si obě strany zmapovaly své další pozice. A myslím si, že ta dnešní dohoda je skutečně rozumným kompromisem. Teď jsme všichni v očekávání středy, kdy lékařský odborový klub /LOK/ by měl zareagovat na svém sněmu, zda tuto dohodu odsouhlasit.
To se beze sporu uvidí, ale rozumím tomu správně, že z vašeho pohledu, jak ministerstvo, tak lékaři minimálně odboráři lékařští, couvli?
Udělali vše pro dohodu, a já si myslím, to je podstatné z hlediska pacientů od 1. března tohoto roku.
Dá se to také vzít tak, že ministr v podstatě prohrál? Protože dlouhou dobu říkal, že nebude v ničem ustupovat, ale teď nakonec ustoupil? Protože minimálně co se týče platových požadavků, to není, podle toho, jak ještě před 14 dny říkal.
Já bych to takto neviděl. LOK definoval požadavky na daleko vyšší částce, než která pro letošní rok platí. Letos půjde na zvýšení platu v průměru o 5 - 8000 korun. Pokud vím, odboráři požadovali mezi 8 - 12000 korun. Takže já bych rozhodně netvrdil, že ministerstvo prohrálo. Zároveň dojde k navýšení valorizaci platů lékařů v příštím roce o 10 % a v roce 2013 bude činit průměrná mzda lékaře 1,5 až 3násobek průměrné mzdy v ČR.
Dobře. Ještě jinak se zeptám, když to nakonec u LOK ve středu projde a pod tím memorandem bude podpis, LOK odvolá celou tu akci hrozící odchodem téměř 4000 lékařů. Tak to resumé bude jaké? Kdo vyhrál a kdo prohrál? Protože tady byla nátlaková akce lékařů.
Ano, pacienti byli dáni, jako rukojmí. Ale samozřejmě, podle mého názoru vyhrál český pacient, který se nebude muset obávat o dostupnost zdravotní péče o její poskytování. Zároveň byly, podle mého názoru posíleny reformní snahy ministerstva, protože pokud jste si všiml, v memorandu také je, že LOK i ČLK podpoří reformu zdravotnictví, která je obsažena v programovém prohlášení této vlády. Tzn., celé další restrukturalizační, optimalizační kroky ve zdravotnictví, které ministerstvo zdravotnictví pro nadcházející roky plánuje.
Mimochodem, pane náměstku, tuším, že to je 14 dní, možná 3 neděle, kdy už v podstatě celá ta situace byla hrozně podobná té situaci, která je teď. Už to bylo takové dobře naladěné, už v podstatě byla na stole jakási dohoda, už se chodilo jaksi téměř na vládu anebo na LOK a na regionální šéfy, jaksi pro posvěcení a nakonec všechno za několik dní bylo zase jinak. Jaký je důvod proč teď očekávat nějaký lepší výsledek?
Tak ta dohoda dnes byla na tom jednání přítomnými zástupci akceptována
A nebyla podepsána.
Podpořila ji asociace krajů, tzn., podpořili ji hejtmani, což je nový prvek při tom vyjednávání. Já teď nechci dávat dopředu soudy, počkejme si na středu a uvidíme.
Z jakého důvodu ministerstvo zdravotnictví prostě nenechalo ty lékaře odejít?
Tak samozřejmě, nám jde primárně o dostupnost zdravotní péči v ČR. Byli zde některé kraje, kde ta péče byla ohrožena. Jako např. Vysočina. Samozřejmě byli jsme připraveni a připravovali jsme se na krizové scénáře, vláda, bezpečnostní rada státu, samozřejmě ministerstvo zdravotnictví
Počkejte, pane náměstku, já vám ocituji, v listopadu minulého roku říkal ministr Heger, tuším na Radiožurnálu, cituji přesně: "Ti lékaři, kteří říkají, že ty výpovědi podepíší, jich je něco mezi 3 - 4000, a to je takový počet, který běžně chybí v nemocnicích o prázdninách a ten provoz běží dál, i když je samozřejmě mírně omezený a některé výkony se musí odkládat." To je ten důvod, proč jste lékařům minimálně v některých ohledech ustoupili a nenechali jste je prostě odejít?
Byly některé obory, jako anesteziologové, porodníci, neonatologové, které v některých regionech by znamenaly ohrožení dostupnosti zdravotní péče. Já bych chtěl zdůraznit, že ministerstvo neřídí a neorganizuje celé zdravotnictví v ČR, velkou roli zde hrají kraje, obce, nestátní poskytovatelé péče, takže ono se to nedá takto obecně zplošťovat
Já jsem to nezplošťoval, já jsem citoval ministra zdravotnictví Leoše Hegera, pane náměstku.
Já myslím, že pan ministr neřekl nic ve smyslu, ať všichni, co podali výpověď, odejdou
No tak to bezesporu nebylo myšleno, tak stále moje otázka: proč jste nenechali lékaře prostě odejít. Proč muselo dojít k tomu, že téměř možná je uzavřena dohoda, ve které ministerstvo zdravotnictví tomu tlaku ustupuje.
Ta dohoda není jenom o platech. Pořád se tady hovoří o platech, ale v té dohodě je i podpora reformy zdravotnictví. V té dohodě je, že zvyšování platů v příštím roce se bude týkat i zdravotních sester a ostatních zdravotnických pracovníků. V té dohodě je, že letošní navýšení platů se nebude týkat jenom lékařů, a ale i lékařů v odborných léčebných ústavech, v léčebnách dlouhodobě nemocných a lékařů zdravotnické záchranné služby. Tzn., z mého pohledu je to kompromis. A naopak ministerstvo zdravotnictví dostalo to, co nikdy v historii nedostalo, a já věřím, že LOK i ČLK to myslí vážně. Že podporují reformu zdravotnictví a úsilí pana ministra ji prosadit.
Tak, ještě jedna věc, která úplně pevně souvisí s celým tím sporem mezi ministerstvem zdravotnictví či vládou a odborářskými lékaři na straně druhé. A to je fakt, že ministerstvo zdravotnictví, ministr zdravotnictví, nakonec i vy jste o tom mluvil, pane náměstku Plíšku, že lékaři, kteří případně po odchodu těch 3800 zbudou v nemocnicích, tak nebudou trestně odpovědni za svá případná pochybení? Jak jste na to přišli, že to tak může být?
My jsme dnes na tiskové konferenci, samozřejmě se věnovali tomu, jak pomoci a chránit ty lékaře, kteří zůstanou a kteří dál budou poskytovat zdravotní péči. Z obecních předpisů ať už z trestního zákoníku nebo občanského zákoníku vyplývá, že pakliže někdo a v tomto případě lékař jedná ve stavu krajní nouze, kdy nemůže odvrátit nebezpečí, které může vyplynout z˙hlediska ochrany života a zdraví. Což se může stát lékařům, kteří např. by měli najednou ošetřovat stejně závažné diagnózy u více pacientů, což z hlediska jejich přetížení by k tomu mohlo dojít. Tak pak a to zdůrazňuji, musí to rozhodnout soud. Může ten soud říci, že tedy ta odpovědnost tam není nebo může být ten lékař za těchto okolností té odpovědnosti zbaven.
Vy jste dnes minimálně tiskové agentuře ČTK, pane náměstku říkal, že stát by v takovém případě poskytoval lékařům, právníky, kteří budou specialisté na zdravotní právo, aby v těchto případných soudních sporech je zastupovali. Kdo ale poskytne právníky lidem, kteří se s těmi chybujícími lékaři bude soudit?
My jsme samozřejmě mysleli zejména k těm poskytovatelům. Protože v˙případě, kdy hrozí
To já chápu, že jste to mysleli k těm poskytovatelům. Já se ptám, jak k tomu přijdou ti pacienti, kterým a teď si vezměme, řekněme modelový případ bude odoperována zdravá ledvina kvůli nějakému časovému tlaku. Oni se budou soudit, ale právník i z jejich peněz, které odvedou na daních, bude poskytnut tomu, kdo to udělal?
Já, my jsme nic neříkali o tom, že bychom tyto právníky hradili. My jsme jenom nabídli odborníky pro zdravotnické právo, kteří právě umí řešit ti tíživé krizové situace. My hovoříme ö krizové situaci i nyní může k tomu dojít, že občan potřebuje advokáta z hlediska řešení náhrady škody při újmě na zdraví. To nepohybně, ale pakliže by nastala ta situace a ona zdá se nastane, uvidíme ve středu, tak samozřejmě vám stát a nejenom stát
Dobře. Pane náměstku, kdybyste si nemysleli, že ta určitá možnost tady je, tak o tom vy a pan ministr Heger nemluvíte. Tak se teď tady bavíme o tom, co jste to vlastně řekli. Vy jste jinými slovy řekli pacientům, že v případě, že odejdou ti lékaři a pacientům bude, jaksi bude pacient poškozen lékařem, který bude pod časovým tlakem, tak při případném soudním sporu stát pomůže tomu lékaři. Protože mu dá k dispozici specialistu na zdravotní právo. Rozumím tomu správně?
Já myslím, že to není takto myšleno. My jsme, ale i pan premiér minulý týden byli dotazováni, jak pomůžeme těm, vy jste před chvílí se mě ptal, proč je nenecháme odejít, ty lékaře, tak jak pomůžeme těm kteří zůstanou. A jistě uznáte, že jejich pracovní nasazení i z hlediska přesčasů, to, co by následovalo po odchodu těch ostatních lékařů, kteří chtějí odejít, by bylo enormní. A samozřejmě
Takže i ministerstvo do případného soudního sporu s pacientem poskytne určitou pomoc?
My jsme řekli právní poradenství.
To je určitá pomoc.
V krajní nouzi se můžete ocitnout i vy. V krajní nouzi se může ocitnout lékař
S největší pravděpodobností, pokud já se, pane náměstku, ocitnu v krajní nouzi, tak budu na druhé straně toho sporu a vy budete pomáhat tomu lékaři.
V jakékoliv jiné situaci. My samozřejmě, nám šlo o to, aby chod nemocnic po 1. Březnu, nejenom v těch přímo řízených pod ministerstvem zdravotnictví, ale i těch, které zřizují kraje a další, fungoval a abychom zajistili, pokud možno u neodkladných výkonů dostupnost zdravotní péče. Uvědomme si, že jde o krizovou situaci, kterou ČR nepamatovala. A věříme, že ji ani pamatovat nebude. Pakliže ve středu k té dohodě dojde. A my jsme samozřejmě byli, tako dotazováni, a myslím si, že to je legitimní, jak poskytnout určité právní poradenství. Já bych opravil to, že bychom, poskytovali placené právní služby, jak poskytnout právní poradenství i těm lékařům, kteří by se dostali nezaviněně v institutu krajní nouze do této situace. Samozřejmě bychom
Moc se omlouvám, pane náměstku. Já vám ocituji přesná slova pana ministra: "Pokud by si pacienti na lékaře stěžovali a chtěli jít třeba i k soudu, ministerstvo poskytne doktorům právníky. Hájili by je tak odborníci na zdravotní právo.
Tak samozřejmě, pan ministr má svoje kolegium pro zdravotnické právo. V této zemi jsou právníci a advokáti, kteří se zdravotnickým právem zajímají. Mimochodem jde o docela specifickou oblast
Já o tom vůbec nepochybuji, ale
Pakliže bychom je nabídli veřejně a oni samozřejmě se k té pomoci
Lékařům.
přihlásili. Ale obecně. My jsme dnes řešili dislokaci zdravotníků a lékařů samozřejmě pacient by věděl od své zdravotní
Pane náměstku
Počkejte.
Pane náměstku, já se ptám na jinou věc. Vy jste před malou chvílí říkal, že lékařští odboráři si vzali, pokud to budu správně interpretovat pacienty jako svého druhu rukojmí. To byla myslím vaše slova. Není to teď tak, že vy, teď v tom, jaksi zbylém čase, kdy se ta situace bude řešit si ty pacienty, např. na Vysočině, kde by měli možná největší problém, berete ty pacienty také jako rukojmí? Protože říkáte, pokud budete mít problém, tak pomoc bude u těch lékařů z naší strany. Ne u vás u pacientů.
Povinnost zřizovatelů je pacienty informovat, pokud jdou třeba na neodkladný zákrok, kde v jaké nemocnici bude poskytována. Ale jistě uznáte, ž pakliže by ti zbylí lékaři, kteří zůstávají nebo zůstali by, byli ohroženi, že by museli řešit více diagnóz najednou stejného druhu, museli by sloužit přesčasy, i oni mají přece právo využít třeba institutu krajní nouze, kterou občanský zákoník nebo trestní zákoník umožní. Nic více, nic méně. To přece nebylo o tom, že chceme chránit někoho na úkor jiného, takto to určitě nebylo řečeno. A já předpokládám, že nikdo nechce panu ministrovi toto podsouvat. My chceme jednu skupinu
Myslíte si, že to teď minimálně vůči těm pacientům, takto nevypadá?
Určitě ne, já si myslím, že my naopak s pacientskými organizacemi velmi komunikujeme. A všechno úsilí, které jsme do dnešního dne dělali, bylo právě pro zajištění dostupnosti zdravotní péče pro pacienty. Dokonce jsme zajišťovali, aby lékaři ve fakultních nemocnicích mohli poskytovat zdravotní péči pro vzdálenější regiony, ve kterých třeba fakultní nemocnice neexistují. Tzn., já si myslím, že tyto kroky
Tomu rozumím.
hovoří zcela jasně.
Řekněte mi ještě, nebo zkuste mi to prosím, pane náměstku vysvětlit, proč dnes poté, co za dlouhé měsíce došlo možná ke kroku, který jaksi přibližuje celou situaci nejblíže k dohodě, tak zároveň říkáte toto, říkáte, jsme připraveni těm lékařům, kteří zbudou poskytnout právní pomoc, ať už bude vypadat jakkoliv. Co je to za vzkaz? To je vzkaz, který má tu situaci nějak ovlivnit? Proč zrovna dnes, proč ne před 14 dny?
Já myslím, že těch vzkazů za posledních dnů a týdnů byla celá řada
Tento vzkaz, který dnes zazněl poprvé, byl dnes.
Není to tak, premiér minulý týden na návštěvě ministerstva zdravotnictví a řekl to na tiskové konferenci, řekl jednoznačně, že stát poskytne jakousi právní pomoc, poradenství, abychom se zase nechytali za slovo, těm lékařům, kteří zůstanou. A poskytne jim samozřejmě stupeň nějaké ochrany. To je i úkolem zřizovatelů. Přece jde o to, aby ti lékaři mohli v důstojných podmínkách, které by samozřejmě byly do značné míry limitovány tou situací, tak aby mohli poskytovat svoji lékařskou péči. My jsme dnes odpoledne samozřejmě ještě netušili, jak dopadne večerní jednání, je dobře, že to jednání takto dopadlo. A že došlo k tomuto kompromisu. Doufejme, že ve středu LOK tu dohodu schválí, protože na jeho souhlas se čeká.
To se bezesporu dovíte i ve vysílání stanice ČT24. Pane náměstku, díky za vaši návštěvu a komentář. Hezký večer.
Zdroj: ČT 24