Plíšek: Odpovědnost bude nově na lékaři, zároveň i na rodiči
Jan BUMBA, moderátor:
Na lince je nyní náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu Martin Plíšek. Dobrý den.
Martin PLÍŠEK, náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu:
Přeji pěkný den vám i vašim posluchačům.
Pane náměstku, když se krátce ohlédneme, byl to tedy špatný odhad z vaší strany, když jste prosadili uvedenou povinnost do zákona o zdravotních službách?
Martin PLÍŠEK
Tak samozřejmě já bych chtěl zdůraznit, že jde o jeden paragraf v zákoně, který má téměř 130 paragrafů a jde tedy o zákon kodexového typu, samozřejmě to ustanovení paragrafu 35 bohužel neřešilo všechny situace, například situace rozvedených a neúplných rodin, zároveň jsme šli cestou výkladu v těch zdravotních výkonů, které mohou dlouhodobě negativně ovlivnit zdravotní stav dítěte, úmyslem zákonodárce určitě nebylo mezi takové výkony zařazovat běžné podávání léků, preventivní prohlídky, či očkování, část lékařské obce i někteří právníci to však takto vykládají, proto dnes vláda přistoupila k tomu, že dala souhlas s poslaneckou novelou, kterou předkládá pan ministr a skupina poslanců s tím, že by souhlas dvou rodičů měl být v nejbližší době zrušen.
Ale nechcete říct, že to byla chyba některých zdravotníků nebo některých právníků, to, že nastaly ty komplikace?
Martin PLÍŠEK
To určitě ne, na druhou stranu upozorní, že bylo možno více výkladů, to znamená, i ten výklad, že například pod toto ustanovení se měly vztahovat takové výkony jako jsou transplantace, jako je chemoterapie, jako je závažná plastická operace, která skutečně dlouhodobě ovlivňuje zdravotní stav dítěte, tak i takové výklady byly možné, nemáme tady zatím ustálenou soudní judikaturu, ale na druhou stranu je v pořádku a ministerstvo zdravotnictví na tom spolupracovalo i s poslanci, že byla rychle vypracována novela, která by měl v září, říjnu nabýt účinnosti a měla by ulehčit samozřejmě život jak pacientům, tak lékařům.
Novela, o které mluvíte, v jakém bude znění, úplně zmizí ten povinný souhlas obou rodičů se zákroky u jejich dítěte?
Martin PLÍŠEK
Ano, my jsme pozvali ke kulatému stolu zástupce, odborníky ze zdravotnického práva, lékařských odborných společností, některé soudce státní zástupce a další odborníky, i na nový občanský zákoník, a z této diskusi jasně vyplynulo, že by se měla do budoucna zohledňovat rozumová a volní vyspělost dítěte s ohledem na jeho věk, takže odpovědnost nově bude samozřejmě na lékaři, zároveň i na jeho rodiči s tím, že by měl samozřejmě lékař komunikovat s jedním z rodičů, a případně rodič si zase naopak může vyhradit, že o některých zdravotních výkonech bude následně informován, vyšli jsme tedy z nového občanského zákoníku, který je již platný, účinný ještě není, účinný bude v roce 2014, a který skutečně u nezletilých zohledňuje jejich rozumovou a volní vyspělost s ohledem na jejich věk.
K tomu, o čem teď hovoříte, pane náměstku, ale třeba předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer dnes na Radiožurnálu řekl:
Pavel NEUGEBAUER, předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost:
Nechat jim tu pravomoc, jistě je to správně, ale otázkou je - ten zákon nestanovil tu hranici. Teď říká - posoudit na základě nějakých rozumových vlastností toho dotyčného, někdy ty projevy těch teenagerů jsou natolik komplikovaný, že říct, že v danou chvíli zcela pochopil a naslouchal tomu, co říká ten lékař, je velmi komplikované.
To řekl předseda Sdružení dětských lékařů. Pane náměstku, nepouštíte se znovu na tenkou půdu, nenecháváte tu nevyjasněné otázky, jak určit, které dítě je jak rozumově vyspělé, aby rozhodovalo o své péči?
Martin PLÍŠEK
No, právě proto, že z hlediska rozumové a volní vyspělosti u dětí bychom tu hranici u každého dítěte mohli stanovovat rozdílně. Tak ponecháváme skutečně na zvážení lékaře s tím, že pokud on má pochopitelně pochybnosti o projevu vůle toho dítěte, tak samozřejmě kontaktuje rodiče a bude vyžadovat jejich souhlas, to je samozřejmě, jak už jsem zmínil, na nutné komunikaci mezi lékařem a rodičem dítěte, podotýkám jedním z rodičů, také o tom hovoří i občanský zákoník nebo další právní předpisy, ale ukázalo se, že do zákona kodexového typu a vlastně hovoří ten občanský zákoník, nelze nastavit jednoznačně nějaké věkové hranice, kdy už dítě je samo schopno o sobě rozhodovat a kdy ne, je to skutečně individuální a myslím si, že si s tím lékaři poradí.
Znamená to tedy, že ten lékař bude mít před sebou dětského pacienta a sám se rozhodne nebo sám na základě svého pozorování usoudí, jestli to dítě je dostatečně rozumově vyspělé a když bude mít nějaké pochybnosti, tak se obrátí na rodiče?
Martin PLÍŠEK
Ano, samozřejmě, vyžádal si souhlas rodiče s touto péčí, budou lékaři, kteří je, kteří tento souhlas jednoho z rodičů budou tedy vyžadovat často, pak půjde o banální návštěvy lékařů, třeba pacienta, který má, řekněme, 11 let a tam ten souhlas zase naopak nebude nutný, zaznamená se to do zdravotnické dokumentace. Já si myslím, že medicína je natolik pestrá, i osobnostní vývoj dětí jde strašně dopředu, že tam nastavovat nějaké rigidní hranice, by opět tu situaci komplikovalo a totéž se týká i samozřejmě úpravy doprovodu dítěte a zároveň jsme vypustili i ten institut opatrovníků, protože my říkáme, že řešení kolizních vztahů mezi rodiči a dětmi má řešit soudní moc, respektive zákon o rodině, nikoliv zdravotnický systém a lékaři.
Pane Plíšku, a prosím ještě velice krátce, určitě máte srovnání s Evropou, jak je tato problematika podchycena v jiných evropských zemích?
Martin PLÍŠEK
Tak samozřejmě je to různé, v některých evropských zemích je skutečně kladen důraz na práva dětí velmi široký, zejména v poslední době evropské normy chrání, chrání děti duševně nemocné, zbavené jaksi z hlediska i omezovacích prostředků, chrání jejich práva, to se týká samozřejmě i dospělých pacientů, nicméně je to tak, že skutečně stačí zpravidla, zpravidla souhlas jednoho rodiče, jsou táty, kde se samozřejmě hovoří, a v tom jsme se i motivovali, původně o těch závažných, skutečně závažných výkonech, ale ty jsou v některých zákonech zase vyjmenovány, takže samozřejmě v tom je trochu odlišnost.
Náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. Děkuji za rozhovor. Na shledanou.
Radiožurnál
Zdroj: Radiožurnál