Platy zvýšíme příští rok, zůstaňte, žádá Heger lékaře
Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger v otevřeném dopise vyzval lékaře, aby neodcházeli z nemocnic.
Současným požadavkům na zvýšení mezd sice vyhovět podle svých slov nemůže, ale díky připravené reformě slíbil jejich růst od příštího roku. Předseda lékařských odborů Martin Engel později v reakci na dopis ministra vyzval, aby přestal dávat nereálné sliby a začal konat.
K výzvě Děkujeme, odcházíme se dosud připojilo 3837 lékařů, kteří podali ke konci roku výpovědi.
Lékařský odborový klub na začátku roku ohlásil druhou fázi plánovaných odchodů z nemocnic, podle odborů se může připojit ještě několik stovek doktorů.
Pokud k hromadnému ukončení pracovních poměrů dojde, hrozí některým nemocnicím krach péče.
"Vydírání není cestou k řešení problémů, které je možno nalézt pouze u jednacího stolu, bez emocí a s chladnou hlavou," připomněl v dopise ministr.
"Pokud jste ochotni připustit zvyšování mezd alespoň v příštím roce, mohu vám tento slib s dobrým svědomím dát," doplnil.
Před koncem roku prý Heger hovořil s řadou lékařů ve výpovědi a byli to podle něj převážně slušní, pracovití a chytří lidé, kteří používají vlastní rozum.
"Většina z nich se výrazně lišila od protagonistů Lékařského odborového klubu, kteří v posledních měsících vyvolávají obavy pacientů a šíří nenávist vůči všem, kteří s nimi nesympatizují," uvedl.
Ministr zároveň projevil nesouhlas se způsobem vedení celé kampaně.
"Přestože chápu nespokojenost lékařů se špatnými pracovními a mzdovými poměry v nemocnicích, nemohu přijmout styl celé kampaně," vysvětlil a poukázal na její stupňující se agresivitu.
Chyba není jen v politicích
Leoš Heger dále připomněl, že ministerstvo je zřizovatelem pouze malé části nemocnic, i když se nezříká odpovědnosti za úroveň financování všech. Ve většině zařízení nemůže ovlivnit výši mezd, nákupy léků a materiálů a objem výstavby.
"Naopak je všeobecně známo, že tento rozsah je prakticky všude ovlivňován lékaři a jejich tlaky na nemocniční manažery," uvedl v dopise.
To, že peníze pak chybějí na výplatních páskách lékařů, není možno podle Hegera svádět jen na politiky.
Peníze na zvýšení platů není podle ministra letos možné získat. "Jste-li však ochotni připustit, že se jejich zvyšování nastartuje alespoň příštím rokem, mohu vám tento slib s dobrým svědomím dát," dodává obratem.
V tuto chvíli má již ministerstvo připravenu reformu, která by měla peníze do zdravotnictví přinést. Součástí je novela zákona o vzdělávání lékařů, jednání o nových vzdělávacích programech pro jednotlivé obory a zrušení podmínky stabilizačních a kvalifikačních dohod atestujících lékařů.
"Ministerstvo projednává možnost připlácení za nadstandardní výkony, diskutuje zákon o službách včetně nové definice lege artis postupu. Hledá nástroje, jak motivovat zdravotní pojišťovny k odpovědnému chování a lépe přerozdělovat vybrané pojistné," popsal Heger své kroky.
Nemocnice by tak mohly dostávat více peněz už v příštím roce, "zázračná, rychlá ani násilná řešení neexistují".
Schází ochota jednat
"Ohrazujeme se proti Vašemu tvrzení, že jsme agresivní a že někoho vydíráme. Od března loňského roku říkáme pořád jedno a totéž. Naše požadavky na ozdravení českého zdravotnictví jsme zformulovali jednoduše a srozumitelně," reagoval na dopis předseda lékařských odborů Martin Engel.
Podle něj je výzva zoufalým gestem lidí, kterým po dvacet let nikdo neukázal ani malé světýlko na konci tunelu. Odcházející lékaře označil za rukojmí špatného politického systému a lidí bez dobré vůle.
"Jestli na tom chcete něco změnit, nepište dopisy, nezastrašujte nás, nedávejte nereálné sliby. Konejte," vrací předseda LOK-SČL výzvu zpět k ministrovi.
Odbory odpoledne jednaly s předsedou sdružení regionálních nemocnic Eduardem Sohlichem, který varoval, že odchody lékařů mohou být zneužity k rušení nemocnic v regionech.
"To by vedle přímých dopadů na pacienty a občany mělo nedozírné následky rušením desetitisíců pracovních míst v nemocnicích i na ně navázané infrastruktuře," dodal Sohlich.
aktuálně.cz., Ludvík Hradilek
Zdroj: aktuálně.cz