Platové třídy u rekvalifikovaných sanitářů
Právní poradna Medical Tribune
Pracuji přes 2 roky jako sanitář ve fakultní nemocnici, mám tedy jen osvědčení všeobecného sanitáře z kurzu. Letos nastoupím na kurz maséra ve zdravotnictví dle 96/2004, který bude trvat rok. Pak chci dokončit tříletý obor ošetřovatel večerním studiem na škole. Mám jen základní vzdělání + kurz sanitáře. Nyní na pozici sanitáře mám platové zařazení vzhledem ke sjednanému druhu práce v pracovní smlouvě, době dosažené praxe, kvalifikačním předpokladům platovou třídu 3 + osobní příplatek. Pokud úspěšně dokončím kurz maséra a školu na ošetřovatele a budu stále současně pracovat jako sanitář, jak se mi zvýší platové ohodnocení? Pokud se časem rozhodnu pracovat buď jako masér nebo jako ošetřovatel, bude se mi započítávat praxe sanitáře nějakým způsobem do praxe v novém zaměstnání masér-ošetřovatel? Nebo může v tomto případě nastat situace, že budu považován za pracovníka masér nebo ošetřovatel s nulovou praxí (z kurzu ani ze školy se nic počítat nebude), a tím pádem budu mít i méně výhodný nástupní plat? Kolik hrubého nyní má začínající absolvent masér nebo ošetřovatel ve státní nemocnici?
Z dotazu je zřejmé, že tazatel je ze zákona odměňován tzv. tabulkovým platem (nikoli smluvní mzdou), neboť se uvádí, že pracuje ve státní nemocnici a je aktuálně zařazen do 3. platové třídy.
Ve sféře odměňování platem zásadně platí (viz § 3 nařízení vlády č. 564/2006 Sb.), že zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platové třídy, ve které je podle nařízení vlády, kterým se stanoví katalog prací, zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon zaměstnavatel na zaměstnanci požaduje. Pokud není tato práce v katalogu prací uvedena, zařadí zaměstnavatel zaměstnance do platové třídy, ve které jsou v katalogu prací zahrnuty příklady prací porovnatelné s ní z hlediska složitosti, odpovědnosti a namáhavosti.
Zařazení zaměstnance do platové třídy se tedy zásadně neodvíjí od dosaženého stupně kvalifikace, ale od druhu práce sjednaného v pracovní smlouvě a v jeho mezích nejnáročnější práce, kterou zaměstnavatel po zaměstnanci fakticky požaduje.
Pokud tedy tazatel úspěšně dokončí kurs maséra a akreditovaný kvalifikační kurs nebo studium v oboru ošetřovatel, ovšem zůstane nadále pracovat jako sanitář, pak z pohledu pracovněprávních předpisů není důvod pro žádné zvýšení platové třídy, neboť kvalifikační předpoklady zaměstnance se sice změnily, ale druh fakticky vykonávané práce nikoli.
Pokud po úspěšném absolvování kursu maséra, příp. akreditovaného kvalifikační kursu nebo studia v oboru ošetřovatel následně dojde ke změně druhu práce sjednaného v pracovní smlouvě ze sanitáře na maséra či ošetřovatele, pak teprve vzniká nárok na zařazení do vyšší platové třídy. Pokud jde o případný zápočet praxe, pak je třeba uvést, že provedení tohoto zápočtu je v kompetenci zaměstnavatele a na jeho uvážení.
V daném případě by patrně bylo možné aplikovat zejména ustanovení § 4 odst. 3 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., tj. započíst zaměstnanci v rozsahu nejvýše dvou třetin dobu jiné praxe (tj. dobu výkonu práce v druhu práce „sanitář“), a to v závislosti na míře její využitelnosti pro výkon práce maséra, resp. ošetřovatele. Pokud vycházíme z předpokladu, že jak sanitář, tak i ošetřovatel a masér jsou zdravotnickými pracovníky poskytujícími zdravotní péči pacientům, pak se zjevně jedná o práce svým charakterem příbuzné, tedy právní důvod pro alespoň částečný zápočet praxe zde existuje.
Nelze vyloučit, že v určitých případech může být postupováno i podle § 4 odst. 2 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., tj. může být proveden zápočet praxe v plném rozsahu, a to tehdy, pokud v podmínkách dané fakultní nemocnice pracovní náplň sanitáře představovala takový výkon práce, pro kterou byly potřeba znalosti stejného nebo obdobného zaměření jako pro výkon práce ošetřovatele, resp. maséra.
K závěrečné části dotazu uvádím, že začínající absolvent masér pracující jako zdravotnický pracovník v tzv. nepodnikatelské sféře, tzn. masér s počtem let započitatelné praxe do jednoho roku, má stanoven nástupní plat odpovídající platové třídě č. 5 podle přílohy č. 3 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., tedy aktuálně základní tarifní plat ve výši 10.630 Kč měsíčně.
Obdobně, začínající absolvent ošetřovatel může být podle nejnáročnější práce, jejíž výkon zaměstnavatel na zaměstnanci požaduje zařazen buď do 5. nebo do 6. platové třídy
Pro 5. platovou třídu je charakteristický výkon základní ošetřovatelské péče vykonávané pod vedením odborníka s vyšší odbornou kvalifikací a pomocné práce spojené s přijímáním nebo propouštěním pacientů, zatímco pro 6. platovou třídu je charakteristický zejména výkon jednoduchých ošetřovatelských výkonů a komplexní hygienická péče o nemocné nebo klienty sociální péče s omezenou pohyblivostí nebo nepohyblivé, inkontinentní, příp. s těžkým zdravotním postižením vykonávané pod vedením odborníka s vyšší odbornou kvalifikací, příp. výkon některých dílčích činností vysoce specializované ošetřovatelské péče pod přímým vedením. Při zařazení ošetřovatele do 5. platové třídy a praxi do jednoho roku, má zaměstnanec stanoven nástupní plat podle přílohy č. 3 nařízení vlády č. 564/2006 Sb. aktuálně ve výši 10.630 Kč měsíčně, při zařazení ošetřovatele do 6. platové třídy a praxi do jednoho roku činí aktuální výše základního tarifního platu 11.520 Kč měsíčně.
Zdroj: www.tribune.cz