Platové třídy po registraci
Platové třídy po registraci
Jsem čerstvou absolventkou bakalářského studia všeobecná sestra. V létě jsem nastoupila do práce na operační sál, což je mé první zaměstnání. Jsem v 8. platové třídě a v současné době si vyřizuji registraci, po které přejdu do 9. platové třídy, ve které jsou sestry také s registrací ale pouze se střední školou. Chci se zeptat, zda mám právo být s vysokou školou v platové třídě 10 nebo si musím doplnit ještě další vzdělání. Vrchní sestra ani mzdová účtárna mi na to nejsou schopni jednoznačně odpovědět.
Odpovídá PhDr. Michaela Hofštetrová Knotková, náměstkyně úseku regulace nelékařských povolání a výzkumu NCO NZO.
Kvalifikační předpoklady vzdělání potřebné pro výkon prací zařazených do jednotlivých platových tříd stanoví zvláštní právní předpis – nařízení vlády č. 469/2002 Sb., přílohu kterého tvoří katalog prací. Kvalifikačním předpokladem pro 9. platovou třídu je vyšší odborné vzdělání, pro 10. platovou třídu bakalářský studijní program, pro 11. až 16. platovou třídu magisterský, příp. doktorský studijní program.
Zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platové třídy na základě druhu práce a v jeho rámci na něm požadovaných nejnáročnějších prací a plnění kvalifikačních předpokladů. K dosažení vyššího než potřebného vzdělání se nepřihlíží. Pokud tedy vykonáváte nejnáročnější práci zařazenou do nižší platové třídy, máte nárok na tu platovou třídu, ve které je v katalogu zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon na Vás zaměstnavatel požaduje.
Zdroj: www.tribune.cz