Platová třída nutričního terapeuta
Odpovídá Mgr. Jiří Knott, ministerstvo zdravotnictví
Pro zařazení nutričního terapeuta do platové třídy není rozhodující doba praxe ani dosažený stupeň vzdělávání. Odborná způsobilost k výkonu povolání nutričního terapeuta se podle § 15 zák. č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), v platném znění, získává v podstatě rovnocenně absolvováním akreditovaného zdravotnického bakalářského studijního oboru pro přípravu nutričních terapeutů, tříletého studia v oboru diplomovaná dietní sestra na vyšších zdravotnických školách, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2004/2005, nejméně tříletého studia v oboru diplomovaný nutriční terapeut na vyšších zdravotnických školách, nebo střední zdravotnické školy v oboru dietní sestra, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2004/2005.
Podle § 123 zákoníku práce a § 3 odst. 1 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, v platném znění, je pro zařazení do platové třídy rozhodující druh práce sjednaný v pracovní smlouvě a v jeho rámci zaměstnavatelem požadovaná nejnáročnější práce, vymezená zpravidla v pracovní náplni, a její porovnání s příklady prací uvedených v katalogu prací (příloha nařízení vlády č. 137/2009 Sb., kterým se stanoví katalog prací ve veřejných službách a správě). Dosažená kvalifikace zaměstnance a jeho odborná způsobilost pouze vymezuje, jaké povolání může tento zaměstnanec vykonávat, jakou nejnáročnější činností jej zaměstnavatel může pověřit, a tím i do jaké maximální třídy zařadit.
Nutriční terapeut se proto zařazuje do 8. až 10. platové třídy s tím, že do 8. třídy se zařazuje poskytování specifické ošetřovatelské péče pod odborným dohledem a do 9. třídy bez odborného dohledu.
Do 10. platové třídy se zařazuje poskytování specializované péče na úseku klinické výživy, například stanovování plánu výživy podle laboratorních výsledků s použitím speciálních metod, například bioimpedance, zpracovávání a hodnocení nutriční anamnézy, používání enterální výživy a modulových dietetik, sestavování speciálních postupů výživy při nutričně závažných stavech s výrazným poškozením trávicích funkcí, nebo zabezpečování koordinace ošetřovatelského procesu při enterální, eventuálně přechodové parenterální dietologické péči nebo ve specializovaných nutričních centrech nebo komplexní koordinace dietologické péče v nemocnicích, výkon diagnostické, preventivní a výchovné činnosti v dietologii, případně poskytování specializované nutriční péče pacientům nebo klientům sociální péče se závažnými poruchami výživy a metabolismu, například specifická aplikace nutričních doplňků u pacientů (klientů) s komplikovaným nutričním stavem, sestavování nutričních plánů pro specifické skupiny (náboženské, etnické, sociálně odlišné) s akutními a chronickými nemocemi.
Od 1. října 2010, kdy nabude účinnosti nařízení vlády č. 222/2010 Sb., o katalogu prací ve veřejných službách a správě, se rozšíří možnosti zařazování nutričních terapeutů ještě o 11. platovou třídu. Do té se ovšem bude zařazovat jen tvorba koncepce, systemizace a standardizace nutriční péče ve zdravotnických zařízeních ve vazbě na spektrum poskytované léčebné péče, realizace standardizovaného systému nutriční péče, kontrola a hodnocení efektivity postupů, zajišťování a provádění celoživotního vzdělávání včetně specializačního vzdělávání v oboru příslušné specializace a aplikace výsledků výzkumu a vývoje v oboru do praxe.
Zdroj: www.tribune.cz