Plat českých a rakouských sester se stále nedá srovnávat
Pasov, Schärding
Vůči mně bydlíš na druhé straně řeky Inn. Co se ti v oblasti barokního rakouského města Schärding ve srovnání s Táborem líbí nejvíc?
Hned na začátku, když jsem se přestěhovala do Schärdingu, mě tady mile překvapila mentalita lidí. Jsou k sobě přátelštější, dbají víc na lepší mezilidské vztahy. Lidé si tu mezi sebou také hned tykají. Kdybych tady někomu vykala, i třeba sedmdesátiletému sousedovi, brali by to jako že se povyšuji. Jinak město samo o sobě je o hodně menší než Tábor. Je tu čisto, o město se pečuje, v létě je plno květin. Ale myslím si, že v tomto směru se Tábor západním městům hodně přiblížil.
Znají v Schärdingu Tábor? Pokud ne, jaké tři nejdůležitější věci by se o něm měli dozvědět, aby se to změnilo?
Tábor tady není neznámý. Lidé, kteří cestují, ho znají. Tábor se mi moc líbí, ale nenapadá mě, jaké tři věci bych zmínila, aby tam turisté více jezdili. Chybí mi v Táboře cyklistické stezky. Je tady všude velký provoz a jako cyklista se člověk necítí zrovna nejlépe. Ale spíš bych pracovala na vylepšení vizáže Čech samotných. V zahraničí stále vládne povrchní názor, že tu jsou "levné holky". A když přejíždějí hranice na Šumavě, ani jim to člověk nemůže mít za zlé. Takže bych si přála vylepšení obrazu celých Čech.
Působíš v oblasti zdravotnictví. Jaký je z tvého pohledu zásadní rozdíl mezi českou a rakouskou nemocnicí?
To je hrozně široká otázka, pokusím se ji trochu zjednodušit. Zásadní rozdíl je v zaplacení personálu. Platy rakouských a českých sester se pořád nedají srovnávat. S tím samozřejmě souvisí i kvalita personálu. Kdo tvrdí, že peníze nejsou motivační prostředek, tomu bych zkrátila plat o polovinu a pak se ho zeptala, jestli ho ta práce ještě baví. Když jsme po létech srovnávaly s holkama plat, co ony dostávaly za to, co oddřely za službu, bylo mi jich upřímně líto. A to šly extra do Prahy, protože se tam vydělává víc. Pak jsou tu také velké rozdíly v kvalitě nemocnic. V Praze jsou špičkové kliniky na evropské úrovni, ale kvalita periferních nemocnic trpí. Tohle celoplošné kvalitativní pokrytí je v Rakousku lepší. Nedávno jsem viděla na německé televizi pořad, jak z německé nemocnice darovali opotřebené postele a povlečení české nemocnici, kde z toho měli velkou radost. Určitě ale nechci tvrdit, že v Rakousku je všechno optimální a v Čechách je všechno špatně. Všude jsou černé ovce a všude jsou i poctiví, pracovití lidé.
V Čechách se hodně diskutovalo o zavedení poplatků u lékaře. Na co si vlastně při návštěvě lékaře připlatí Rakušan?
Já se naštěstí těším dobrému zdraví, takže ani nevím, kdy jsem byla naposledy u lékaře. Speciálně kvůli tvojí otázce jsem se na to zeptala. Za předepsání jednoho preparátu se účtuje 4,79 eura, při vícero preparátech se částka násobí. Pokud chce člověk třeba jenom očkování proti klíšťové encefalitidě, závisí to na lékaři. Vakcínu si koupí člověk sám v lékárně asi za 18 eur. U lékaře se pak za pouhé očkování platí od 20 do 50 eur. Podle mého názoru je to absolutně přemrštěná gáže.
Jak často přijíždíš do Tábora a co se v něm za posledních patnáct let z tvého pohledu změnilo k lepšímu?
Do Tábora přijedu tak čtyřikrát až šestkrát do roka. Moc ráda tam jezdím. Vylepšil se celkový obraz města. Hodně domů se opravilo, vypadá to tam čistější. Líbí se mi opravená Střelnice i její prostředí. Také pobřeží Jordánu se hodně vylepšilo, i když na mě, vzhledem k tomu, že se jedná o přírodu, je to už hodně "učesané". A taky jsem nepochopila smysl plovoucích mol. Mně by se spíš líbil upravený vstup do vody.
---
Ptal se:
Lubomír Kroupa
Odpovídala:
Drahomira Sinzinger, rozená Marcollová Narodila se v Táboře Bydlí v Schärdingu Vzděláni: Střední zdravotnická škola v Táboře. V Rakousku absolvovala specializaci na ARO a anestezii.
Pracuje na oddělení ARO Rodinný stav: vdaná.
Táborský deník
Zdroj: Táborský deník