Přeskočit na obsah

Plastický chirurg o skandále se závadnými implantáty


Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Češky, které si nechaly voperovat prsní implantáty od firmy PIP, si je mají nechat odstranit. Doporučuje ministerstvo zdravotnictví. Skandál vadných a možná i zdravotně závadných výrobků francouzské společnosti zasáhl několik zemí. Podle dostupných informací se to v tuzemsku týká 2000 žen. Těch, které se zákroku podrobily z estetických důvodů, i například pacientek se zhoubným nádorem. Český úřad pro kontrolu léčiv už údajně řeší taky jednu nežádoucí příhodu zaviněnou právě nekvalitním preparátem. V jednotlivých státech se vrší žaloby. Firma, která za rizikovými výrobky stojí, ovšem zanikla už před minulý rok. Já jsem se odpoledne zeptala předsedy České společnosti plastické chirurgie Luboše Dražana, jestli si myslí, že je nutné, aby si dotčené ženy nechaly závadné implantáty odstranit.

Luboš DRAŽAN, předseda České společnosti plastické chirurgie:
Já s tím doporučením souhlasím, protože nemáme stoprocentní jistotu, že ty vadné implantáty se nedostali také do naší republiky. Vzhledem k tomu, že to není na 100 procent jisté, tak máme, a ministerstvo správně usoudilo, na paměti především zdraví pacientek a i když je to rozsáhlá akce, myslím, že to je správný doporučení. A budeme to provádět. Tady došlo k tomu, že výrobce posílal do světa implantáty, které vydával za zdravý, normálně certifikovaný, a ony nebyly, to znamená, že my nevíme, s největší pravděpodobností podle těch dovozců my ty implantáty tady skoro nemáme, nebo nemáme vůbec, nicméně pro tu jistotu a zdravý pacientek si myslím, že je dobré to vyměnit a jestli to je nebezpečné, je to potencionálně nebezpečné, a proto se to vyměňuje.


A kdyby tedy, já mluvím hypoteticky, nemusí se to týkat jen českých pacientek, ale pacientek obecně, nebo žen, které si nechaly voperovat ty implantáty, jak můžou být škodlivé?


Luboš DRAŽAN:
To se neví pořádně, protože ono se totiž neví přesně, jaký silikon tam je, jaké je jeho složení a jaké jsou jeho zdravotní důsledky, to není naprosto známo a ty onemocnění, které vznikly po celém světě asi ve 20 případech, není naprosto dokázaný, že je to v souvislosti se špatným silikonem, to znamená, ta otázka, jak je to nebezpečné, je velmi, velmi hypotetická a nelze na ní odpovědět. Obecně silikon je velice neškodná látka a my si myslíme, že ta souvislost s těmi onemocněními tady není, nicméně nedá se to vyloučit.


Jak vy si vysvětlujete, že se tedy potenciálně nebezpečné implantáty vůbec dostaly na trh, když byly certifikované, jak jste sám řekl, že se teď pochybuje o jejich kvalitě?


Luboš DRAŽAN:
Je to jasný, to je podraz a podvod toho výrobce, jestliže výrobce zahájí export implantátů, který si ocertifikovali, vyzkoušeli a byli v pořádku, a teď vám posílá implantáty, který certifikuje jako stejný, a přitom tam dá jiný silikon, no, tak je to problém, který se nedá tak jednoduše zachytit, jestliže je to podvod od toho výrobce.

Tahle kauza je výjimečná v oboru plastické chirurgie?


Luboš DRAŽAN:
Je výjimečná, je výjimečná, protože já si myslím, že takovýto podvrh je velmi krátkozraký samozřejmě a velmi nebezpečně. A nedovedu si představit, že by to někdo mohl jako opakovat, zatím se to nestalo.

Shrnuje předseda České společnosti plastické chirurgie Luboš Dražan. A já jsem ve spojení s ředitelem pro strategii a rozvoj České průmyslové zdravotní pojišťovny Pavlem Frňkou. Dobrý večer.


Pavel FRŇKA, ředitel pro strategii a rozvoj České průmyslové zdravotní pojišťovny:
Dobrý večer vám i posluchačům.

:
Pane řediteli, podle ministerstva zdravotnictví se o tom bude teprve jednat, ale přece jen, dokážete už teď říct, jestli některým ženám budou zdravotní pojišťovny proplácet výměnu implantátu?

Pavel FRŇKA:
Zdravotní pojišťovny budou samozřejmě na řešení té situace spolupracovat. Bude potřeba hledat odpověď především na dvě otázky. Na to, zdali otázka toho preventivního vynětí implantátu je s ohledem na zdravotní stav pacientky a i případná rizika spojená s takovýmto zákrokem, pro pacientku přínosnější, než nějaké dlouhodobější sledování, které v tuhle tu chvíli, pokud jsou, je nám známo, je zaváděno v mnoha evropských zemích, pokud vím, tak například ve Spojeném království, ve Velké Británii a Severního Irska není v tuto chvíli doporučováno preventivní vynětí, ale pouze sledování pacientek. Na druhou stranu například ve Francii, kde vlastně celá aféra vznikla, tak tam je doporučováno preventivní vynětí.

Jestli ...

Pavel FRŇKA:
Jestliže tedy i s tímto posouzením se alespoň některé ženy rozhodnou, že ten implantát chtějí vyměnit, potom bude asi záležet i na tom, jestli ho jaksi měly ze zdravotních důvodů, anebo jenom z estetických, co se týká proplácení pojišťovnami, nebo ne?


Myslíme si tedy, že by bylo dobře, kdyby se posuzovala ta žádost především s ohledem na zdravotní stav pacientky?


Pavel FRŇKA:
Já si dokonce myslím, že pokud bude nutné vynětí ze zdravotních důvodů, tak nebude záležet na tom, jestli byl implantát implantován z estetických nebo zdravotních důvodů. Na druhou stranu ale budeme určitě jako zdravotní pojišťovny hledat odpověď na otázky okolo právní odpovědnosti za škody, pokud by se skutečně potvrdilo, že ty dodávané implantáty neměly vlastnosti, které byly požadovány pro jejich užití ...

A po kom by podle vás ...

Pavel FRŇKA:
... na to například narážel pan doktor, že samozřejmě, že každý z prostředků zdravotnické techniky, který je používán pro implantaci do lidského těla, musí projít zkouškami, před jeho zavedením je certifikován, a jako takový certifikát potom musí být dodržován, to znamená, každý z těch výrobků by měl mít shodu s tím, který byl zkoušen.


Popisuje Pavel Frňka z České průmyslové zdravotní pojišťovny. Já vám děkuji, na shledanou.

Pavel FRŇKA:
Na shledanou.

--------

zdroj: Radiožurnál

Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.