Přeskočit na obsah

Pevné doplatky léky. Co na to lékaři?

Podle průzkumu společnosti SC&C by takovou změnu uvítalo 88 % nemocných. Také Gremium majitelů lékáren na své nedávné valné hromadě podpořilo požadavek na předvídatelný doplatek pro pacienta. Co by na tato změna znamenala pro lékaře? Připojte se do diskuse i vy!

MUDr. Radmila Růžičková, Domažlice, praktická lékařka

Myslím si, že je to dobrý nápad, určitě by to pacientům pomohlo. Pokud by se zavedly celostátně pevné ceny a celou záležitost dozoroval někdo, komu nejde jen o velký výdělek, tak by to mohlo být lepší, než současný systém.  Pro mě jakožto předepisujícího lékaře by se však nic nezměnilo.

MUDr. Jaroslav Plecháč, praktický lékař, Stříbro

Pokud by pevné doplatky nebyly stanoveny na nehorázně vysoké úrovni, mohlo by to být dobré. Já osobně jsem kardiak a za léky doplácím 450 Kč na krabičku – pokud by se cena snížila, budu jako pacient rád. Jako ošetřujícímu lékaři je mi to jedno – já ty peníze vybírat nebudu. Ale líbilo by se mi to z hlediska nemocničních lékáren, kde jsou poplatky minimální. Místní pacienti jedou raději až do plzeňské nemocniční lékárny, než aby ve zdejší lékárně připláceli třeba dvě stovky. Některé léky, jako třeba na cukrovku, na srdce či vysoký tlak, tedy léky, které lidi musí brát, tak ty už teď mají nasazené doplatky vysoko – já se bojím, aby je někdo nenasadil ještě výš.

(šf), www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.