Přeskočit na obsah

Péče o těhotné ženy by měla přejít na porodní asistentky


Vanda HOŘEJŠÍ, gynekoložka:
Já jsem v každým případě překvapená, protože je to blesk z čistého nebe. Nevšimla jsem si, že by byla konzultovaná odborná společnost, která má primární slovo v určování trendu péče. Chtějí vůbec těhotné opustit své lékaře? Že by erudovaný gynekolog natáčel třeba jenom monitory nebo předváděl jenom ultrazvuky.

To by například v okrese České Budějovice znamenalo nasmlouvat dvacet vysokoškolsky vzdělaných porodních bab. Všem zaplatit a gynekolog by čekal, až oni usoudí, že jde o nějaké riziko? Aby nebylo pozdě v okamžiku, kdy naše perinatální a imaternální úmrtnost je na světové špičkové úrovni. Myslím si, že je to jednoznačně krok zpátky a nevidím tam v žádným případě finanční úsporu. Mohli bysme také v rámci ušetření říct, že běžný rentgen by mohl provádět fotograf, vždyť jde v podstatě jenom o fotku.

Mária PFEIFEROVÁ, moderátorka:
Někteří gynekologové jsou v názoru mírnější a umí si představit větší podíl práce porodních asistentek při péči o těhotné, jako primář gynekologicko-porodnického oddělení českobudějovické nemocnice Petr Sák.

Petr SÁK, primář gynekologicko-porodnického oddělení českobudějovické nemocnice:
Ve většině porodnic, oni říkají, že chtějí, aby rodily porodní asistentky fyziologické porody, ty porodní asistentky můžou odvádět. Není důvod, proč by ty porodní asistentky nerodily, mají na to vzdělání, zkušenosti, a ten lékař v podstatě je tam pasivním dohližitelem a zasahuje až v tom případě, když dojde k nějakému maléru. Jako já nevidím důvod, proč by naše porodní asistentky, které jsou fundované, zkušené, umí to, mají na to vzdělání, proč by nemohly probůh rodit. A ten doktor nechť si tam pije kávu na tom sále a čeká, až se něco stane.

Proč vlastně je tak těžké prosadit se do odpovědnější pozice v péči o těhotné ženy, vysvětluje studentka oboru porodní asistentka Johanka Kubaňová.


Johanka KUBAŇOVÁ, studentka oboru porodní asistentky:
Někdy se cítím takovým vetřelcem na poli porodní asistence, protože mi to připadá, jakoby si pole porodu, jakoby si lékaři vzali za svoje. A teď najednou tam vchází někdo jinej, takovej vetřelec, kterej si jakoby to jejich pole obsazuje jinak, než možná by jim to bylo milý.

Věra Studená rodila své první dítě v českokrumlovské porodnici. Porod pod vedením lékaře ji nevyhovoval a tak druhé dítě porodila s pomocí porodní asistentky doma. Pokud by její druhý porod mohla vést v nemocnici pouze porodní asistentka, rodila by své druhé dítě raději ve zdravotnickém zařízení?


Věra STUDENÁ:
Určitě. Protože se nevnímám jako alternativní jako člověk v tom směru, v jakým je chápanej dneska jakoby ty alternativní ženský, že jdou proti všemu, že prostě za každou cenu musí jít proti něčemu. Já to nedělám jako nějakej protest. U mně je to prostě věc, že potřebuju pro sebe podmínky, který jsou pro mě nekonfliktní a i doma pro mě do určitý míry ten konflikt vzniká samozřejmě, protože prostě v tej nemocnici samozřejmě je určitý pohodlí. Ať už se to vezme od toho hygienickýho zázemí, odborný péče a potom to, že ta maminka tam s tím miminkem může zůstat a někdo se o ní stará. Ono je to fajn jako rodit doma, ale nemáte tam těch pět dní, kdy potom ležíte a užíváte si to miminko. Já bych určitě, kdyby byla alternativa, tak si ji vyberu. A myslím si, že i víc těch maminek.

Porodních asistentek je u nás asi šest tisíc. A podle unie porodních asistentek jsou na péči o těhotné ženy připravené
.

------

zdroj:ČRo - České Budějovice

 

Zdroj: ČRo - České Budějovice

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.