Přeskočit na obsah

Pane prezidente, léky nejsou předražené

Miloš Zeman, Prezident České republiky

Kancelář prezidenta republiky, Pražský hrad, Praha 1, 119 08

V Praze, dne 14. dubna 2014

Vážený pane prezidente,

 

dovolte mi jménem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu reagovat na Vaše výroky týkající se „předražených“ cen léčiv, jež byly publikovány v rámci oficiálního rozhovoru pro Českou tiskovou kancelář dne 9. dubna 2014.

 

Zcela souhlasím s tím, že v oblasti zdravotnictví jsou prostředky často vynakládány neefektivně a pomyslně mizí v černé díře. Domnívám se však, že je nutné ono gravitační pole správně lokalizovat a nikoliv náhodně poukazovat na to, či jiné místo v galaxii. Pro úspěšnost diskuse je nutné především respektovat fakta a dostupná validní data, například Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS).

 

Ta mj. dokazují, že hlavním břemenem a zároveň prostorem pro hledání úspor nejsou léčivé přípravky, ale výdaje na ambulantní a ústavní péči. Jen v roce 2011 nás návštěvy ambulancí a nemocnic stály 171 miliard korun, tedy o 35 miliard korun více než v roce 2007. Tato částka přitom představuje až dvě třetiny toho, kolik celoročně platíme za léky na předpis.

 

Domnělou „předraženost“ léčiv vyvrací také data Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Díky systému stanovení maximálních cen jsou v České republice ceny inovativních léčiv jedny z nejnižších v Evropské unii. Kromě dat SÚKL to dokládá i zvýšený zájem překupníků o vývoz především inovativních léčivých přípravků z ČR do zahraničí. Jen v první polovině roku 2013 dosáhl tzv. paralelní export celkové hodnoty 4,7 miliardy korun.

 

Závěrem mi dovolte reagovat na Váš údiv nad tím, že inovativní farmaceutické společnosti do ceny přípravku zahrnují i náklady na patentovou ochranu. Důvod je zcela zřejmý: inovativní léčiva přinášejí skutečný pokrok v medicíně, kterého je možné dosahovat jen díky deseti až patnácti letům odborného výzkumu a vývoje. Této aktivity se účastní tisíce odborníků, vědců i pacientů z celého světa, vč. ČR. Částka za vývoj jednoho jediného léku činí 1,2 miliardy dolarů a je tedy srovnatelná s vývojem nových vesmírných lodí NASA pro vynášení kosmonautů na oběžnou dráhu.

 

S pozdravem,

 

Mgr. Jakub Dvořáček

Výkonný ředitel

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu

Zdroj: AIFP

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.