Přeskočit na obsah

Padesát tisíc za měsíc se dvěma přesčasy? To český lékař nemá

Děkuji, odcházím, sice neříká, staví se ale jasně za všechny lékaře, kteří touto cestou protestují. Podle primáře neonatologického oddělení mělnické nemocnice Jiřího Havránka heslo neznamená odchod lékařů do zahraničních nemocnic, ale ze skomírajícího systému českého zdravotnictví, který už dvacet let marně čeká na zásadní reformu.

A právě hromadné podání výpovědí lékařů je podle něho jedinou možnou formou protestu. "Stávky typu demonstrativní deklarace nespokojenosti formou nošení odznaků a lepení letáků proběhly už několikrát - a vyvolaly u politiků v čele státu nejvýš úsměvy.

Skutečná stávka není možná, věřím, že v českých zemích není lékaře, který by ze dne na den opustil pracoviště s nemocnými pacienty nebo odmítl ošetřit akutně nemocného pacienta s odkazem na to, že právě stávkuje," říká Jiří Havránek.

Mělnická neonatologie, za kterou by Jiří Havránek i dýchal, by totiž jeho odchodem zřejmě zanikla.

Ze stejného důvodu se také přestal zabývat možným odmítnutím přesčasů, o kterém přemýšlel. "Bez přesčasových hodin, jichž je mnohem více, než stanovuje zákon, nemůže být provoz nemocnic, kterým scházejí lékaři, zajištěn," vysvětluje lékař.

Každý lékař musí mít více úvazků

A hořce se usmívá nad zprávou z ministerstva, že lékařů bylo už loni dvakrát více než před deseti lety: "To je blamáž, lékařů je naopak stále méně. Statistika vychází z doby, kdy začala platit pravidla Evropské unie o přesčasech. Před tím lékaři mívali jeden úvazek a k němu přesčasy, teď mají většinou úvazky dva, první se zákonem povolenými přesčasy 150 hodin za rok a druhý jako dohodu o pracovní činnosti. Tak figuruje jeden lékař ve statistikách jako dva. A pokud má ještě nějaké služby jako specialista externě v další nemocnici, tak už ho statistiky zaznamenají jako tři lékaře "

Ze stejného systému podle primáře Havránka vycházejí i mýty o tom, že si průměrný lékař se dvěma přesčasovými službami vydělá měsíčně padesát tisíc korun.

"Skutečně neznám lékaře, který by si to vydělal jedním úvazkem, je to o množství přesčasových služeb, kterých lékaři mívají za měsíc šest, osm i více. Za rok to může být až patnáct set přesčasových hodin." Sám před pár měsíci - už jako zkušený lékař se dvěma atestacemi a vedoucí oddělení pražské kliniky se šedesáti lůžky, dostával hrubého sto osmdesát korun na hodinu, za soboty a neděle pak dvě stě dvacet korun. A neatestovaný lékař je na tom ještě hůř. Zlobí ho i otázka zkrácených úvazků, zejména mladých lékařů ve fakultních nemocnicích, kteří mají běžně smlouvy na 0,1 nebo 0,2 úvazku.

"Je to praxe na každé klinice, přestože ministr práce a sociálních věcí tvrdí, že je to extrémně vzácné. Má manželka, která je nyní na mateřské, měla proplaceno 0,1 úvazku a přitom pracovala osm hodin denně. Ale pokud si chce mladý lékař udělat atestaci, nic jiného mu nezbývá Je to nevolnictví."

U složení atestace přitom podle Havránka nejde o peníze, měsíčně přidá k platu pouhých patnáct set korun, s atestací ale lékař profesně roste a může pracovat samostatně. Politici stále věří, že následkům protestu lékařů Děkujeme, odcházíme, se lze postavit krizovým plánem - byť na hranici katastrofy.

"Ostře protestuji proti tvrzení, že bude zajištěna akutní péče, v řadě míst ji nebude možné reálně zajistit, z toho vyplývá, že jakýkoli krizový plán je už za hranicí katastrofy. Chod nemocnice může paralyzovat už absence jediného z oborů, nejvíce zasažených výpověďmi lékařů. Situace v této chvíli není kritická, ale děsivá," říká Jiří Havránek. Jeho obor, neonatologie, je v poslední době často zmiňován jedním dechem s představou opuštěných nedonošených miminek ve vypnutých inkubátorech na odděleních, z nichž odcházejí lékaři.

"Neonatologové byli označeni jako nenahraditelní lékaři a zároveň jako vyděrači a teroristé. Řadím se k nim, proto bych rád řekl svůj názor: ano, jsme nenahraditelní, protože naši práci těžko může převzít jiný lékař. Tak to ale platí i u ostatních oborů v medicíně, všechny jsou nenahraditelné a nezastupitelné," vysvětluje lékař.


Mělnický deník, Petra Špitálská

---

Jiří Havránek

---

Narodil se v roce 1972. Na lékařské fakultě promoval v roce 1996, působil na dětském lůžkovém oddělení rakovnické nemocnice, na jednotce intenzivní a resuscitační péče dětské kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze a od loňského léta je primářem novorozeneckého oddělení mělnické nemocnice. Je ženatý a má tři děti. Práce a rodina jsou i jeho koníčky, na další mu nezbývá čas.

Zdroj: Mělnický deník

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.