Pacient může privatizací nemocnic jen získat
Olomouc - Od pronajmu Nemocnice Podlesí v Třinci několika lékaři se za přibližně patnáct let propracovala skupina AGEL k největšímu soukromému seskupení poskytovatelů zdravotnické péče ve střední a postkomunistické Evropě. Každoročně jejich nemocnice hospitalizují sto deset tisíc pacientů a narodí se v nich kolem sedmi tisíc miminek.
"Pacienti pro nás představují zákazníky, a pokud k nám nepřijdou, tak zkrachujeme. Proto se k nim musíme také příkladně chovat a nabídnout jim dobré služby," říká ředitel pro strategii Filip Horák.
Co je vlastně AGEL?
Společnost AGEL je největším soukromým poskytovatelem zdravotní péče ve východní Evropě.V současné době provozuje v České republice deset lůžkových zařízení a několik dalších zdravotnických zařízení. Především funguje v oblasti střední a severní Moravy a Slezska. Holding AGEL dnes zahrnuje několik desítek dceřiných společností, které mají nějaký vztah k poskytování zdravotní péče, přičemž loňský obrat činil osm miliard korun.
Jak vlastně skupina AGEL původně vznikla?
Před více než patnácti lety si skupina lékařů pronajala nemocnici Podlesí v Třinci. Ta fungovala deset let samostatně. Vznikla tam špičková a nyní velmi uznávaná kardiochirurgie a kardiologie a majitelé se tehdy rozhodli, že své zkušenosti s provozováním soukromého zdravotnického zařízení využijí i jinde. Zhruba před sedmi roky společnost, která se tehdy jmenovala Euromednet, začala expandovat na severní Moravě a ve Slezsku. Před pěti roky, kdy do společnosti vstoupil silný investor, firma změnila název naAGELa od té doby funguje v současném rozsahu. Před třemi roky si AGEL na dvacet let pronajal nemocnice ve Šternberku, Přerově a Prostějově a získal bývalé Železniční zdravotnictví - nyní Dopravní zdravotnictví. Mezitím také proběhlo rozšíření společnostiAGEL SKna Slovensku.
Lidé si myslí, že v soukromých nemocnicích se platí buď víc, nebo dokonce za všechno
Pro pacienta se vůbec nic nemění, pokud se nemocnice zprivatizuje. Naopak může jen získat. Pro nás pacienti představují zákazníky, a pokud k nám nepřijdou, tak zkrachujeme. Proto se k nim musíme také příkladně chovat a nabídnout jim dobré služby. Privatizace nemocnic neznamená, že budou pacienti za lékařskou péči platit. Soukromá nemocnice má smlouvy se zdravotními pojišťovnami, a péči tak hradí veřejné zdravotní pojištění. Samozřejmě, tak jako v jiných nemocnicích, se doplácí za nadstandard.
Může zdravotnictví fungovat na komerční bázi? Je možné, aby nemocnice byly ziskové?
Nemocnice fungují jako každá firma. Proč by tedy neměly tvořit zisk, když je management schopný? Naopak v případě, že nemocnice hospodaří dlouhodobě se ztrátou, musí se to projevit v kvalitě péče, neboť nemocnice není schopna motivovat své klíčové zaměstnance nebo začne z důvodu úspor omezovat péči.
My většinou převezmeme velmi zadlužené nemocnice okresního či krajského typu se zhruba čtyřmi až pěti sty lůžky, což znamená, že poskytují komplexní spektrum zdravotnických služeb. Do dvou let po restrukturalizaci jsou v zisku. Některé české nemocnice nyní začaly šetřit pomocí elektronických aukcí. Ale to my již děláme několik let. Určitě se úspory netýkají zdravotní péče ani pacientů, tam naopak ctíme heslo, že pacient je naším klientem, a snažíme se mu zajistit co nejlepší služby.
Provádíme takzvané úspory z rozsahu, protože veškeré nákupy provádíme centrálně pro všechny naše nemocnice, takže dosahujeme výrazných slev v nákupu léků, materiálu i přístrojů. Slevy jsou v řádu desítek procent proti běžným cenám.
Kam míří prostředky při ziskovém hospodaření?
Veškerý zisk znovu investujeme, takže se stále snažíme zlepšit prostředí i služby pro pacienty. Součástí naší strategie je to, že budeme investovat do zdravotnické techniky a zvelebování nemocnic. Za poslední čtyři roky, včetně plánu na letošek, jsme vydali na investice zhruba 1,6 miliardy korun, přičemž letos plánujeme rekordní investice ve výši šesti set milionů korun. Do Vítkovické nemocnice chceme investovat téměř sto milionů korun, hlavně do vnějšího vzhledu budov. V uplynulých letech jsme jen v tomto zařízení vybudovali nové ARO a centrální jednotku intenzivní péče za čtyřicet milionů korun,v téže nemocnici došlo i k modernizaci porodnice.
Provedli jsme rekonstrukci sociálních zařízení pro pacienty v Nemocnici Podlesí a úspěšně dokončili vybudování heliportu v Nemocnici Valašské Meziříčí.
Podstatným přínosem pro zvýšení úrovně diagnostických vyšetření bylo pořízení digitálního mamografu v Šumperské nemocnici. Rádi bychom investovali ještě více, ale my- na rozdíl od jiných nemocnic - si na to musíme nejprve vydělat.
O soukromých nemocnicích se tvrdí, že v nich zavírají méně výdělečná oddělení a soustředí se pouze na zisková. Jinak řečeno, že vybere hrozinky a státním či krajským nemocnicím nechá pacienty, kteří přináší méně peněz. Jak vnímáte tento mezi veřejností poměrně hodně rozšířený názor?
Ve všech nemocnicích, které máme, téměř nedošlo k žádnému omezení péče. Naopak se snažíme o to, aby každá nemocnice kromě svých běžných oddělení měla nějakou specializaci. To ovšem při vzdálenosti dvacet až třicet kilometrů mezi nemocnicemi pacienty nijak nezatěžuje a nám to umožňuje poskytovat špičkové služby v jednotlivých oborech, protože v daném místě soustředíme špičkové odborníky i vybavení. Příkladem je kardiovaskulární centrum v Třinci-Podlesí, onkologie v NovémJičíně, centrum péče o zažívací trakt a vaskulární centrum ve Vítkovicích a podobně. Kromě toho provozujeme i menší nemocnice zaměřené hlavně na ošetřovatelskou péči, a to například v Českém Těšíně.
Jaký má tedy AGEL vztah k pacientovi?
O tom, že je u nás pacient na prvním místě, hovoří různá ocenění. Například Nemocnice Podlesí se stala nejoblíbenější českou nemocnicí. Toto ocenění je zvláště důležité, neboť ji takto ohodnotili přímo pacienti.
Další významné ocenění získala ve stejném průzkumu Nemocnice Valašské Meziříčí - ve Zlínském kraji se stala očima pacientů nejoblíbenější nemocnicí.
Také Vítkovická nemocnice byla třetí podle pacientů v Moravskoslezském kraji. Tato uznání nemocnice získaly jen díky kvalitní péči, do které však nespadá jen odbornost a moderní přístrojové vybavení, ale také ochota a přístup zdravotnického personálu.
Máme samozřejmě zájem, když jsme si některé nemocnice pronajali - a platíme za ně nemalý pronájem - nebo je vlastníme, poskytovat špičkovou zdravotní péči. Naším cílem je tuto péči rozšiřovat a zkvalitňovat a také nabízet pacientům nové služby. Každoročně hospitalizujeme v nemocnicích holdingu AGELasi sto deset tisíc pacientů, našimi zařízeními projde ročně téměř sedm tisíc miminek.
Zvláště porodnice ve Vítkovické nemocnici s šestnácti sty miminky je vysoce vyhledávanou. Bohužel se občas stane, že máme tak plno, že musíme rodičky odesílat, pokud to jejich stav dovolí, do jiných porodnic.
Dá se kvalita poskytované péče vašich nemocnic srovnat s jinými?
Například Nemocnice Podlesí se loni stala součástí národní sítě kardiovaskulárních center a patří tak mezi jedenáct špičkových pracovišť poskytujících komplexní péči v oblasti kardiochirurgie a kardiologie. Jsme jediné soukromé centrum a zbylých deset center je většinou situováno ve fakultních nemocnicích. Komplexní onkologické centrum Nový Jičín, které tvoří naše Radioterapie a Nemocnice Nový Jičín, je jedním z třinácti onkologických center schválených ministerstvem zdravotnictví v rámci celé republiky. Opět jsme jediné soukromé centrum ve společnosti pracovišť hlavně ve fakultních nemocnicích. Vaskulární centrum či centrum péče o zažívací trakt ve Vítkovické nemocnici patří ke špičkovým zařízením v Evropě.
Pro AGEL tedy není nic jednoduššího, než získat nemocnici a začít podnikat
Provozovat nemocnici není nic jednoduchého. Chce to správná manažerská rozhodnutí a uvážlivé investice. Samozřejmě že máme problémy. Například Vítkovickou nemocnici jsme přebrali před čtyřmi roky, kdy byla téměř před krachem. Téměř nic tam nefungovalo, personál byl výrazně podhodnocen a demotivován.
A nyní? Z devadesáti procent jsou modernizovány vnitřní prostory včetně nových zdravotnických přístrojů. V současné chvíli je před námi oprava vnějších prostorů. Nepopírám, že pohled zvenku není ideální. Ale nelze vše udělat hned.
V celé republice se mluví o nedostatku lékařů a zdravotnického personálu. Jak je to v případě Agelu?
My jsme si vzali příklad v zahraničí a začali jsme spolupracovat s těmi, kteří připravují naše budoucí zaměstnance - s lékařskými fakultami, se školami připravujícími zdravotní sestry a ostatní nelékařská povolání. Máme uzavřené smlouvy s lékařskou fakultou v Olomouci, se Střední zdravotnickou školou a Vyšší odbornou školou zdravotnickou v Ostravě-Vítkovicích.
Aktuálně jsme podepsali smlouvu i se Střední zdravotnickou školou a Vyšší odbornou školou zdravotnickou Emanuela Pöttinga Olomouc, před podpisem je i smlouva o spolupráci s Fakultou zdravotnických vědUPv Olomouci. Již od roku 2008 našim budoucím zaměstnancům v průběhu studia nabízíme zaměstnanecká stipendia - lékařům pět tisíc, ostatním budoucím zdravotníkům dva tisíce korun. Zároveň studenty zveme na naše vzdělávací akce, mají možnost zpracovávat své odborné práce na našich pracovištích.
Absolventům lékařských fakult pak nabízíme pracovní smlouvy na plné úvazky nebo také umožňujeme předatestační přípravu na akreditovaných pracovištích
Regionální deníky, man
Zdroj: Regionální deníky