Ondráčka: Výběrová řízení ředitelů nemocnic byla neprůhledná
Velmi konzervativní odhad Transparency International spočítal 27 miliard korun neefektivně vynaložených v našem zdravotnictví každý rok.
Má to celý komplex příčin a ekonomických motivací - od zakázek a rozdělování investic, přes otevřenost pojišťoven a regulátorů, lékovou politiku, zneužívání péče až po farmaceutické společnosti. Zajímavé informace zveřejněné nedávno Aktuálně.cz ukazují, proč je nutné pečlivěji sledovat také majetkové poměry manažerů nemocnic.
Pokud dotázaní ředitelé odmítají o svém majetku veřejně mluvit a vysvětlovat v některých případech působivé majetky, měli by si uvědomit, že jako ředitelé působí ve státních službách a je tady pochopitelný zájem i na jejich kontrole.
Není to žádný voyerismus nebo slepá závist, ale jednoduchá veřejná kontrola lidí, kteří jsou na ekonomicky velmi exponovaných pozicích. Ředitelé nemocnic mají velký vliv na nákup přístrojové techniky a zadávání stavebních zakázek, což jsou přirozeně také největší korupční rizika. Příkladů a kauz se dá v poslední době nalézt opravdu řada.
Způsob výběru managementu nemocnic v mnoha případech probíhal nestandardně a neprůhledně, a bylo zřejmé, že zřizovatel nevybírá jen podle schopností, ale hraje v tom výraznou roli i politická kontrola. Výběrová řízení se konala bez jasných kritérií a možnosti přezkumu.
Celé téma by mělo být zahrnuto do změny správy korporací na úrovni fakultních a dalších veřejných nemocnic, která má kromě personalistiky řadu dalších aspektů. Zřizovatelé musí mnohem více dbát na profesionalitu a vyvozování osobní odpovědnosti. Vláda by měla i tento aspekt zvládnout do svých reformních strategií v oblasti zdravotnictví.
David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz