Omezení počtu pitev – rozhodnutí od zeleného stolu?
Pokud jde o zásah do indikace k patologicko-anatomickým pitvám, dovolím si citovat JUDr. R. Policara „Skutečný problém tak nebyl příčinou změny právní úpravy, ale jejím důsledkem“.
Faktem je, že omezení počtu pitev zákonem nepřinese žádné pozitivní změny. Právě naopak. V rozsáhlé diskuzi, která k tomuto tématu probíhá, postrádám vyjádření a vysvětlení důvodů uzákoněných změn. Chybí mi vyjádření a vysvětlení těch, kteří zákonnou normu připravovali, sepsali a předali parlamentu k odhlasování. Představoval bych si, že takový zásadní materiál se předloží k vyjádření širší lékařské veřejnosti a především Společnosti patologů.
To bych považoval správný postup v demokratické společnosti. Ani předseda Společnosti patologů nebyl informován o připravovaných zákonodárných normách a tudiž nemohl dát pozměňující návrhy. Navíc je to hrubý zásah do dosud fungujícího systému postgraduálního vzdělávání, který byl po desetiletí vylepšován a kultivován. Postiženi budou nejen patologové, ale i mladí kolegové na klinikách.
Významně ubude klinicko-patologických seminářů. Kde se semináře dělají dobře, jsou přínosem pro obě strany. Zapomíná se také na to, že skladba výskytu různých chorob se mění v běhu času. Jistě ne z roku na rok, ale spíš v průběhu desetiletí.
Dnes se používá řada zcela nových technologií a materiálů (např. umělé chlopně, stenty, kloubní náhrady), nové velmi účinné léky, které mohou vyléčit nebo mitigovat onemocnění. To by se mělo sledovat a histologicky hodnotit. V poslední době jsme byli informováni o tom, že kvalita některých implantátů může být různá (viz např. prsní implantáty) a reakci organizmu na tyto látky je třeba sledovat.
Stejně tak se diagnostických závěrů z pitev využívá pro zdravotnickou statistiku, která byla u nás na velmi dobré úrovni, zvláště pokud se týká onkologických onemocnění. Data byla věrohodná a dala se využít pro tvorbu větších sestav. S poklesem pitev v průběhu posledních desetiletí se statististické údaje staly děravé a v souvislosti s jejich dalším poklesem bude situace ještě horší.
Známe názory našich kolegů, kteří odešli pracovat do USA či Velké Británie. Varovali nás před omezováním pitev a bezduchým napodobováním jejich zdravotnické politiky. My jsme se vždy tvářili hrdinně s tím, že u nás k něčemu podobnému nemůže dojít, protože patologové to nedopustí. Jak je vidět, nikdo se patologů neptal a zřejmě se rozhodlo od zeleného stolu.
Prof. MUDr. J. Mačák
Ústav patologie LF Ostravské univerzity a Fakultní nemocnice Ostrava
Zdroj: www.tribune.cz