Přeskočit na obsah

Odhadem do 10 % zubařů by rozvázalo smlouvu s pojišťovnou

6.6.2011
Moderátor (Veronika Sedláčková):
Stomatologové se bouří proti dohodě K9, která počítá s tím, že za amalgámové plomby si pacienti ani v budoucnu nebudou připlácet. Někteří zubaři zvažují dokonce, že vypoví smlouvu se zdravotními pojišťovnami.... Mluvit o tom budu s viceprezidentem České stomatologické komory, Janem Černým.

Pane Černý, prezident vaší komory se odpoledne mimořádně sešel s předsedou vlády Petrem Nečasem. Ten údajně slíbil, že se bude připomínkami stomatologů dál zabývat a taky celý kabinet. Věříte tomu? myslíte si, že se ještě může něco změnit?

Jan Černý, viceprezident České stomatologické komory
Rádi bychom slovům pana premiéra věřili tak, jak jsem o tom měl možnost mluvit s panem prezidentem Chrzem, tak si navzájem vysvětlili svá stanoviska. A pan premiér přislíbil, že skutečně této problematice se bude nadále věnovat.

A řekl i s jakým výsledkem nebo kdy byste mohli čekat výsledek těchto úvah pana premiéra?

Jan Černý
O výsledku samozřejmě nehovořil, protože jistě to také nezáleží jenom na panu premiérovi, ale na celé koalici. Ale tak, jak budou postupovat reformy a reformní kroky, tak skutečně chceme věřit tomu, že v té další etapě se k problematice stomatologie zase vrátí.

Myslí zubaři vážně, když říkají, že teď, v okamžiku, kdy koalice ustoupila od proplácení amalgámových plomb, někteří z nich vypoví smlouvy se zdravotními pojišťovnami a budou od pacientů vybírat hotovost?

Jan Černý
Často jsem četl dnešní odpoledne, že Česká stomatologická komora hrozí tím, že zubní lékaři budou smlouvy vypovídat. My jsme na tiskové konferenci o tom hovořili jako o jedné z možností. A jistě se najdou někteří kolegové, kteří budou zvažovat, zda pro ně setrvání v systému veřejného zdravotního pojištění je ještě únosné nebo ne. Ale především o tom hovoříme jako o možnosti do budoucna. Protože jak vývoj přichází, jak se zvedají ceny, jak vyhodnocujeme, co pokrývá, co nepokrývá veřejné zdravotní pojištění, tak tahle možnost je jistě ve hře.

V jak velké budoucnosti by mohla být reálnější tato možnost, že lidé, kteří budou chtít ošetření, byť to základní, u stomatologa zaplatí v hotovosti vše?

Jan Černý
Já si myslím, že takovým milníkem může být konec příštího roku, kdy končí veškeré smlouvy mezi zdravotními pojišťovnami a zubními lékaři. A tam je jistě příležitost zvážit, co nám nabídnou zdravotní pojišťovny do budoucna. A potom se rozhodnout, jestli ty podmínky, které zdravotní pojišťovny nabízejí, jsou únosné nebo ne.

Máte tedy na rozváženou ještě pár měsíců. Ale přece jen říkáte, že jde o část zubních lékařů. Prezident Stomatologické komory pan Chrz řekl, že by se to týkalo hlavně mladších ročníků. Máte zmapováno, jaké části tedy stomatologů by se to mohlo týkat?

Jan Černý
Jaké části stomatologů, to samozřejmě zmapováno nemáme. Ale tak, jako v jiných oblastech činnosti, ty mladší ročníky jsou samozřejmě radikálnější a lépe zvažují to, co v jejich podnikání, a teď to nemyslím, že v zubním lékařství a obecně v medicíně by to mělo být něco pejorativního nebo špatného. Ale skutečně devadesát procent zubních lékařů přibližně jsou fyzické osoby, které podnikají vlastním jménem, tak musí se ekonomice věnovat. A myslím si, že mladší kolegové jsou v tomto pružnější, než třeba můj ročník.

A proč by ale, pane doktore, měl být pro zubaře takový problém, že bude nadále proplácet zdravotní pojišťovna ty amalgámové plomby, tedy zůstane to v systému veřejného pojištění?

Jan Černý
No problémem by to nebylo, pokud by zdravotní pojišťovny za poskytnutou péči, konkrétně za ty amalgámové plomby platily adekvátní částku. Ta částka, kterou platí dnes, je hluboko pod skutečnými náklady za tuto péči. Hovořili jsme o tom opakovaně. A v tom je ten zásadní problém. Pokud by systém našel dostatek peněz na to, aby uhradil právě tyto amalgámové plomby, alespoň v těch jejich nejnižších nákladech, tak samozřejmě ten problém by se vyřešil. Ale obecně všichni víme, že v systému veřejného zdravotního pojištění se peněz výrazně nedostává. A představa, že by přibližně jeden a půl miliardy našlo třeba na vyrovnání cen výplní, je asi mylná.

Aby měli posluchači jasnější představu, kolik teď dostáváte od pojišťoven za jednu amalgámovou výplň a ošetření a kolik byste měli dostávat podle vašich úvah, aby to skutečně pokrylo všechny vaše náklady?

Jan Černý
Jedna amalgámová výplň je hrazená pojišťovnou ve výši dvou set dvaceti korun. A skutečně ty propočty ukazují, že jestliže průměrná minutová cena práce zubní ordinace, ale prosím se vším všudy, s veškerými náklady, se pohybuje někde mezi dvaceti a dvaceti pěti korunami. A průměrný, znovu zopakuji, průměrný čas na zhotovení té výplně je dvacet korun, tak vám z toho logicky vychází, že jsme někde na poloviční hodnotě. Pardon, dvacet minut je ten čas, jo. Takže jsme někde na poloviční hodnotě.

Upřesňuje alespoň zatím viceprezident České stomatologické komory, Jan Černý. Do studia přišli prezident Svazu zdravotních pojišťoven, Jaromír Gajdáček..a také právník Platformy zdravotních pojištěnců, Ondřej Dostál.

Pane Gajdáčku, teď jsme slyšeli, že zubaři dostávají za jednu výplň, tu obyčejnou, za základní ošetření zkaženého zubu zhruba o polovinu míň, než by měli dostávat od zdravotních pojišťoven. Kde je chyba?

Jaromír Gajdáček
Tak je zajímavé, že na tu chybu se přišlo právě teď, když se hovoří v Poslanecké sněmovně o rozsahu zdravotní péče, která bude hrazena z veřejného zdravotního pojištění. My se Stomatologickou komorou každý rok jednáme v dohadovacím řízení o cenách jednotlivých výkonů. Oni pokaždé přijdou s nějakým návrhem a vždycky se nějakou kompromisní dohodou domluvíme. Takže ten prostor tady na tu diskusi je, ale není dneska. Dneska je to spíše zpolitizovaná záležitost. My se, my jsme ochotni se o tom bavit, ale samozřejmě stomatologové vědí, že nelze den ze dne ten výkon navýšit o sto procent. To prostě v tomto systému nelze.

Ze dne na den ne, ale třeba na konci letošního roku, na té hranici, o které mluvil pan Černý, by to šlo podle vás? Uvažovat o tom?

Jaromír Gajdáček
Pokud dají určitý požadavek a bude to ekonomicky podloženo, tak jsme ochotni o tom jednat s tím, že to dohadovací řízení se vždycky řeší rok dopředu. Což znamená, že to by byly ceny na rok 2012. Ale vážně pochybuji o tom, že by zrovna v tomto případě došlo ke stoprocentnímu navýšení. Museli bychom hovořit o tom, které jiné výkony nebudou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, abychom to mhli naplnit.

A ta dnešní hrozba stomatologů, jak na vás působí, tedy myslím, že někteří odstoupí od smluv se zdravotními pojišťovnami?

Jaromír Gajdáček
Na mě to teď v těch posledních dnech působí tak, že každá zmínka, která se projednává v současné době při těch velkých změnách legislativy, které by mohly do budoucna umožnit větší rozsah komerčního připojištění a zvýšení spoluúčasti, takže vždycky každá ta skupina, které se to týká, tak si chce přihřát polívčičku, takže já se tomu ani nedivím.

Pane Dostále, jako zástupce pojištěnců, vy asi se dost ohradíte proti tomu, s čím dnes přišli stomatologové, tedy i když to není aktuální věc, jak jsme slyšeli od pana Černého z příslušné Komory?

Ondřej Dostál
Ale ne nutně. Každé zdravotnické zařízení je jaksi oprávněno buď mít a nebo nemít smlouvu se zdravotní pojišťovnou podle své vůle. Pokud někteří stomatologové vyhodnotí jako nevýhodné pracovat za peníze, které nabídla pojišťovna, mohou tedy smlouvu ukončit podle daných pravidel. A nadále tedy být v tom režimu přímé platby. Věřím, že ovšem zůstane poměrně značné množství stomatologů, kteří budou ochotni pro lidi, kteří by si sami nezaplatili, pracovat tak zvaně na pojišťovnu.

Když mluvíme o tom, co je standard, na co by měli pacienti dosáhnout v každém případě z toho veřejného pojištění. Patří do toho podle vás právě amalgám a ta obyčejná plomba?

Ondřej Dostál
V současné době ano. Samozřejmě vláda to může nějakým, nebo parlament to může nějakým způsobem změnit. Pro pacienta je důležité vědět, že pojišťovna má povinnost zajistit mu ten zákonný nárok, tedy v tento moment i tu péči zubařskou zdarma. Pokud by tak nebylo učiněno, tak se pacient může obracet na zdravotní pojišťovnu.

Tedy to, že by si někteří pacienti měli platit v hotovosti veškeré ošetření u zubního lékaře, si myslíte, že by nemělo hrát až takovou roli?

Ondřej Dostál
Tady pozor. Tady si pojištěnec vždy musí zkontrolovat, zda je ten lékař smluvní. V takovém případě žádné peníze na ruku chtít nemůže. Nebo je nesmluvní, a pak je to v podstatě na jeho osobní dohodě s tím pacientem, jak ten smluvní vztah, kolik to bude stát a tak dále. Ale pokud je ten zubař stále smluvní, tak nemůže kombinovat tu platbu z pojišťovny ještě s další platbou, kterou by chtěl po tom občanovi.

Pane Černý, jestli se stále ještě slyšíme, mám tady několik, jistě jste nás poslouchal. nejdříve k tomu, co jsme slyšeli na konec. je tedy v současnosti už realitou, že někteří pacienti, protože jsou u lékařů, zubních lékařů, kteří nemají smlouvu s pojišťovnou, právě jejich pojišťovnou, platí za vše už v hotovosti?

Jan Černý
Pakliže lékař nemá smlouvu s pojišťovnou, u které je pojištěn pacient, tak samozřejmě platí. Protože pojišťovna takovému lékaři proplatí pouze výkony neodkladné pomoci. Jinak bych chtěl připomenout, že i u smluvních lékařů samozřejmě jsou v určitých situací určité léčby, zejména protetické, legální doplatky. Aby z toho nevznikl dojem, že u zubního lékaře se neplatí vůbec nic. Takže ano, tam kde smlouva není, tak tam se hradí všechno.

Jak je tato praxe rozšířená, máte nějaký přehled?

Jan Černý
Já si myslím, že takových praxí je v procentech, jestliže bychom vzali sto procent veškeré smluvní partnery, tak do deseti procent můžeme říct, že bude nesmluvních zdravotnických zařízení zubního typu.

Slyšeli jsme prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka, který se zmínil, že ta vaše snaha o dorovnání, jak vy říkáte, plateb za výplň amalgámovou a za tu základní péči přichází v tuto chvíli, protože, v uvozovkách, si stomatologové pouze chtějí přihřát polívčičku, když se lámou ledy. Když se tedy něco děje a je možnost získat nějaké větší peníze. Co vy říkáte na tyto argumenty?

Jan Černý
Já myslím, že i pan ředitel Gajdáček dobře ví, že o tom, že je podfinancované hrazení amalgámových výplní, nehovoříme teď o tom. Hovoříme, troufnu si říct, několik roků. Protože ty ceny dlouhodobě nedosahují patřičných částek, které by pokryly nutné náklady. Takže určitě o tom nehovoříme právě teď. Samozřejmě, jestliže se v parlamentu projednávají reformní zákony a jestliže vláda uvažovala o tom, že nějakým způsobem upraví rozsah péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění, tak se logicky dostáváme i k cenám a k úvahám, co má a nemá být z veřejného zdravotního pojištění vyřazeno.

Stěžovali jste si takto důrazně, že vám chybí skoro sto procent z té ceny?

Jan Černý
I vy paní redaktorko, kdybyste se podívala do starších záznamů, tak víte, že to není téma posledních dnů. Skutečně o cenách a o této výši hovoříme minimálně desítky měsíců, takže několik let si troufnu říct, že o tom hovoříme.

Děkuji, to byl viceprezident České stomatologické komory, Jan Černý, děkuji vám za rozhovor, na shledanou.

Pane Gajdáčku, vrátím se k tomu, zda někteří zubaři, pokud tedy ti mladší, horkokrevnější, jak říká pan Černý, se nakonec rozhodnou rozvázat vztah se svou zdravotní pojišťovnou. Je to jednoduchá věc?

Jaromír Gajdáček
Já bych chtěl ještě dodat, že já nejsem úplně zásadně ani pro , ani proti, je to třeba zvážit jako komplex všech výkonů, které budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění a které nebudou. jaké vlastně to zdravotnictví chceme. A kolik peněz vlastně na to máme. Podle mě je nejdůležitější, aby ten občan věděl, jak tady bylo řečeno, když bude mít jakýsi akutní problém, tak musí mít jistotu, že bude ošetřen, aniž by měl, aniž by měl u sebe plnou peněženku peněz.

Nějakou hotovost?

Jaromír Gajdáček
Přesně tak. To je podle mě to zásadní. Já si dovedu představit, že bude existovat systém, kde ty amalgámové plomby si bude hradit sám. Já si dovedu ale spíše představit, že to může být předmětem komerčního připojištění. A nebo když bude pojištěnec různých pojišťoven, to může mít taky různé. je to věc, která by měla vést ke konkurenci. Protože dneska zdravotní pojišťovny nemají příliš možností si konkurovat. A dovedu si taky představit tu situaci, že opravdu se zváží, že toto je zrovna záležitost, která by nemusela z toho veřejného pojištění být hrazena.

K tomu rozvázání smluv se zdravotními pojišťovnami?

Jaromír Gajdáček
K tomu rozvázání, tak jak to tady bylo řečeno. Řádově půjde možná o lékaře do těch deseti procent. A určitě bude velký a obrovský rozdíl, jestli to bude v Praze nebo někde v Beskydech, v podhůří v nějaké vesničce. Tam zcela jistě stomatolog o tu smlouvu nebude chtít přijít.

Pane Dostále, myslíte si, že pokud by ty plomby nakonec přece jen byly zpoplatněné, že by to mohlo být efektivnější pro získání prostředků k hrazení životně důležité, náročnější péče nebo například prevence, jak říkají stomatologové. Která je důležitá, aby se lidem, lidově řečeno, zuby nekazily? Protože to údajně je pouze na nich?

Ondřej Dostál
To by nemělo být dle mého názoru věcí pouze mediální debaty, ale věcí jaksi matematicko-ekonomických modelů ve zdravotnictví. Protože vždy by měly být vyřazeny spíše ty zákroky, které za danou investici vyvolají pouze malý zdravotní přínos. A naopak ty, které vyvolají velký přínos za málo peněz, by měly zůstat. Já se laicky domnívám, že ty amalgámové plomby jsou záležitost relativně nákladově efektivní. Ale skutečně k tomu by byla zapotřebí kvalifikovaná studie od předkladatele, zde patrně ministerstva.

No a když stomatologové říkají pacientům, je to jen na vás, jak si čistíte zuby a potom, když budete mít kaz, zaplaťte si vše? Tento argument by měli přijmout lidé podle vás nebo pojištěnci?

Ondřej Dostál
Jsou jiné země, naše zatím ne, která tu individuální odpovědnost bere jako kritérium toho, co bude hrazeno a co ne. Čili zodpovědným hradíme, nezodpovědným nehradíme. Tak je to, pokud vím, třeba v Holandsku. U nás by takové kritérium určitě mohlo být přijato v rámci těch probíhajících změn do zákona. Tento moment tam není. To znamená, že s nimi není možno pracovat. Je nutno možná uvést, že jsou lidé, kterým ani sebelepší péče o ty zuby vlastně nepomůže.

Z nějakých důvodů zdravotních?

Ondřej Dostál
Z medicínského.

Říká právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál. Loučím se taky s prezidentem Svazu zdravotních pojišťoven, Jaromírem Gajdáčkem.

Radiožurnál

Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.