Přeskočit na obsah

Odbory požádaly senátory o zásah

12.7.2011
Moderátor (Veronika Sedláčková):
I přes odpor opozice a protestní happening, který v Praze uspořádali odboráři, pustili dnes poslanci do 2. čtení další část plánované reformy... Několik 100 odborářů, kteří se dnes shromáždili před Ministerstvem zdravotnictví, ale argumenty Leoše Hegera slyšet nechtěli. Na místě byla také předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a péče Dagmar Žitníková.

Paní předsedkyně, proč vyrazili odboráři do pražských ulic? Myslíte si, že můžete tím dnešním happeningem ještě něco změnit?

Dagmar Žitníková
My se domníváme, že stále ten prostor ještě je. Náš odborový svaz požádal senátory, kteří budou teď pojednávat novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, aby nepodpořili tu změnu, která se týká zavedení nadstandardu.

Proč vám vadí hlavně tahle pasáž? Protože vláda tvrdí, že se bez toho vůbec nemůže obejít žádná z reforem?

Dagmar Žitníková
Vadí nám hlavně proto, protože je upravena úplně odlišně, než je upravená jinde v Evropě. Vadí nám proto, že vlastně v tom zákoně není o tom nadstandardu konkrétně napsáno vůbec nic. Vadí nám hlavně proto, že příští rok budou chybět ve zdravotnictví finance a je to jeden z možných způsobů řešení, jak ty finance získat. Tzn., na přímých platbách od pacientů.

Vy se bojíte toho, že by tady mohl vzniknout jakýsi dvojstupňový model českého zdravotnictví? Ti movitější, že dostanou kvalitnější péči? To je vaše hlavní obava?

Dagmar Žitníková
Ano, to je naše nejhlavnější obava a potvrzuje i vlastně ta současná novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která ve svých přílohách hovoří o tom, že pacient bude mít nově nárok pouze na nejlevnější pomůcky, na nejlevnější materiál ze zdravotního pojištění. Obáváme se, aby se k tomu nedostal i pacient v oblasti zdravotní péče.

Ministr Heger ale tvrdí, že někde nutné začít je. Že je potřeba říct: " Ano, povolujeme standardy, nadstandardy." A potom ten obsah těch jednotlivých kolonek, že se bude tvořit dlouhá léta. Už víme, že se tomu děje ve světě. S tím nesouhlasíte?

Dagmar Žitníková
Pan ministr to takto vykládá, ale ona to není až tak úplně pravda. Protože ve světě není omezena zdravotní péče. Ve světě se doplácí na zdravotní služby. Např. na to, že když je pacient sám na jednolůžkovém pokoji nebo na to, když si vybere svého operatéra, nebo se doplácí na některé věci, které nejsou hrazené ze zdravotního pojištění. Kdežto tady se chtějí určité výkony ze zdravotního pojištění vyjmout a dát se do nadstandardu.

Vy jste dnes nechtěli mluvit, tedy myslím účastníky demonstrace happeningu, řekněme spíš před Ministerstvem zdravotnictví s Leošem Hegerem. Dokonce ho účastníci této akce vypískali. Ozývali se i vulgární výrazy. Proč jste nechtěli alespoň v malé míře vyslechnout ministra zdravotnictví?

Dagmar Žitníková
Víte, té akce se totiž účastnila spousta lidí, kteří se účastnili už opakovaně těchto akcí. Byla tam spousta lidí, kteří jsou třeba zdravotně postiženi a slyšeli pana ministra hovořit několikrát. A opakovaně mu také říkali své problémy. A pan ministr vlastně jim na ty jejich problémy a na to, jak už dnes tito lidé jsou v tíživých situacích, nedokázal odpovědět. A ti lidé, protože to od něj slyšeli už 3x a stále se nic nezměnilo, tak jsou právem naštvaní. Oni tam hlavně protestovali dneska v těch 1. řadách lidé se zdravotním postižením. Lidé, kteří vlastně, jak říkám, už byli na předcházejících akcí, a kteří už dneska si hodně doplácí za léky. A paní tam konkrétně uváděla příklad svého důchodu 5 tisíc korun měsíčně s tím, že nebude mít na to, aby si zaplatila třeba byt, když si bude muset připlácet na péči. A to byla jedna z věcí, na které jsme upozorňovali. Ve všech evropských zemích jsou poplatky zastropované a neplatí se celoročně.

Uvádí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a péče Dagmar Žitníková. Děkuji Vám, nashledanou.

Dagmar Žitníková
Děkuji, nashledanou.

Poslouchal ji komentátor Aktualně.cz Petr Holub.

Petře, rozumíte výhradám odborářů, když tvrdí, že hrozí rozdělení občanů na 2 kategorie. Tedy, že ti míň movití dosáhnou pouze na nějakou méně kvalitní zdravotní péči. Hrozí to podle těch návrhů vlády?

Petr Holub
Tak určitě to hrozí, ale je to jenom jeden možný pohled na celou tu věc. Já si myslím, že jednak ta iniciativa pana ministra Hegera je užitečná, protože on totiž, když hovoří o standardech a nadstandardech, tak on chce především stanovit cenu za standard. Tzn., že tím může dosáhnout, aby se za všechny zdravotní výkony platilo stejně v každé nemocnici. To si myslím, že by velice zlepšilo efektivitu českého zdravotnictví. Takže to je užitečné. Určitě by bylo možné zařadit celou řadu výkonů mezi nadstandardy, ať už se to týká třeba lázeňské péče nebo některých druhů zdravotnických pomůcek, typu protéz. Takže on má svým způsobem pravdu. Na 2. stranu má určitě pravdu i paní Žitníková. Když to řeknu zcela jednoduše, pokud se umožní vstup soukromého sektoru do zdravotnictví a není tam nijak zaručená regulace, tak to má za důsledek, že se ty zdravotnické služby hodně zdraží a přestanou být dostupné úplně všem. To je myslím obecně platné pravidlo.

Myslíte si, že odboráři, ať tak nebo tak, můžou ještě něco změnit na reformních snahách vlády. Byli jsme svědky, že i dnes prošly 3 celkem důležité zákony pro tu zdravotnickou reformu hladce i přes odpor opozice přes Poslaneckou sněmovnu.

Petr Holub
Já jsem řád, že existuje tento odpor ze strany odborů. On je do značné míry kultivovaný. O tom svědčí třeba rozhovor s paní předsedkyní Žitníkovou. Protože, pokud nebude ten kultivovaný odpor, tak se mohou objevit mnohem radikálnější protesty. Nakonec i mezi odboráři jsou takoví, např. předseda Asociace samostatných odborů Dufek. Ten je velice tvrdý populista. Teď se rovněž populistická strana Suverenita před Sněmovnou snažila na sebe upozornit protesty proti zdravotnickým reformám. Takže už jenom z toho důvodu je dobré, když odbory jsou proti. Oni podle mého soudu mají jedinou šanci, jak mohou uspět proti této reformě, pokud tedy předpokládáme, že zůstane Nečasova vláda ještě půl roku. Ta možnost se jmenuje ústavní soud, protože proti zavedení nadstandardu je možné s velkou šancí na úspěch protestovat před Ústavním soudem.

Domnívá se komentátor Aktualně.cz Petr Holub. Děkuji i Vám. Nashledanou.

Radiožurnál

Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.