Přeskočit na obsah

„Obamacare“ aneb stoletá cesta ke všeobecnému zdravotnímu pojištění v USA

Spojené Státy Americké se tímto zákonem připojí k celé řadě zemí rozvinutého světa, které již tuto „svého druhu daň“ – tedy zdravotní pojištění od svých občanů inkasují. Cesta k tomu trvala téměř přesně 100 let. Inspirován různými modely sociálně-zdravotního pojištění v Evropě se již v prvních letech 20. století Theodore Roosevelt neúspěšně pokoušel o vytvoření svého druhu všeobecného zdravotního pojištění.

Do dneška jsou základem systému zdravotního pojištění ve Spojených státech pro občany v produktivním věku zdravotní plány, které jsou součástí jejich pracovního vztahu se zaměstnavateli. Občanům nad 65 let hradí zdravotní péči federální vláda programem Medicare, osobám nemajetným či pod tzv. federální hranicí chudoby, programem Medicaid.

 

Jaké změny přináší schválený zákon Nejvyšším soudem Spojených Států? Zde jsou jeho hlavní body:

Zdravotní pojišťovny nesmí odmítnout zdravotní pojistku na základě předchorobí pojištěnce.

Pojišťovny nesmí žádat rozdílné pojistné od osob s různým předchorobím anebo různého pohlaví.

Neumožnit zdravotním pojišťovnám dosáhnout výjimky z antimonopolních pravidel.

Zavést minimální standardy pro kvalifikované zdravotní programy pojištění.

Žádat od většiny zaměstnavatelů, aby pro své zaměstnance sjednali pojištění, v opačném případě budou muset platit zvláštní daň ve výši 8% hrubé mzdy zaměstnance. Výjimka platí pouze pro malé podniky.

Rozšířit pokrytí programem Medicaid pro občany až do úrovně příjmu 133% federální úrovně chudoby.

Zajistit finanční podporu občanům se středními a nižšími příjmy tak, aby si zdravotní pojištění pořídili.

„Burzu pojištění“, která by umožňovala veřejnosti srovnávat různé pojistné produkty.

Nadále umožnit pojišťovnám určovat rozsah péče anebo volbu lékaře či zařízení v rámci tzv. „řízené péče“ (managed care).

Žádat od většiny Američanů, aby měli zdravotní pojištění, případně si je nově pořídili. V opačném případě by museli platit pokutu za nesplnění.

Navýšení daně ve výši 5,4 % pro občany s příjmy nad 500.000 dolarů ročně.

 

Systém založený na pojištění skrze zaměstnavatele však ponechává 45 miliónů Američanů ve věku pod 65 let bez zdravotního pojištění. Oproti rozšířenému dojmu, nejedná se v novém zákoně o systém všeobecného zdravotního pojištění, jak jej známe v Evropě, nýbrž o sadu opatření, jak zmenšit „oka“ v pojistné síti, přes která nyní propadává do stavu nepojištěných oněch 45 milionů občanů,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, president asociace CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků.

 

Jakkoli se nový zákon nazývá „o péči, kterou si můžeme dovolit“ (Affordable Care Act), americké zdravotnictví bude stát zase o dobrý skok více, než stojí dnes. Zcela na místě je otázka, ne jestli, ale kdy dosáhnou výdaje na zdravotnictví v USA 20 % HDP. Zda to bude za dva, čtyři či šest let, anebo až v symbolickém roce 2020. To může být pouze předmětem akademické disputace anebo kurzových sázek.

Lékaři budou mít více práce za méně peněz. Rozšířené federální programy „rozředí“ úhradu jednotlivých výkonů, bude totiž více pacientů k ošetření za nižší úhrady. Již dneska jsou v mnohých odbornostech pacienti v programu Medicare pro specialisty proděleční. Musí je však přijímat, protože jinak by jim odesílající lékaři neposílali ani pacienty se soukromým zaměstnaneckým pojištěním, kteří jsou pro specialisty výděleční. Něco podobného platí pro sítě nemocnic.

Zda-li větší počet „federálně pojištěných“ pacientů vyváží rozředění úhrad, zůstává otázkou. Jediným, kdo si troufá cokoliv odhadnout, je nálada akciového trhu. Zatímco akcie nemocničních sítí od čtvrtka 28.6. několik procent získaly, u soukromých pojišťoven naopak pár procent ztratily.


Jednoznačným výhercem tohoto kola v úsilí o všeobecné zdravotní pokrytí se tak jeví president Obama. Sbírá body v předvolební soutěžní disciplíně, kterou můžeme nazvat – „vytyčil jsem si a splnil“. Tuto hru však nesmíme přeceňovat, protože volby jsou ještě daleko a pouze na zdravotnictví úspěch stát nemusí.

MUDr. Miroslav Palát
Prezident CzechMed

 

Zdroj: CzechMed

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.