O výkonnosti zdravotnictví a školství
Hlavním kritériem úspěšnosti zdravotnictví není finanční stabilita systému zdravotního pojištění, finanční stabilita zdravotnických zařízení, ani počet provedených operací, ale pozitivní vývoj zdravotních ukazatelů. Dobrou zprávou o úspěšnosti českého zdravotnictví za posledních dvacet let je pokračující zlepšování zdravotního stavu obyvatel.
Tabulka 1 ukazuje nejzákladnější demografické ukazatele, jež tento pozitivní vývoj dokumentují. Méně dobrou zprávou je, že zdravotní stav české populace stále zaostává za zdravotním stavem západoevropských zemí. Například naši rakouští či němečtí sousedé žijí zhruba o tři až čtyři roky déle.
Přes kritiku zdravotnictví, která obsahuje nářky nad špatnou komunikací s pacienty, nad finančními problémy a plýtváním veřejnými prostředky, je třeba konstatovat, že zdravotnictví bylo podle vývoje zdravotnických ukazatelů úspěšné. Podívejme se na takové ukazatele ve školství (viz tab. 2).
Podle výzkumu PISA (Programme for International Student Assessment) se postavení České republiky v mezinárodním srovnání zhoršilo, neboť čeští žáci dosáhli horších výsledků v roce 2006 než v roce 2003. Taková porovnání nejsou asi úplně korektní, ale naznačují, že vnímá‑li někdo současný stav zdravotnictví jako krizi, měl by vzít v úvahu i stav jiných odvětví veřejného sektoru. Pak ovšem nelze vývoj ve zdravotnictví vnímat nepříznivě a je nutné a poctivé uznat, že české zdravotnictví dosáhlo mnoha pozitivních úspěchů. Vypadá to, že budeme mít zdravější (ale hloupější?) děti.
Zdroj: Medical Tribune