O svobodě lékařů v Salzburgu
Nejen Němci, ale už i Rakušané začínají shánět v Českých zemích lékaře. Nedávno jsem mluvil s jedním kolegou, praktickým lékařem ze spolkové země Salzburg, který přijel do Čech najít nového lékařského kolegu. Hodně jsem se vyptával na to, jak to chodí s praktickými lékaři v Rakousku a srovnával jak u nás. Napíši o tom v budoucnu článek, ale teď bych se chtěl věnovat jedné věci, která je velmi rozdílná a pro mě velmi zajímavá.
Nevím, co tím naši zákonodárci sledovali a zdali si to vůbec uvědomili, ale do ruku našich zdravotních pojišťoven dali neskutečnou moc. Pojišťovny s kým chtějí, uzavřou smlouvu, s kým nechtějí, neuzavřou. Ačkoliv jsou správci veřejných peněz a mají konat ve veřejném blahu, konají zcela bez jakýchkoli vnějších pravidel, jen podle svého uvážení a ve svém blahu.
Nikdo se nikdy nedozví, proč tamhle dali očařovi smlouvu, a támhle kožařovi nedali. A proč jen jedna pojišťovna, a druhá pojišťovna nikoliv. Chování zdravotních pojišťoven je zcela nepředvídatelné a tajné, což by u správců veřejných peněz asi být nemělo.
U nás má lékař jen dvě možnosti, buď má smlouvu se zdravotními pojišťovnami, nebo nemá. Pokud nemá, tak s výjimkou lékařů, specializujících se na estetickou oblast medicíny, má utrum. Náš pacient platící povinné zdravotní pojištění, těžko bude chodit k doktorovi, který po něm požaduje přímou platbu. A lékaři také nestačí smlouva s jednou či dvěma zdravotními pojišťovnami. Musí jich mít nasmlouváno víc, jinak se neuživí.
Opravdu soukromého praktického lékaře v Česku nenajdete. Neexistuje. Ale ve spolkové zemi Salzburg je takových soukromých praktických lékařů padesát procent. Když jsem to slyšel, úplně mě to ohromilo a musel jsem se ptát znova, zda jsem nepřeslechl. Ale slyšel jsem dobře. Tito lékaři si stanovují své ceny tak svobodně, jako opravdoví soukromníci, ale jejich pacienti u nich neplatí úplně všechno. Část péče jim proplatí jejich zdravotní pojišťovny. Jak to funguje?
Zdravotní pojišťovny mají ceníky výkonů. Když k nim přijde pacient od soukromého praktického lékaře s účtem, pojišťovna mu proplatí osmdesát procent ceníkové ceny. Věřím, že by naši praktičtí lékaři zajásali, kdyby podobný systém mohl fungovat i u nás. Proč ale nefunguje? Kdo si takový systém, který by zmenšil současnou nadvládu zdravotních pojišťoven nad lékaři, nepřeje a brání mu?
Našim zdravotním pojišťovnám by se takový systém určitě nelíbil, ale co naši politici? Co poslanci a senátoři, kteří mají zastupovat práva občanů? Proč takovou věc neprosadí? Stále se mluví o právech pacientů a svobodné volbě, ale když se má dát pacientům a lékařům možnost opravdu skutečné svobodné volby, tak je ticho po pěšině a řeší se problémy kytovců. A ještě dodatek na konec. Když rakouská lékařská komora rozhodne, že nějaký lékař má dostat smlouvu, tak smlouvu s pojišťovnami dostane. Úplně jiné postavení lékařské komory než u nás.
Kdybyste někdo měl zájem pracovat jako praktický lékař v Salzburgu a uměl německy, ozvěte se. Dám vám kontakt. Napište mi na dr.bouzek@centrum.cz
MUDr. Petr Bouzek, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz