Přeskočit na obsah

O novinkách v postgraduálním vzdělávání lékařů

Až do konce roku 2011 zajišťoval tzv postgraduální vzdělávání lékařů Institut pro postgraduální vzdělávání. Od prvního ledna ale nově přejde vzdělávání mladých lékařů na 7 lékařských fakult, které nově budou zajišťovat teoretickou část výuky a také samotné provedení zkoušky.

Praktická část vzdělávání zůstává, tak jako doposud, na akreditovaných lékařských zařízeních, mezi které patří také i fakultní nemocnice.

V pořadu Na zdraví ČRo 6 na toto téma s redaktorkou Naďou Bělovskou debatovali: Vendula Pírková, náměstkyně pro výuku IPVZ Vítězslav Vavroušek, náměstek ministra zdravotnictví Tomáš Zima, děkan 1. lékařské fakulty UK v Praze a Ondřej Rennét, místopředseda občanského sdružení Mladí Lékaři.

Zvukový záznam pořadu si můžete poslechnout na http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2530263

----

následující přepis záznamu: pořídil Jan Činčura pro Medical Tribune

 

Postgraduální vzdělávání lékařů nově přešlo na lékařské fakulty. Pořad Nadi Bělovské na stanici Radiožurnál.

Dobrý den; dnešní vydání magazínu by mohlo charakterizovat slavný Leninův citát“Učit se, učit se, učit se“, protože učení znají lékaři více než dobře; poté co dokončí školu musí absolvovat další roky studia a praxe, aby získali další ještě povinnou atestaci. Jejich postgraduální vzdělávání teď ale nově od 1.ledna přešlo na lékařské fakulty. Co tato pro lékaře samotné tahle změna znamená to rozebereme hned po souhrnu aktuálních událostí ze světa zdravotnictví: tady jsou:

Ministr zdravotnictví Leoš Heger ohlásil, že je připraven odvolat ředitele státních  nemocnic, kteří od ledna nezvýší zdravotníkům platy. Od  ledna slíbil 6 a 1/4 % k dosavatním mzdám navíc.
Ministerstvo zdravotnictví připravilo také novou personální vyhlášku, která má začít platit od dubna. Podle Hospodářských novin počítá se seškrtáním tisícovky míst pro lékaře.
Skupina senátorů podala stížnost na zákon o zdravotních službách, který začne platit od 1.dubna. Dvě desítky zákonodárců napadají vznik Národního zdravotního informačního systému s daty o konkrétních pacientech, vysoké pokuty  pro zdravotnická zařízení za delikty, které nejsou přesně  vyměřeny a přeregistraci všech zdravotnických zařízení.
Pacienti i pojišťovny si letos za léky kvůli růstu DPH významně připlatí. Jenom pacienti budou muset za medikamenty letos vydat odhadem o půl miliardy korun více než loni: uvedla to mluvčí lékového ústavu Veronika Petláková.
Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že  pojišťovny by měly platit vynětí  vadných prsních inplantátů pokud působí ženě vážné zdravotní potíže .Zdravotní pojištovna by v takovém případě měla vynětí zaplatit  i když si žena nechala  nová prsa udělat z estetických důvodů.

A teď už zpátky k lékařskému vzdělávání.

Až do konce roku zajišťoval takzvanou předatestační výuku mladým lékařům Institut postgranuálního  vzdělávání.
Od 1.ledna tato povinnost přešla  na sedm lékařských fakult, které teď nově tedy zajišťují teoretickou část výuky a také samotné atestační zkoušky. Praktická část vzdělávání zůstává stejně  jako doposud v akreditovaných zdravotnických zařízeních, mezi kterými jsou samozřejmě i Fakultní nemocnice.


Převedení specializačního vzdělání pod křídla lékařských fakult ale není úplné..

Upozorňuje náměstkyně  pro vzdělávání IPVZ Vendula Bírková:

… Na sedm lékařských fakult se přesunují základní obory lékařské vyjma praktického lékařství pro dospělé a praktického lékařství pro děti a dorost a co se týče IPVZ, tak na IPVZ zůstávají certifikované kurzy neboli nástavbové atestace, a to jsou například koloproktologie, onkolochirurgie a, samozřejmě, také u nás zůstávají farmacuenti.

Institut postkgraduálního vzdělávání proto hned tak nezanikne:  jak doplňuje Vendula Bírková

Co se týče budoucnosti Institutu, tak nám stále zůstávají, jak jsem už řekla, ty dva základní obory, farmacuenti a pak také certifikované kurzy, tedy ty nástavbové atestace a to je více jak čtyřicet oborů- odborností a ten zájem zdravotníků je do budoucna velký o to, aby získali zvláštní  odbornou způsobilost právě těmi nástavbovými atestacemi, takže,  myslím si, že práce bude dost a dost.“

Říká náměstkyně pro vzdělávání Institutu postgraduálního vzdělávání Vendula Bírková.

A proč tady vůbec k přesunu došlo, když není kompletní a co mladým lékařům všechno přinese, na to jsem se zeptala náměstka ministerstva zdravotnictví Vítěslava Vavrouška:


Nevýhoda spočívá především v tom, že je to změna; a ty výhody,zde je několik, já bych si vybral jenom pár:za prvé, absolvent lékařské fakulty se může okamžitě po absolvování zapsat na svou fakultu, to dřív nešlo, Pro další postgraduální vzdělávání, nebo si může vybrat mezi  sedmi fakultami. Tam. kde si myslí, že by mu úroveň a systém vyhovoval víc, může se přihlásit.
Další výhoda, kterou já vidím jako vůbec nejvýznamnější, že do systému postgraduálního  vzdělávání bude zapojeno mnohem více vědeckých kapacit. Zatím to bylo centralizované a ten okruh vzdělávatelů byl svým způsobem omezený. Nyní tyto hranice padají, takže, podle mého
názoru postupně dojde ke  zvýšení kvality vzdělávání.

K té  změně dochází u základních atestací, nicméně atestace v oboru praktického lékařství a  a v oboru farmacie, ty zůstávají na Institutu postgraduálního vzdělávání; proč to tedy nebylo úplně sjednoceno? Nebude to  vlastně teď jenom administrativně o to náročnější?

Jsme v první fázi; my jsme veškeré změny projednávali s odbornými společnostmi, s akademickou obcí a toto je , řekl bych průsečník názorů, kdy  na jednotlivé obory lékařské ten mechanismus převodu byl poměrně jednoznačně definovatelný. U těch všeobecných lékařů byla spíše vůle v této společnosti  zachovati centralizování do jednoho místa a u těch nelékařských profesí, kterých je opravdu mnoho, kdybychom to udělali všechno naráz, tak bychom v tom asi trošku plavali. Takže, je to postupný proces, kdy jsme šli cestou tam kde jsme měli největší jistotu.

To znamená, vy počítáte do budoucna s tím, že by se postupně všechny obory přesunuli na lékařské fakulty a že by Institut úplně zanikl?

Tento předpoklad existuje, ale zatím v úvahách; nejsme tak daleko: Určitě řadu let to bude fixováno v této podobě.

Jak je zajištěno, aby zůstala ta úroveň atestačních zkoušek pro všechny stejná pokuď se tedy budou lékaři vzdělávat na sedmi různých fakultách?

Tato úroveň je zajištěná odbornými společnostmi, které,  každá odborná společnost vytváří vzdělávací program pro daný odbor a jmenování atestačních komisí probíhá na centrální úrovni, což znamená- i když atestace probíhá například v Olomouci, atestační komise bude určována centrálně a přijedou tam odborníci z řady fakult. Existuje tzv koordinační výbor, který tyto věci má na starosti a bude dozírat mimo jiné na to, aby úroveň zkoušek a studijních programů a systémů stáží byly standartní.

Mladí lékaři si stěžují na to, že ten systém stáží je poměrně široký, že jich je možná i příliš mnoho. Uvažujete o tom, že by se třeba  zúžil?

Podotýkám, že na studijně vzdělávacích programech odpracovalo obrovské množství času a práce odborné společnostní;  ministerstvo zdravotnictví pouze koordinovalotuto činnost; pokud praxe ukáže, že je tu problém v šíři a možná v časové náročnosti, není problém,aby koordinační výbor tyto námitky vzal v úvahu a vzdělávací program zadal na změnu, ale v tuto chvíli si myslím, že je potřeba vydržet a zkusit to, protože ta snaha něco zkritizovat, něco změnit bude vždycky. Jde o to, aby to mělo racionální základ a v tuto chvíli to prostě nikdo neví“

Zeptám se ještě na finanční stránku: Já jsem se dočetla, že postgraduální vzdělávání stojí na jednoho studenta desítky tisíc korun, někdy třeba i čtvrt milionu za celý ten zhruba pětiletý cyklus? Kdo ho platí? Jsou to  vyloženě, pouze nemocnice, kde ty lékaři pracují? Nebo na přispívá i ministerstvo a co se teď tou změní změní v tom systému financování?

Když bych to srovnal s minulostí a podíval se na to logicky, většinou ta vysílající nemocnice, kde byl lékař zaměstnán po promoci. Nějaký díl nákladů si samozřejmě nesl i ten dotyčný lékař a nový systém umožní právě dotovaná místa, kde jdou peníze přímo z vlády, tzn státní peníze a změnou novely 95, od tohoto roku je možné dosáhnout  toho, že každý absolvent lékařské fakulty má nárok na dotované místo pro ten základní kmen, to znamená ty dva roky; A pak je , podle potřeby, to znamená,- nedostatek odbornosti- tak my můžeme financovat celý systém specializačního vzdělávání. To znamená, někde je to do tří až sedmi let, podle oboru.

To znamená, že už nebude hrozit to, že už by se studenti museli upisovat svým nemocnicím, které jim zaplatí ty kurzy s tím, že tam budou muset pět let skutečně pracovat a pokud to neudělají, tak jim nemocnice strhne tuto částku z platu, nebo budou muset třeba i desetisíce doplácet?

Je to příspěvek; to znamená- nejsou pokryty veškeré náklady-samozřejmě,že vysílající nemocnice
nebo zaměstnavatel s tím vždycky nějaké náklady bude mít. Nicméně tzv vázací akt, který skutečně přikazoval, že pět let nesmí opustit republiku a musí být zaměstnán tam kde studoval, tak ten touhke novelou vymizel: Podotýkám avšak, že platí zákoník práce, a to je smluvní vtah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem do kterého my nemůže žádným způsobem zasahovat, ale ten vázací akt, který vyplívá přímo z dotačního programu, ten už neplatí: To je pravda.

Tolik tedy náměstek ministra zdravotnictví Vítěslav Vavroušek a se mnou už je ve studiu místopředseda občanského sdružení Mladí lékaři Ondřej Renét. Dobrý den.

Dobrý den.


A po telefonu zdravím také děkana lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáše Zimu; Pěkný den i vám

Dobré odpoledne.

Pane děkane, jak vy tedy změnu postraduálního studia hodnotíte? Skutečně se podle vás do výuky zapojí mnohem víc vědeckých kapacit jak slibuje ministerstvo?

Já myslím, že pan náměstek Vavroušek to popsal velmi přesně. Dříve existoval, jak bych řekl, jeden monopol, IPVZ, v kterém je samozřejmě řada odborníků, kteří působí na lékařských fakultách a ve fakultních nemocnicích vyučovali. V tuto chvíli ta výuka, nebo respektivě ten vyučující proces je trošku rozšířen na více míst, propojen informačním systémem  a mnohem lepší, lepší dostupnost a co se týká zkoušek: je jaksi větší transparentnost, protože komise jmenovaná ministerstvem vlastně na návrh lékařských fakult, kdy je zabezpečeno, aby jaksi to složení komise bylo z více fakult s větším, samozřejmě, i dohledem.
Já jenom co bych chtěl,  jednu věc bych chtěl  říci, která těch  předchozích odpovědích nezazněla.
Lékařské fakulty přímo nevzdělávají, přešla na lékařské fakulty problematika; Uznávání -problematika,administrativních činností - problematika,
organizace zkoušek vzdělávání v specializačních oborech probíhá na akreditovaných pracovištích, která získávají akreditaci na základě akreditační komise rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Takže, to je, to je třeba říct a dříve i ta vlastní výuka i ty vlastní věci probíhaly zejména na pracovištích lékařských fakult a ve fakultních nemocnicích na společných pracovištích, kde byly a působí katedry IPVZ.

Teď je právě otázka jestli se tím v praxi něco výrazného změní, jestli  studenty, neříkám už studenty, jestli mladé lékaře nebudou vyučovat ti samí odborníci, ty samé kapacity, akorát, že pod jinou hlavičkou.


Já se domnívám, že nikoliv, protože ta výuka, ta teoretická část vzdělávání se rozšiřuje na více pracovišť než byly jenom katedry IPVZ, to znamená, že ta nabídka pro ty uchazeče bude mnohem, mnohem širší, mnohem pestřejší na straně jedné a právě to zapojení, bych řekl, té širší veřejnosti může tomu vzdělávání prospět
.Dříve, jestliže byla jedna katedra, která to organizovala třeba na jedné lékařské fakultě; nyní v tom procesu je zapojeno sedm pracovišť, které  třeba se budou vzájemně koordinovat, protože je si třeba uvědomit, že řada lékařských oborůvychovává deset, patnáct odborníků, kde je třeba určitá koordinace samozřejmě ve velkých oborech jako je interna, chirurgie, gynekologie, neurochirurgie;Ty kurzy budou třeba probíhat na více místech....

„...Pane,pane,.... pane děkane, já děkuji za vysvětlení, já myslím, že je to poměrně už jasné. Já bych ještě využila, že tu máme i zástupce mladých lékařů:Pane Renéte, jak vlastně hodnotíte tu změnu vy, protože vás se to týká osobně?

My tu změnu hodnotíme tak, že samozřejmě nerozporujeme možnost větší nabídky teoretických kurzů zapojení víc úř...pardon, víc akademických pracovníků, to je samozřejmě velká výhoda, i když zatím se ve skutečnosti neukazuje co to je, protože to je zatím úplně v plenkách, ten nový systém; Jenom nám nebyla úplně jasná, úplně jasný smysl té změny administrativní, kdy v podstatě jeden administrativní aparát IPVZ všechno zajišťoval a zajišťoval i jakousi jednotu tohoto rozhodování a teď stejné rozhodování převezme sedm aparátů jednotlivých lékařských fakult. Jak tedy bude zajištěna jednota těch administrativních procesů a jestli bude existovat nějaký odvolací orgán, jestli nebudeme souhlasit s jejich rozhodnutím .To je velká otázka...

Pane děkane, vy na ty otázky,  umíte odpovědět?

Samozřejmě, samozřejmě, já na to kolegovi rád odpovím; Jestli odpovím z hlediska dostupnosti; jestliže někdo působí v Olomouci, tak věci řešil v Praze:Teď je bude moci řešit v Olomouci a podobně; Takže se dostává distribuce od Prahy, od Plzně po Hradec Králové a Olomouc a...
To je jedna věc: druhá věc; samozřejmě v té řadě rozhodnutí a jak se zmínil pan náměstek Vavroušek, existuje koordinační rada, kde se scházejí pověřené osoby z jednotlivých lékařských fakult, kde , jaksi , se sjednocují názory.
Odvolací orgán samozřejmě existuje, protože tyto věci, v řadě věcí se to rozhodnutí připravuje a v řadě věcí rozhoduje ministerstvo zdravotnictví na základě podkladů, které jsou; takže určitě- odvolat se kolegové budou, budou moci.
Na druhé straně, určitá administrativní zátěž s tím je: Jak to říká kolega, je to věc v plenkách, je si třeba uvědomit, že ta smlouva byla podepsána, podepsána v říjnu. V tuto chvíli jsou ještě určité problémy kolem informačního systému, které se teďka dolaďují a ty činnosti začínají de factum někdy v říjnu, v listopadu a  dneska tedy, jestli se nepletu, máme12.ledna....

Takže uvidíme.
..

...Takže vstup je připravený, ale bylo odesláno na ministerstvo, abych tak řekl, termíny atestačních zkoušek v letošním roce, to znamená to znamená termín před prázdninama, termín před koncem roku...

Pane děkane, já vám mnohokrát děkuji. Děkuji za informaci, víc se nám už sem nevejde: Tomáš Zima děkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ondřej Renét: Pěkný den

zdroj: ČRo6

 

Zdroj: ČRo 6

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.