O horší zdravotní péči pro lidi a farizejství komunistické strany
Farizejství komunistů, kteří protestují proti údajné horší zdravotní péči pro obyčejné lidi v rámci chystaného zavedení standardů a nadstandardů, je smutné a směšné zároveň. Soudruzi už zapomněli na to, že oni sami měli k dispozici speciální zdravotní zařízení SANOPZ, kde se léčili komunističtí papaláši a vyvolení bývalého režimu.
Kdežto většina normálních smrtelníků se musela spokojit s tzv. OÚNZ, což oficiálně znamenalo Okresní ústav národního zdraví, lidé si pak tuto zkratku přejmenovali na výstižné Odevzdej Úplatek Nebo Zahyneš.
Obyčejní lidé měli smůlu, jestliže měli nemocné ledviny a byli závislí na dialýze (umělá ledvina), tak jakmile jim bylo 60 let, už je v nemocnicích na přístroje nepustili, nechali je umřít a socialistický stát ušetřil na důchodech. Obyčejní lidé také umírali na nemocná srdce, protože se většina potřebných nedostala na operace.
V roce 1988 se v Česku provádělo 150 kardiochirurgických operací na milion obyvatel, v západní Evropě a USA pak 700 až 800 na milion obyvatel. V současné době toto číslo činí v obou případech tisíc, z čehož je vidět, jaký skok dopředu jsme v této oblasti dokázali.
Obyčejní lidé rovněž měli problém v přístupu ke skutečně kvalitním lékům, protože stát neměl dostatek deviz na jejich dovoz z vyspělých kapitalistických zemí. Je jasné, že soudruzi v SANOPZ žádné takové problémy neměli, a jen oni měli k dispozici skutečně špičkovou kvalitní léčbu. Proto jejich starost o zdravotní péči pro obyčejné lidi je pokrytecká, poněvadž oni sami ji neposkytovali.
JIŘÍ CHALOUPKA
Prachatický deník
Zdroj: Prachatický deník