Nutí nás porušovat zákoník práce
Jsme v personální situaci, kdy ve čtyřech musíme pokrýt služby na nepřetržitý provoz na operačních sálech, kdy do 15 hodin musíme být na směnu ve dvou. Nyní v měsíci červnu máme místo 157,5 hodiny 224 hodin a nutí nás chodit na ranní či denní před noční, takže vlastně na 24 hodinovou směnu, kdy si v době, kdy jsme v práci před noční nemáme "píchat", že jsme na pracovišti. Když jsme namítali, že porušovat zákoník práce nehodláme, bylo nám řečeno, že jestli se nám to nelíbí, můžeme dát výpověď. V dalších měsících si to vedení představuje tak, že budeme sloužit ranní směnu do 15 hodin, po ní následující den 24 hodinovou směnu. Budeme mít volno po této směně a následující den se bude opakovat ranní a 24 hodinová směna. S tím, že nám budou placeny jen ranní směny do 15 hodin, a zbytek budeme placeny za pohotovostní službu, ačkoliv budeme muset být na pracovišti. Navíc již skoro rok nemáme staniční sestru. Je toto ze zákona možné, a lze nás nutit k tomu, abychom takto sloužily a nebo daly výpověď, i když máme smlouvu na dobu neurčitou a ničím jsme se neprovinily? Prosíme o radu, jak se máme zachovat a jak se můžeme bránit proti tomuto přístupu.
Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo.
Podle § 83 zákoníku práce („ZP“) délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin. Nelze tedy sloužit 24 hodinovou směnu v kuse bez minimální doby odpočinku 11 hodin (příp. lze zkrátit na minimálních 8 hodin a následnou dobu odpočinku prodloužit) - § 90 ZP. V tomto ohledu tedy zaměstnavatel porušuje citovaná ustanovení zákoníku práce.
Nelze Vámi uváděnou službu, během které jste přítomny na pracovišti a vykonáváte práci, kvalifikovat ani jako pracovní pohotovost. Za pracovní pohotovost je nutno ve smyslu směrnice č. 2003/88/ES považovat pouze tu dobu, kterou zaměstnanec stráví mimo pracoviště a je připraven dostavit se k případnému výkonu práce. Navíc pracovní pohotovost nelze zaměstnanci nařídit, ale podle § 95 odst. 1 ZP pracovní pohotovost může zaměstnavatel na zaměstnanci požadovat, jen jestliže se o tom se zaměstnancem dohodne (neboli jestliže s ní zaměstnanec souhlasí). Navíc odměna za pracovní pohotovost je symbolická ve vztahu za plat/mzdu a příplatky za práci přesčas.
Samozřejmě Vás nikdo nemůže donutit, abyste buď samy podaly výpověď, anebo si část doby přítomnosti na pracovišti „nepíchaly“, anebo abyste část doby, po kterou jste přítomny na pracovišti a vykonáváte práci, vykazovaly jako pracovní pohotovost. Tak či tak by se doba, po kterou jste na pracovišti byly, ačkoliv dle oficiálních výkazů nikoliv, dala zjistit např. ze zápisů ve zdravotnické dokumentaci. Je na Vás, zda se k těmto krokům necháte zaměstnavatelem dotlačit či nikoliv.
Doporučuji zaměstnavatele písemně upozornit na porušování zákoníku práce (kopii podání s razítkem z podatelny s datem přijetí uschovejte) a vyzvat ho ke zjednání nápravy. Nebude-li Vašemu požadavku vyhověno, je možné obrátit se s písemným podnětem na místně příslušný Oblastní inspektorát práce.
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz