Nucené práce – nebezpečí trvá
Ve středu 31.8.2016 zdravotní výbor Poslanecké sněmovny znovu projednával návrh novely zákona o vzdělávání lékařů.
Ministerstvo zdravotnictví navazuje na neblahou tradici minulých vlád a znásilňuje legislativní proces, když se text, který po řádném připomínkovém řízení schválila vláda, snaží zcela změnit způsobem, který znemožňuje uplatňování připomínek. Pod komplexní pozměňovacím návrhem připraveným ministerstvem je nyní podepsána čtveřice poslanců: prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc. (ANO), MUDr. David Kasal (ANO), MUDr. Jiří Běhounek (ČSSD), MUDr. Jaroslav Krákora (ČSSD). MUDr. Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) vzal svoji podporu zpět poté, co ČLK razantním způsobem odmítla návrh poškozující soukromé lékaře.
Ministr Němeček, který je podle neoficiálních informací autorem návrhu, chce ambulantním‚ tedy i soukromým lékařům, uložit povinnost absolvovat v rámci povinného celoživotního vzdělávání stáže v akreditovaných lůžkových zdravotnických zařízeních. Stáže by měly organizovat kraje a jejich rozsah a náplň by určovalo ministerstvo.
§ 22
Celoživotní vzdělávání
(4) Lékař, který poskytuje ambulantní péči ve stanovených oborech zdravotní péče, absolvuje v rámci celoživotního vzdělávání pravidelnou stáž u poskytovatele lůžkové péče. Stáž lze absolvovat pouze v akreditovaném zařízení. Organizaci stáží zajišťuje kraj. Obory zdravotní péče, délku a četnost stáží, výjimky z povinnosti absolvovat stáž a bližší podmínky organizace stáží stanoví prováděcí právní předpis.
Pokud by byl návrh schválen, mohlo by ministerstvo zdravotnictví nařizovat soukromým lékařům, aby vypomáhali v nemocnicích například při zajišťování ústavních pohotovostních služeb a to dokonce i zdarma, bez nároku na finanční odměnu. Ministerstvo zdravotnictví sice tyto naše obavy odmítá, ale na návrhu trvá a není ochotno ani nastínit pravidla, která by měl stanovit prováděcí předpis, k jehož vydání by bylo zákonem zmocněno. A to je samozřejmě velmi podezřelé.
Komora, která 12.8.2016 na nebezpečný návrh upozornila, se samozřejmě snaží i nadále ambulantní lékaře bránit. Skutečným cílem návrhu totiž není zlepšení erudice ambulantních lékařů, ale zajištění laciné pracovní síly pro krajské nemocnice. Mimoděk to přiznal jeden z předkladatelů návrhu poslanec Kasal, který řekl, že on jako primář pediatrie v Chrudimi by si na oddělení každého lékaře na stáže nepustil, vybral by si pouze toho, kdo by mohl být užitečný. Zároveň apeloval na soukromé lékaře, že by každý z nich klidně mohl 1-2 dny měsíčně věnovat svému vzdělávání v nemocnici, vydělávají přece dost. Na upozornění, že návrh diskriminuje lékaře oproti například advokátům, které také nikdo neposílá pod záminkou vzdělávání vypomáhat k soudům, svérázně reagovala náměstkyně ministra JUDr. Lenka Teska Arnoštová (ČSSD), podle jejího názoru totiž soukromí lékaři poskytují veřejnou službu a tak je přece jejich povinností účastnit se stáží v nemocnicích. Ministr zdravotnictví MUDr. Svatopluk Němeček (ČSSD) byl přítomen, ale během tříhodinového jednání nepromluvil. Pozici ministerstva prezentoval náměstek Policar.
Stanovisko komory prezentoval ve svých návrzích předseda OS ČLK Olomouc poslanec MUDr. Milan Brázdil (ANO). Ministerstvo zdravotnictví však všechny jeho návrhy odmítá.
Přítomní členové zdravotního výboru nebyli schopní jednání vedené předsedou výboru MUDr. Vyzulou dokončit. Na jeho návrh tedy bylo zasedání přerušeno s tím, že hlasování o jednotlivých návrzích proběhne na jednání zdravotního výboru, které bude svoláno někdy po skončení některého jednacího dne Sněmovny nebo o polední pauze. Touto fintou bude zajištěno, že nikdo z veřejnosti nebude moci být na neohlášeném jednání přítomen.
MUDr. Milan Kubek – prezident ČLK
Zdroj: ČLK