Novela zákona o zdravotním pojištění musí projít
29.6.2001
Moderátor (Jan Bumba):
Reforma zdravotnictví, nedávno se i kvůli ní stávkovalo, další odborářské protesty možná ještě přijdou. To ale nezviklalo vládu v odhodlání provést změny zdravotnického systému....Je tam také ještě návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. O této normě, pokud víme, ještě rozhodnuto nebylo, přitom to ministr Leoš Heger před pár týdny označil za klíčovou pro stabilitu zdravotnictví. Naším prvním hostem je předseda výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny, poslanec ODS Boris Šťastný...
Pane poslanče, co obsahuje ta novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, proč je tak důležitá, že ji ministr označuje za klíčovou?
Boris Šťastný
Tak tato novela především musí být přijata, aby všechny ty tři zbylé zákony, o kterých jste hovořil, mohly dobře fungovat. V té třetí fázi reformy, která teprve přijde v následujících měsících, bude ještě velmi důležitá věc a to změna zákona o zdravotních pojišťovnách a skutečně velká novela zákona o zdravotním pojištění. Čili tato novela je víceméně technická a doprovází ty jednotlivé zákony, kterou jsou víceméně kodexové, nebo-li lidskou řečí je to něco jako občanský zákoník ve zdravotnictví.
Zatím nemáte vy sám informaci o tom, že by s novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění vláda souhlasila?
Boris Šťastný
Já žádnou informaci takovouto nemám, ale nepředpokládám, že by se tak nestalo. V nějaké formě tato novela musí projít. Ty nejdůležitější věci jsme schválili před několika týdny. To, myslím, veřejnost velmi dobře sledovala. Teď přijde na řadu skutečně doprovodná novela, která zajistí, aby ty důležité zákony, které jsou především důležité pro české pacienty..... Ony posilují práva pacientů, jasně definují nový systém zdravotní péče, protože všechny staré zákony jsou skutečně z roku 1966 a jsou nevyhovující. Je potřeba tuto věc přijmout a já nevěřím, že by se stalo, že bychom novelu zákona o zdravotním pojištění v tomto připraveném znění nepřijali.
Když se podíváme aspoň trošku konkrétněji třeba na zákon o zdravotních službách, je pravda, že z něj vyplývá třeba to, že pacient nebude mít nárok na postup odpovídající nejvyššímu vědeckému poznání, ale jen na léčbu, která je objektivně k dispozici?
Boris Šťastný
Není to vůbec tak. skutečně zaprvé ten zákon bude definovat nebo doplňovat definici nároku pacienta. A z nároku pacienta podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je přesně řečeno, že bude uhrazena péče podle toho, která je účinná, přiměřeně bezpečná pro pacienta a také je prokázáno, že skutečně je založena na vědeckých poznatcích. Na druhou stranu nikde na světě není možné zajistit a garantovat ze zákona péči podle těch úplně nejlepších, nejvyšších, nejdokonalejších léčebných postupů nebo vědeckého poznání, protože některé ty věci jsou přece jenom v experimentálním nasazení a ještě nebyly dostatečně vyzkoušeny.
Nemůže to ale…
Boris Šťastný
Na druhou stranu péče se určitě nezhorší.
Omlouvám se, že jsem vám skákal do řeči, chtěl jsem se jenom zeptat na to, jestli to nemůže vést v některém případě k tomu, že by se třeba zdravotnická zařízení jaksi vymlouvala na to, že zrovna měli k dispozici jen to a to?
Boris Šťastný
Ne, ne, tady se hovoří o něčem jiném. Tady se hovoří o tom, že skutečně my chceme, aby se léčilo podle určitých postupů, které zaručují efektivní léčení pacienta. A ty postupy, které jsou velmi inovativní, nové, musí býti nejprve ověřeny.
Další detaily tohoto zákona i těch dalších budeme ještě probírat. Pro tuto chvíli vám ale děkuji. To byl předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví, občanský demokrat Boris Šťastný. Na shledanou.
Na druhé lince je redaktor Aktuálně.cz Petr Holub, který se zdravotnictvím dlouhodobě zabývá. Jak důležité zákony z hlediska celé té reformy zdravotnictví dnes projednává vláda?
Petr Holub
Jak se to vezme. Skutečně ty zákony jsou podstatné v tom, aby nějak regulovaly běžný provoz ve zdravotnických zařízeních. Ten zákon, podle kterého všechno běží, je skutečně z roku 1966, takže víceméně by mělo jít jenom o takovou běžnou modernizaci a nemělo by jít o nějaký takový převrat, jako třeba byla ta takzvaná malá novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která zaváděla ty nadstandardy. Takže důležité to je proto, že se podle těch zákonů bude řídit běžný provoz celého zdravotnictví, ale není to zas tak důležité, protože ten skutečný převrat už byl schválen Sněmovnou v té malé novele.
Tím myslíte zavedení legálního připlácení za nadstandard?
Petr Holub
Ano, ano, to je skutečně klíčový moment celé té zdravotnické reformy a od ní se všechno odvíjí, dokonce i tyto tři zákony, které právě schválila vláda.
Pan poslanec Šťastný mluvil o tom, že se posilují práva pacienta. Je to pravda?
Petr Holub
Tak skutečně tam jsou paragrafy, které definují například to, jaké právo bude mít doprovod pacienta v nemocnicích. Zatím to bylo tak, že záleželo na té nemocnici, teď si například rodiče nebo ti, kteří doprovázejí nějakého staršího pacienta, mohou jasně přečíst, jak jim musí ta nemocnice vyjít vstříc. Takže to určitě bude výhoda pro ty pacienty. Ale zároveň se tam stanovují, jaká práva a povinnosti bude mít ta státní exekutiva, pojišťovny, lékaři. Je toho tam celá řada a některé z těch momentů mohou být méně příjemné. Například už jsem si povšiml, že Česká lékařská komora protestovala proti tomu, že bude vyřazena z toho, aby mluvila do personálního vybavení jednotlivých zdravotnických pracovišť.
Petře, prosím ještě velmi krátce. Myslíte, že vláda najde aspoň v některých ohledech společnou řeč s opozicí, co se týká těchto reformních zákonů ve zdravotnictví?
Petr Holub
Já si myslím, že tyto konkrétní tři zákony by mohly projít nějakým kompromisem. Určitě se to bude týkat zákona o zdravotních službách, pak je tam ten zákon o specifických zdravotních službách, tak tam protože se jedná o asistovanou reprodukci či o potraty, tak to bude velice konfliktní, byť tam nic nového není. Ale to jsou vždycky ty morální věci, o kterých poslanci rádi hovoří. Ten klíčový zákon o zdravotnických službách, tam je několik motivů, které by se daly vyjasnit. My jsme vlastně o dvou mluvili. Jeden je ten, že opravdu tam zmizí paragraf, že nebude možné hradit péči podle nejnovějších vědeckých poznatků, druhý je ten vliv České lékařské komory. Tady bude mít nepochybně opozice námitky.
Redaktor Aktuálně.cz Petr Holub, děkujeme i vám, na shledanou.
ČT
Zdroj: ČT