Novela zákona o zadávání veřejných zakázek cílí na kvalitu
CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, vítá připravovanou novelu zákona o veřejných zakázkách, která byla 19. 4. 2016 odsouhlasena a předána do Kanceláře prezidenta republiky. Nový zákon významně eliminuje nároky na soutěžní dokumentaci, u zakázek pod 300 milionů korun ruší nutnost zřizování posudkové komise a hlavně dává prostor pro zohlednění kvality v rámci veřejných výběrových řízení.
Právě kvalita dosud při veřejných zakázkách zůstávala opomíjena. Soutěžilo se především na jednotkovou cenu bez ohledu na skutečnost, že nekvalita s sebou přinášela vyšší celkové náklady. Ty byly důsledkem toho, že stoupala spotřeba vlivem nekvality, zvyšovaly se náklady na obslužnost nebo se dokonce zvyšovalo riziko pro pacienty či samotné zdravotníky.
„Věřím, že s příchodem nového zákona o zadávání veřejných zakázek bude s nekvalitou konec. Umožnit by to měla novinka tzv. předběžné tržní konzultace. Transparentní diskuse přímo s výrobcem poptávaného zboží umožní zadavateli bližší prozkoumání parametrů, které je potřeba vzhledem k požadované kvalitě do výběrového řízení nastavit. Jedině tak je možné posuzovat ‚hrušky s hruškami‘,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident CzechMed.
Zákon umožňuje dvoukolové výběrové řízení. V prvním kole si zadavatel veřejné zakázky vyjasní dostupné výrobky a kvalitu, kterou požaduje. Do finálního výběrového řízení již pozve jen ty dodavatele, kteří splní požadované kvalitativní parametry. Poté může soutěžit na jednotkovou cenu, protože díky prvnímu kolu řízení má jistotu, že porovnává výrobky kvalitativně na stejné úrovni.
Vše je naprosto transparentní a rovné podmínky jsou zachovány. Pokud byla část zadávací dokumentace zpracována přímo dodavatelem, autor musí být v soutěžní dokumentaci uveden. Zadavatel získá přesný obrázek o tom, co je na trhu k dispozici a podle jakých parametrů by měl soutěžené výrobky vybírat. Jiné je to například u běžného zboží, jakým jsou třeba mobilní telefony či automobily. Nicméně průmysl zdravotnických technologií čítá na 500 000 sofistikovaných výrobků a sledovat takové množství již není v moci jednoho nákupního oddělení.
Zdroj: