Nosek: Poprvé otevíráme možnost si legálně připlatit za péči
Moderátor (Jan Bumba):
Podobně jako se symbolem předchozích zdravotnických reforem bývalého ministra Julínka staly regulační poplatky, tak se symbolem nynějších reforem ministra Hegra stalo rozdělení péče na standardní a nadstandardní. Zavedení takzvaného nadstandardu je samozřejmě mnohem důležitější a dalekosáhlejší změna než poplatek v ordinaci či lékárně.... Na lince je nyní náměstek ministra zdravotnictví, Petr Nosek... A naším hostem je také předseda České dermatovenerologické společnosti, Petr Arenberger, dobrý den, pane doktore.
Pane Nosku, není nefér, chtít po zákonodárcích souhlas se zavedením nadstandardu, když nebylo jasně řečeno, co má být nadstandard?
Host (Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví):
Já myslím, že je potřeba poněkud poopravit to vaše sdělení, protože my v podstatě za prvé neotvíráme takovou jednoduchou otázku nadstandard, my pouze říkáme, že za prvé otevíráme poprvé možnost, aby si mohl pojištěnec, občan této republiky připlatit oficielně, legálně za zdravotní péči. A v rámci tohoto definování, kdy neomezujeme stávající zdravotní péči, jsme stanovili možnost, že tam kde je více variant, tak tam bude jedna základní varianta, která v podstatě řeší ten zdravotnický problém. A k tomu mohou být ekonomicky náročnější varianty, kde se bude pojištěnec podílem, rozdílem vůči té základní variantě. To znamená...
Kde se dočteme tedy přesně, za co bude moci si člověk připlatit a za co ne? To jsme ještě neviděli?
Nosek:
To jste nemohli vidět.
No právě.
Nosek:
To znamená, je stanoven základní v podstatě, dejme tomu, rozsah toho, na co má pojištěnec nárok, a k tomu tedy bude vydán prováděcí předpis, kde v podstatě dneska probíhají jisté návrhy ze stran odborných společností, kdy by se mohly ty ekonomičtější varianty vyskytnout. Ale skutečně nejpodstatnější tady je to, že skutečně nedochází k žádnému omezení stávajícího stavu zdravotní péče v tom smyslu, jak je teď vnímán ten boj o standard a nadstandard.
Pane Arenbergere, Hospodářské noviny napsaly, že podle lékařů by v rámci nadstandardu mohli lidé připlácet třeba za vyšetření u specializovaného odborníka, to je pravda?
Host (Petr Arenberger, předseda České dermatovenerologické společnosti):
Je to jeden z diskutovaných bodů, který je samozřejmě na úrovni pořád ještě úvah..Na druhou stranu, my tento model známe ze zahraničí, ale samozřejmě i naší předválečné historie, kde to běžně fungovalo. A v podstatě z toho pohledu, co se týče úhrad a podobně, si myslím, že to je velmi zajímavé právě pro pojištěnce, protože lékaři už do určité míry tento systém mají zavedený, aspoň co víme z doslechu. Ale nemá to naprosto jednoznačný řád. My třeba z hlediska kosmetických výkonů v dermatovenerologii ty přímé platby akceptujeme, protože je to činnost, která je na vyžádání pacienta.. Samozřejmě není hrazená ze zdravotního pojištění, protože je to něco, když to velmi zjednodušíme, na úrovni třeba kadeřnictví nebo podobně, samozřejmě na mnohem vyšší úrovni. Čili to jsou výkony, které se zdravotní péčí, tou klasickou, nemají moc společného, a ty jsou tímto způsobem hrazeny. Čili ten systém funguje, ale nemá jednotné mantinely.
On funguje také tak, že se někdy lékaři korumpují.
Arenberger:
Ano, také jsem o tom slyšel, samozřejmě neznám konkrétní případy, ale i v tomto případě si myslím, že by to velmi jednoduchým způsobem právě tomuto systému zamezilo, protože by bylo jasně definováno, za jaké činnosti ten pacient a kolik platí. Navíc ten pacient by se na toto mohl připojistit, tak jak to funguje třeba v Německu. Dokonce v Německu je i povinné připojištění. A nejen to. Pacient sám by to nemusel primárně platit ze své kapsy, ale naopak zase ten lékař by tyto příjmy zdaňoval, navíc by si musel pronajmout v tom zdravotnickém zařízení nějaký prostor, čili i do toho zdravotního systému by přitékaly peníze, které tam zatím nejsou....
Pane Nosku, tak jak se na takový to návrh dívá Ministerstvo zdravotnictví, že by si lidé mohli legálně připlácet za vyšetření u nějakého, dejme tomu, vyhlášeného odborníka?
Nosek:
My se na to díváme zatím tak, že skutečně je to téma k diskusi. Nutno posoudit toto téma, zda je komfortní s naší Ústavou a s normami, my skutečně uvažujeme v rámci té základní varianty především v té oblasti materiálů, kde by se to mělo v prvé řadě odrazit jako první krok.
Ale jak mluvil pan doktor Arenberger o tom, tak diplomaticky mluvil o tom zavedeném systému, neděje se to opravdu už dnes, je přece veřejným tajemstvím, že třeba někteří porodníci berou mnohatisícové úplatky, nevnesl by se do systému pořádek, kdyby se tato korupce vlastně legalizovala, pane Nosku?
Nosek:
Určitě by to velice přispělo k uzdravení systému, ono se to netýká asi pouze porodníků, já si myslím, že se s určitým druhem možných všimných setkalo mnoho našich občanů. A v každém případě, pokud by se toto stalo legálním příjmem zdravotních zařízení a systémů, tak by to určitě prospělo věci.
Pane Arenbergere, ale zase z pohledu pacienta, neznamenalo by to, že by lidé, kteří prostě nemají ty tisíce potřebné, se nedostali k tomu špičkovému vyšetření? Neměli by nárok na ošetření u těch nejlepších odborníků?
Arenberger:
Já si myslím, že ne, protože vím, jak to funguje v Německu. Ten odborník samozřejmě běžně pracuje, tak jak funguje v současné době. Jen ještě navíc v podstatě poskytuje pro tyto hrazené příjmy nějakou nadstandardní činnost. To znamená, třeba přijde na vizitu o víkendu na svoje privátní zařízení. Nebo udělá lepší termíny a prostě vyhradí si tam více svého času, protože ten stávající problém je takový, že v podstatě pro to zdravotnické zařízení ten špičkový odborník je samozřejmě dražší než běžný lékař. Čili to zdravotnické zařízení ho musí nějakým způsobem využívat, a pokud ho bude využívat s tím, že se část těch prostředků do toho zdravotnického zařízení vrací, tak jak je to v jiných zemích, tak si myslím, že je to velmi dobré. Na druhou stranu ten přístup k tomu odborníkovi se v zásadě nějak moc nezmění, protože i dneska běžně přednosta kliniky ošetřuje běžné pacienty, a to by samozřejmě zůstalo. Čili já si myslím, že ten systém naopak by se tím zkultivoval a zprůhlednil.
Pánové, já vám oběma velice děkuji za váš čas a děkuji za rozhovor. To byl předseda České dermatovenerologické společnosti Petr Arenberger a náměstek ministra zdravotnictví, Petr Nosek.
Radiožurnál
Zdroj: Radiožurnál