Přeskočit na obsah

Nosek: Nejdříve spustíme pilotní fázi

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Zlevnit léky a ušetřit výdaje zdravotních pojišťoven, to je cílem reformy, kterou chystá ministr zdravotnictví. Leoš Heger dnes představil záměry, které by ke kýženému výsledku měly vést....Centrální evidence navíc umožní lékařům sledovat, jak dodržují lidé léčebný režim. Na podrobnosti se zeptám náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska.

Pokud budou lidé platit jen za celý recept, ne za každou položku, pak to bude znamenat jistý výpadek příjmů. Jak ho chcete nahradit?

Petr Nosek:
Tento výpadek příjmů se bude zaprvé týkat v podstatě příjmů lékáren, nikoliv v té plné výši, protože málokdo z občanů ví, že ten regulační poplatek ve výši 30 korun za položku se nepromítá v plné výši do příjmů lékárny a ten výpadek chceme částečně nahradit tím, že budou hrazeny z úhrady doplňkové a podpůrné léčivé přípravky a budem na to reagovat také v cenovém předpise, který stanovuje v podstatě systém úhrady a podíl na příslušných úhradách potom v lékárně, pacienta a pojišťovny.

Víte už alespoň zhruba, kolika těch přípravků, jak vy říkáte, které by si lidé měli platit tedy plně, by se to mělo týkat, tato změna?

Petr Nosek:
Jedná se zhruba o 300 léčivých přípravků.

A například jaké, ty nejznámější?

Petr Nosek):
Přes půl miliardy korun. Já se přiznám … takže spíš… jedná se o různé podpůrné kloubní preparáty, léky na podporu cévního systému, léků například na zbytnělou prostatu, ale tu doplňkovou … musí být prokázána v rámci správního řízení a teprve potom, co prověří správní řízení, bude ověřeno, že existují jiné léčivé přípravky, které skutečně mají lepší důkazy o účinnosti a bezpečnosti a ten, který je v tom řízení, je skutečně … takže to nebude skoková záležitost.

Zajímavá je myšlenka takzvaného elektronického receptu, to ale asi bude docela složitá záležitost vytvořit tu centrální evidenci. Nebude to běh na dlouhou trať?

Petr Nosek:
Nemusel by to být běh na dlouhou trať, to vlastní centrální úložiště receptů je již vytvořeno v rámci Státního ústavu pro kontrolu léčiv a v podstatě v současné době by měl být zahájen projekt, který by měl ověřit funkcionalitu tohoto úložiště a zároveň těch procesů mezi v podstatě předepisujícím lékařem, lékárnou a následně mezi lékárnou a pojišťovnou.

To znamená, že by to mohlo začít platit od kdy?

Petr Nosek):
Takhle, ta situace je připravena tak, že v podstatě již dnes je možno při splněných všech technických podmínek ze strany teda lékaře a lékárny k tomuto přistoupit. Je tady otázka toho nosiče, to znamená toho, co bude pacient mít v ruce místo toho papírového receptu, to znamená jakoby tu pilotní fázi … zahájit, my chceme ověřit během … měsíců v rámci našich … zařízení a pokud se ukáže ten systém průchodný, tak pak to jeho rozšíření … vyšší míře koncem tohoto roku a počátkem příštího roku.

Upřesňuje náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. Já vám děkuji, na shledanou. Posluchačům se omlouvám za sníženou kvalitu telefonického spojení.

Teď už by měl být na druhé lince Petr Holub, komentátor serveru Aktuálně.cz. ......Jaké z opatření, které navrhuje Ministerstvo zdravotnictví, my jsme zmínili jen ty zásadní, považujete opravdu za nejdůležitější v boji s korupcí v lékové politice a taky při hledání cest, jak léky zlevňovat?

Petr Holub:
Já si myslím, že tam žádný výrazný krok v boji proti korupci není, takže to já bych nechal stranou. Jako ze všech těch opatření ale se mi líbí jedno, u kterého je jisté, že přinese pozitivní efekt a to je nový způsob, jak se bude stanovovat maximální cena léčiv. Dnes se ta cena dělá podle průměru cen v osmi vybraných zemích Evropské unie, napříště se to bude vybírat z 21 zemí Evropské unie, ale bude se ta cena dávat na úroveň té třetí nejlacinější země. Takže to si myslím, že určitě zabere, tak může být snížení těch maximálních cen třeba až o pětinu…

U všech léků nebo jen u těch základních?

Petr Holub):
To je v průměru. U některých to samozřejmě bude méně, u některých to bude víc, ale projeví se to u těch léků, které nehradí zdravotní pojišťovny. Prostě ty léky, co si kupujete bez receptu v lékárně. Pokud jsou ty léky hrazeny zdravotními pojišťovnami, tak tam je daleko důležitější ta informace o úhradě, kolik zaplatí ten systém zdravotního pojištění.

Říkáte, že ten boj proti korupci není příliš znatelný z toho, co navrhuje ministr Heger, ale co třeba takové pozitivní listy, to jsou seznamy léků, které by měly zdravotní pojišťovny vysoutěžit za co nejnižší ceny, podle těch se by měly orientovat nemocnice i pacienti. To nemůže zabrat, tato okolnost?

Petr Holub):
Teoreticky by to zabrat mohlo, zabrat by mohly i ty elektronické aukce, tam by bylo teoreticky možné, že by se jeden lék kupoval pro celou Českou republiku, to je model, který třeba přináší ohromné úspory v zemích, jako je Švédsko, Dánsko nebo Holandsko, ale tady je na místě otázka, proč to zdravotní pojišťovny nedělaly dosud? Protože samozřejmě měly možnost psát pozitivní listy už dnes a ty společné aukce jim taky nikdo nezakazoval. Teď se jim snad jako jenom v tom zákoně připomene. A že by zrovna teď zdravotní pojišťovny získaly novou motivaci lépe objednávat léky, to já prostě pochybuji.

Když se zdravotní pojišťovny a také lékaři ohrazují proti tomu, aby na receptu byla pouze účinná látka, to navrhuje Ministerstvo zdravotnictví taky, a pak by až pacient s lékárníkem vybral vhodný lék, myslíte si, že toto opatření není správné nebo že by se mohlo ujmout v tom dobrém slova smyslu?

Petr Holub):
To si myslím, že to je další z těch sporných věcí. Ono vůbec v tom celém návrhu je řada věcí, které se navzájem dublují. My tady máme nějaký systém, kterým se stanovují maximální ceny léčiv, kterým se stanovuje maximální úhrada pojišťoven a teď se hledají další cesty, které ale maximálně přinesou totéž. Že jo, ta maximální úhrada pojišťoven se přece stanovuje podle toho, jaký lék je nejlevnější v té dané skupině, to naprosto zastupuje tady tu generickou preskripci.

Domnívá se Petr Holub, komentátor serveru Aktuálně.cz. Děkuji za rozhovor, na shledanou.

Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.