Nikdy už dobrovolně nepůjdu sloužit LSPP
Nikdy už dobrovolně nepůjdu sloužit LSPP. Mám odsloužíno. Byl jsem mladý, měl jsem rodinu a potřeboval jsem peníze. Tak jsem sloužil. Jak v nemocnici, tak na LSPP. Děti byly malé, žena doma na mateřské, složenky se hromadily v hrnečku, nebylo z čeho je zaplatit. Kvůli vydělávání peněz jsem skoro nebyl doma. Skončilo to rozvodem.
Možná by si to měli uvědomit ti mladí lékaři, kteří dnes dobrovolně překračují limit přesčasových hodin, aby si více vydělali. Některé věci si za peníze nekoupíte, a když je ztratíte, většinou navždy. Rodina, ve které je jeden její člen neustále v práci, nefunguje tak, jak má a to může mít následky. To se bohužel týká velké části lékařů. A nijak se o tom nikde moc nepíše ani nemluví. Jen se probírají peníze a hodiny.
Sloužil jsem ještě za starého režimu a hlavně pár let po jeho pádu, to byly LSPP daleko výživnější než dnes. Jezdilo se sanitou až domů za pacienty na jakékoli zavolání, a lidé byli zvyklí si lékaře volat domů. Když byla třeba průjmová epidemie, tak byl lékař skoro celou službu v sanitním voze. Celou noc vyšetřoval a léčil. Ráno, po necelých dvou hodinách spánku, si musel řidič sanitky jít odpočinout a vyspat se. Lékař si umyl zuby, převléknul se a šel normálně „šroubovat“. Tohle už nechci zažít. Samozřejmě že se sloužilo ve špinavé, olysalé místnosti se starým nábytkem. Po ruce jen tonometr, špáchtle, špatně svítící lucerna, fonendoskop, pár injekcí, pár tabletek. Služby se plánovaly pomalu rok dopředu, takže člověk ani nemohl tušit, co se bude v tu dobu dít. Sehnat pak za sebe náhradu, to byl oříšek. Děkuji, už nechci.
Dnes se naštěstí už za pacienty sanitkou nejezdí. Ale jinak to asi moc odlišné není. Hlavně však, z mého pohledu, je LSPP přežitkem. Není potřebná. Proto mě vadí, jak lékaři z nemocnice obviňují praktické lékaře, že je v tom nechávají. Jako v čem?
Lékař na LSPP léčí pacienty, které nezná. To je v dnešní „právnické“ době riziko. Sloužící lékař ani pořádně neví, jestli jej tito neznámí pacienti nemohou nějak ohrozit, či nakazit. Podstatou praktického lékařství je práce lékaře s pacientem, kterého lékař nějakou dobu zná. Tento prvek na LSPP však absentuje. Nevidím důvod, proč by právě praktici měli sloužit LSPP, když to nemá nic společného s jejich odbornou specializací. LSPP řeší případy, kdy není ohroženo ani zdraví, ani život pacientů. Převážná část těchto případů může počkat do rána. Když má někdo průjem, nebo ho trochu bolí záda, může si dojít na nejbližší benzínovou pumpu a koupit Paralen nebo Carbosorb. Ráno pak zajít za svým praktickým lékařem. Pokud přijde pacient s bolestí na hrudi, musí stejně jít na internu, pokud s nejasnou bolestí břicha, musí na chirurgii, pokud má cizí těleso v oku, tak na oční, pokud má cizí těleso v nose, tak na ORL atd. atd. atd. Takže jako konečná instance je LSPP převážně pro zdravotní stavy, které mohou počkat.
Je sice pravda, že za války na polním obvazišti třídí raněné ten nejlepší lékař a určuje, kam který raněný voják zamíří. Zda do týlové nemocnice, nebo se jen převáže a zpět na frontu. Ale určitě to nemusí být praktický lékař. LSPP, když už je, tak ji může dělat lékař jakékoli odbornosti. Nakonec to tak v praxi i je, a nemám pocit, že by to nefungovalo.
V noci se mají urgentně ošetřovat stavy, které nesnesou odkladu. Lidé v tomto případě hledají pomoc v přirozeném centru. Tím je nemocnice. Tam je „emergency“, tam jim mají pomoci. Nebo jim mají sdělit, že si musí počkat do rána a zajít si ke svému praktickému lékaři. Část z toho by v pohodě zvládly vysokoškolsky vzdělané všeobecné sestry. Ale ne ty s 4+1.
Řešení letitého problému LSPP je strašně jednoduché, ale politicky neprůchodné. Zvýšit poplatek za pohotovostní službu. Místo dnešních 90 korun na 500 korun. Komu jde, podle jeho názoru, o život, tak o téhle částce nebude smlouvat. A kdo na to nemá, tak se s potvrzením o zaplacení staví na příslušném sociálním úřadu. Hlavně si to však většina potencionálních návštěvníků LSPP rozmyslí. Po navýšení poplatku za pohotovostní služby by se problém LSPP možná už konečně přestal řešit.
Nějaký doplatek pro praktiky 3,5 tácu za službu není úplně málo, ale taky to není něco, kvůli čemu by si praktik měl ničit život. I když, znal jsem jednu lékařku a ta se živila právě tím, že sloužila LSPP. Pro tyto případy je to dobrý bonus. Nakonec vidím LSPP jako dobrou možnost seberealizace lékařů seniorů, kteří ještě nechtějí jen sypat rozžmoulanou housku ptáčkům. Senioři moc nespí a každá kačka k bídnému lékařskému důchodu dobrá. Třeba mě to taky jednou bude zajímat. Ale dnes na LSPP dobrovolně v žádném případě. Jedině pod hrubým nátlakem, který se ale vzhledem k tomu, že lékaři v Česku nejsou zcela rovnoprávné bytosti jako ostatní, nedá zcela vyloučit.
Zdroj: www,tribune.cz