Přeskočit na obsah

Nikdy nezapomenu na svou první transplantaci. Pohled na prázdný hrudník byl opravdu zvláštní, říká Jan Pirk

Vášnivý milovník starých vozů a motorek, velký sportovec, ale hlavně kardiochirurg si dobře uvědomuje, že mu jeho profese změnila celkový pohled na svět, na okolní problémy, ale i na další nemoci. 

„Když se totiž musí operovat srdce, je to opravdu vážně nemocný člověk, který je na pokraji života a smrti,“ říká Jan Pirk.

 

 

Troufá si také tvrdit, že až 80 % nemocí, se vyléčí samo. A to, ať děláte, co děláte. „Taková zlomená ruka vám taky časem sama sroste, jen třeba bude křivá. Ale sroste.“  

První transplantace 

Jaké to je dívat se do otevřeného hrudníku člověka? „Víte, asi nejvíc si pamatuji na svou první transplantaci. Ne kvůli vlastní operaci, kterých jsem předtím dělal tisíce. Ale ten pohled do prázdného hrudníku, kde chybí srdíčko. To bylo hodně zvláštní.“  

Předpověď počasí? To jediné snad chybí  

Jan Pirk je navíc známou osobností. Manželka mu prý říká, že jediné, co nedělá, je předpovídání počasí. „Přišlo to ale samo. Já to nevyhledával. Ale řídím se příslovím ´Žádnou práci nevyhledávej, taky ale neodmítej!´“ 

Jsme xenofobní národ? Ani náhodou 

Přednostu mrzí, že si demokracii často pleteme s anarchií a pokud má někdo jiný názor, tak je ihned nepřítel. V tisku tak můžete najít jeho názory třeba na uprchlickou krizi.  

„Češi jsou v zahraničí často označováni za xenofobní národ. To ale není pravda. My ale na rozdíl od dalších západních zemí máme historickou zkušenost. Máme preventivní opatrnost a jen vztyčujeme ukazováček. Další země totiž svou demokracii budovali nepřetržitě, my opakovaně zažili velké zvraty,“ říká lékař. 

Málem námořníkem 

O Janu Pirkovi se všeobecně ví, že byl málem námořníkem. Co změnilo jeho plány? To, že jediná, mezinárodně uznávaná námořnická škola měl své sídlo v tehdy ještě sovětské Oděse.  

„Já tam opravdu chtěl po maturitě studovat. Kamarád mě ale odrazoval tím, že jde o pět let tvrdé vojny. Navíc v SSSR, se špatnou stravou a dalším nepohodlím. Tak jsem se rozhodl, že to vezmu oklikou; vystuduji medicínu a budu dělat námořního doktora. No, a když jsem pak k medicíně přičuchnul, tak jsem zjistil, jak je to nádherný obor,“ dodává.  

Autor:  Jiří Holoubek, Věra Luptáková  (lup)

www.rozhlas.cz

 

Zdroj: www.rozhlas.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.