Přeskočit na obsah

Nesouhlasím s prohlášením zástupců KSL

Nesouhlasím s prohlášením zástupců Koalice soukromých lékařů.

Je nesporné, že ambulantní péče včetně péče primární je dlouhodobě podfinancována a její problémy neřešeny.

Avšak prohlášení zástupců Koalice soukromých lékařů, které bagatelizuje tragický nedostatek lékařů v nemocnicích i na ambulancích, svědčí o naprosté neznalosti situace mimo velká města.

Možná by pomohlo představitelům soukromých lékařů, kdyby opustili své pražské a brněnské ordinace a zajeli se podívat do méně atraktivních částí naší republiky, kde chybí lékaři jak v nemocnicích tak v ambulancích, kde se oddělení v nemocnicích i ambulantní ordinace v terénu zavírají bez náhrady, kde na některých nemocničních odděleních není kromě primáře ani jeden atestovaný kvalifikovaný lékař, kde několikaměsíční čekací doby na ambulantní vyšetření či na operace se prodlužují tak, že v mnoha případech zhoršují šance na další léčení a vyléčení pacientů.

Argumentace, že ambulantní složka je schopna převzít péči o pacientky po zavření nemocnic a nemocničních ambulancí, je úplně mimo realitu.

Pracuji v oblasti Šluknovského výběžku jako soukromý gynekolog. V této oblasti se během posledních let zavřela již několikátá gynekologická ambulance bez náhrady, protože se nenašel lékař, který by ji převzal. My ostatní gynekologové v oblasti máme každý v péči daleko přes 3000 pacientek a nejsme schopni převzít stovky dalších pacientek, které zůstaly bez gynekologa.

Hrozí zavření porodnice v Rumburku. Ta je jedinou porodnicí ve spádové oblasti Šluknovského výběžku. Spádová oblast je tak rozlehlá, že z některých končin trvá dojezd do porodnice více než hodinu. Pokud bude porodnice zrušena, dojezd rodičky do další porodnice bude trvat alespoň dvě hodiny.

Navrhuji, aby se představitelé Koalice soukromých lékařů přesunuli ze svých pražských a brněnských ordinací například do tohoto regionu a tam zdravotní péči převzali, jak proklamují ve svém prohlášení.

Požadavky na zlepšení podmínek v ambulantní sféře jsou jistě oprávněné.

Ale tento způsob, kdy zástupci Koalice soukromých lékařů bagatelizují problémy našeho zdravotnictví a podráží tím snahy ČLK o nápravu stavu deset minut po dvanácté, je nešťastný.

Nevím, jestli za prohlášením představitelů Koalice soukromých lékařů stojí jejich odtržení od reality a naprostá neznalost situace mimo velká města a nebo postoj „bližší košile než kabát “.

V žádném případě si však nepřeji, aby tito „ představitelé“ soukromých lékařů hovořili ve svých prohlášeních i za mě jako soukromého lékaře.

 

MUDr. Marie Šťastná,

soukromá gynekologická ambulance, Česká Kamenice

 související článek: Soukromí lékaři: Péče o pacienty ohrožena není

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.