Nepořádek někomu vyhovoval
Výpovědi ze služeb některých doktorů, jako reakce na sesazení jednoho z primářů, který prokazatelně sestrám upíral vyjadřovat svůj názor, je pro mě akt ubohosti a braní si pacientů jako rukojmích.
Proč se doktoři nezastanou sester, které musely po psychickém nátlaku pana primáře vyhledat péči psychologů a psychiatra? Proč dělají teatrální gesta, namísto aby si situaci ověřili? Raději svolají odborovou schůzi na nádvoří nemocnice, kam pozvou širokou veřejnost, a zde pak manipulují s lidmi, kteří o problémech nemocnice nemají ani ponětí.
Osobně chci zdůraznit, že situace v kyjovské nemocnici je typickou ukázkou toho, jak to dopadne, když se dlouhodobě zametají problémy pod koberec. Pak se namísto argumentů snaží odpůrci změn dostávat věci do osobní roviny. Například starosta Kyjova František Lukl, jehož spolustraník je podezřelý z několika trestných činů, mluví o aktu osobní msty. Ale já do boje proti názorovým oponentům nikdy nevstoupil. Kdyby ano, museli by si někteří dávno hledat práci jinde.
Nemocnice v Kyjově má mnoho problémů, které se dlouhodobě neřešily. Například má jen jedno místo, kam se ukládají veškerá elektronická data.
Z bezpečnostního důvodu je to špatně. Nemocnice nemá jediný evakuační výtah. Přitom dvě budovy byly stavěny před deseti lety. Dodnes se přichází na další a další nevýhodné smlouvy či předražené nákupy.
Proč proti tomu tito rádoby odboráři neprotestují? Protože mnozí z nich jsou v tom namočení. Raději založí občanské sdružení a odvádí pozornost od skutečných problémů. Chování členů občanského sdružení přitom už přerostlo únosnou mez. Šíření nepravd, poplašných zpráv, pomluv kolegů a nadřízených včetně manipulace s veřejností je jejich denní činností. To vše mnohdy provádí v pracovní době namísto toho, aby se starali o pacienty. Ani si neuvědomují, jak moc tím poškozují nemocnici a svoje kolegy.
A ještě jeden postřeh. Byl jsem ve vedoucích funkcích v několika zdravotních zařízeních. Ale v životě jsem nemusel propustit během roku tři zaměstnance z důvodu alkoholu na pracovišti. To, co je jinde trestné, v Kyjově se dlouho tolerovalo. Žádný z ředitelů v Jihomoravském kraji nezažil situaci, aby musel opakovaně rozkrývat krádeže léků.
Přestože vedení nemocnice pracovalo téměř celý rok pod obrovským psychickým tlakem svých odpůrců, kteří změny nepřijali, podařilo se mnoho užitečného.
Byl zrekonstruován pavilon operačních sálů, zatepleny dva pavilony. Zavedli jsme digitalizaci rentgenových snímků. Byl vybudován centrální příjem. Byl pořízen mamograf a nyní kupujeme dva nové sanitní vozy. Laboratoře prošly certifikací a byly pořízeny nové přístroje. Jsme zařazeni do výběrového řízení na udělení statutu iktového centra a lůžek dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče. Pro pacienty máme připravený i komplex jednodenní chirurgie.
Na závěr to nejdůležitější. Svému nástupci předávám nemocnici ve stavu vyrovnaného hospodaření.
------ autor: Josef Pejchl
Brněnský deník
O autorovi: Autor je ředitel Nemocnice Kyjov
Zdroj: Brněnský deník