Přeskočit na obsah

Nemohu vyloučit prudší reakci na reformy, říká Nečas

* Pojďme k jednotlivým krokům. Za denní pobyt v nemocnici se má místo 60 korun platit nejméně stovka.

V prvé řadě jsem přesvědčený, že každý rozumný člověk ví, že jenom strava za ten den činí více než sto korun, že je to rozhodně více než 60 korun. Když je člověk léčen v domácím ošetření, tak také musí stravu platit, není to placeno ze zdravotního pojištění. Takže kdybychom se bavili o zreálnění nákladů třeba jenom za stravu, tak ten krok je naprosto legitimní a oprávněný s tím, že samozřejmě ta částka nebude příliš přesahovat stokorunu a bude se spíše odvíjet od kvality poskytovaných služeb. Opravdu je rozdíl, zda ležíte na jednom pokoji s jedenácti dalšími pacienty a na chodbě pro pět podobných pokojů je společné WC, nebo zda ležíte dejme tomu se třemi dalšími pacienty a součástí vybavení pokoje je toaleta.

* Takže v prvním případě by se platila zhruba stokoruna a v tom druhém?

Dovedu si představit například rozdíl padesáti korun. V řádu desetikorun.

* Jsou lidé, například mnozí důchodci, kteří jsou zvyklí denně utrácet méně než stokorunu. Když jsou v nemocnici, musí například dál platit nájem. Čili pro někoho skutečně tato částka může být reálnou zátěží.

Samozřejmě že ano. Musím říci, že i v tomto případě, o kterém mluvíte, ten důchodce, když je doma, tak si také musí platit minimálně třikrát denně nějakou stravu. Zadruhé my jsme se dohodli, že budeme velmi pečlivě vyhodnocovat sociální dopady těchto opatření ve zdravotnictví na jednotlivé společenské a sociální skupiny. Zatřetí jsme připraveni mít sociální klauzule a ochranné mechanismy, o kterých budeme dále diskutovat.

* V čem by spočívaly?

Například v tom, že po dosažení určité limitní částky by se poplatky za pobyt v nemocnici dále neplatily. Nebo opatření v sociálním systému, která by umožnila třeba ze systému hmotné nouze uhradit tyto poplatky a podobně.

* Například v Německu platí omezení plateb za pobyt v nemocnici na 28 dní.

Je to jedna z možností. Buď by to bylo stanoveno nominální korunovou částkou, nebo počtem ošetřovatelských dní a podobně. Určitě tam budou přiměřená sociální opatření.

* Dalším z kroků je snížení příplatku na péči pro zdravotně postižené v nejnižším stupni postižení ze dvou tisíc na 800 korun měsíčně. To budou dostávat směšnou částku.

Není to směšná částka. Chci zdůraznit několik věcí. Zaprvé týká se to pouze péče o dospělé. Tam, kde pečují o děti, bude zachována dvou tisícová částka. Zadruhé průměrné náklady na pečovatelskou službu, které jsou placeny klientem, jsou zhruba osm set korun. Na to je zpracována analýza. Čili toto by odpovídalo zhruba této částce. Zatřetí až do konce roku 2006 takto postižení lidé nedostávali ani korunu. Ani korunu. Takže z tohoto pohledu - já jsem to tvrdil vždycky a dával několik návrhů - výše příspěvků na péči prvního stupně od počátku v zákoně o sociálních službách platícím od 1. ledna 2007 byla naddimenzovaná.

Právo, Lukáš Bek

Zdroj: Právo

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.