Přeskočit na obsah

Nemocniční lékaři pracují, když mají ostatní zavřeno

Proč podle vás dochází k problému vysokého objemu přesčasových hodin u nemocničních lékařů?

Nemocnice, obecně lůžková zdravotnická zařízení akutní péče, jsou jediné subjekty v českém zdravotnictví, které zajišťují nepřetržitou péči o klienty a to všech ostatních poskytovatelů. Nejsou za to nejen finančně zvýhodněny, ale i tato péče, která je péčí neodkladnou a nezbytnou v nejužším smyslu, je předmětem regulací a finančních sankcí od plátců, tedy pojišťoven. Žádný obecně platný právní předpis přitom nemocnicím neukládá poskytovat takový rozsah nepřetržité péče, jaký poskytují. Děje se tak na základě zvykového práva. Problém tedy je, že relativně malá skupina lékařů, zaměstnanců nemocnic, se musí denně po pracovní (ordinační) době své i ostatních poskytovatelů, dále o sobotách, nedělích a svátcích postarat o klienty všech ostatních poskytovatelů. Toto nerovnoměrné zatížení „vybrané“ skupiny lékařů nepřetržitou péčí, je jedním z kořenů problémů, na které se dotazujete. Navíc je přístup ke zdravotním službám u nás obecně mnohem širší a méně regulovaný, než v zemích s často mnohem vyšší ekonomickou úrovní.

Ministerstvo zdravotnictví v reakci na řešení problému navrhuje například racionalizaci služeb, směnný provoz, zvýšení základního platového tarifu a podobně. Co na navrhovaná opatření říkáte vy?

Systémové problémy lze řešit jen systémově. Navrhovaná řešení jsou popisem jen části problematiky, navíc pod pojmem racionalizace služeb si lze představit cokoli. Jakákoli racionalizace se neobejde, dle mého, bez nutnosti snížit dostupnost (časovou a místní) zdravotních služeb pro občany, zejména mimo běžnou ordinační dobu. To bude ale politicky velmi nevděčné téma v zemi, kde prakticky nepřetržitě probíhají nějaké volby a straničtí ideologové se předhánějí v populismu zleva i zprava.

Do jaké míry by stávající problém vyřešilo navýšení tarifní složky mzdy a snížení odměny za přesčas?

Navýšení tarifní složky platu, či mzdy je nástrojem, nikoli řešením. Publikují-li media platy a mzdy lékařů v nemocnicích, bylo by rovné říci, že jsou z poloviny dány příplatky za přesčasovou práci, ať se vykazuje jakoukoli formou. Jde tedy v souhrnu o odměnu za téměř dva úvazky. Pokud se sníží závislost příjmu lékařů na přesčasové práci, pak bude výše zmíněná racionalizace služeb lépe uskutečnitelná.

Jak moc je reálný směnný provoz například ve vaší nemocnici?

Zatím mohu uvést jen hrubá čísla. Pokud bychom zavedli u lékařů směnný provoz na všech odděleních nyní, dostali bychom nemocnici do stavu podobnému činnosti během noci, víkendu a svátků. Řešili bychom především neodkladné stavy a minimu plánované péče. Při využití směn a 416 h přesčasu/rok dle Evropské směrnice a Českého zákoníku práce, bychom na zachování současné výkonnosti potřebovali navíc 20-30 lékařů, při využití pouze 150 h přesčasu/rok pak asi 50-60 lékařů v příslušné oborové a kvalifikační struktuře.

ivb, www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.