Přeskočit na obsah

Němeček: Zajistíme levnější léky a prosadíme neziskové nemocnice! Co na to koaliční partneři?

 

Svatopluk Němeček představil plánované změny v lékové politice ministerstva zdravotnictví, které pomohou seniorům a rodinám s nemocnými dětmi lépe snášet ekonomické obtíže spojené s léčbou. V současné době jsou senioři na 65 let věku chráněni ochranným limitem 2500 Kč na započitatelné doplatky za léky. To znamená, že když uhrazené doplatky na léky v kalendářním roce překročí tento ochranný limit, zdravotní pojišťovna vrátí pojištěnci peníze, které zaplatil na doplatcích nad tento limit.

„My toto aktuální nastavení změníme a od příštího roku snížíme pro seniory od 70 let věku ochranný limit na doplatky za léky ze současných 2500 Kč na 500 Kč. Tato změna přinese seniorům minimálně dvoutisícikorunovou roční úsporu ve výdajích za léky,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Němeček a dodal: „Stejný princip bude platit pro seniory ve věkové skupině 65-69 let a pro děti, u nich bude ochranný limit snížen na 1000 Kč za rok.“

Předseda Výboru pro zdravotnictví, prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc., k tomu říká: „Pravdou zůstává, že ministr v poslední době slibuje nesplnitelné, nereálné. Pokud se týká doplatků na léky - není důchodce jako důchodce. Ti, co mají malý důchod, tak u těch bych to považoval za možné, ale asi těžko u těch s vysokým důchodem. A jsem zvědav na dopad do rozpočtu pojišťoven. To bude jistě součástí návrhu. Slibovat všechno všem je klasický případ sociálních demokratů. Čirý populismus, na který bych chtěl upozornit na jako se značně rozmáhající nešvar v naší společnosti, ale nejenom naší.

Poradce ministra financí Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch ke snížení limitu podotýká:

Je to krok špatným směrem. Jde o pouhý předvolební populismus. V ČR nemáme problém s nedostupností léků. Naopak, podle nedávné studie SÚKL se s léky nakládá neefektivně, plýtvá se a každý rok se vyhodí léky za 2 miliardy korun. Lidé často zbytečně berou desítky léků v nevhodných a někdy nebezpečných kombinacích. To je to, co by mělo MZ řešit. Léková politika v tomto selhává. Kromě toho, že tento krok bezpochyby povede ke zvýšené konzumaci léků, navíc bude stát systém podle hrubých propočtů minimálně miliardu korun ročně. Pan ministr Němeček musí říci, kde se ta miliarda vezme.

 

Síť neziskových nemocnic se zaručenou smlouvou se zdravotními pojišťovnami

„Přes zjevné neshody s některými koaličními partnery dokončilo ministerstvo zdravotnictví návrh zákona o neziskových nemocnicích, který bude nyní předán Legislativní radě vlády. Hlavním smyslem tohoto zákona bude vytvořením nové právní formy podpořit existenci nemocnic, tedy lůžkových zdravotnických zařízení, primárně na neziskové bázi. Hlavní princip spočívá v navracení veškerého zisku, který neziskové nemocnice vytvoří, zpět do rozpočtu nemocnic k financování lepších platů zaměstnanců, nákupu nových přístrojů či dalšího vybavení nemocnic. To ovšem samozřejmě neznamená, že by takové nemocnice měly být ztrátové,“ říká ministr Němeček.

 

Profesor Vyzula návrh neziskových nemocnic komentuje: „V žádném případě se nemohou do takového systému neziskovek dostat ty nemocnice, které jsou v současné době ztrátové, ale jsou to Fakultní nemocnice. To by potom doplácel stát za neschopnost vedení nemocnice, ale na druhou stranu by takto měly být odměněny ty nemocnice, které si vedou dobře a jejichž vedení je schopné. Jsem velmi zvědav, jak se návrh vypořádává s dvojími funkcemi u lékařů, kteří vykonávají jak medicínskou, tak akademickou funkci. Nerad bych, aby to dopadlo jako na Slovensku, ale dovedu si představit, že to jde. Navíc, jak budou v tomto případě, kdy i učí, vedeny. Zda budou řízeny rektoráty nebo fakultami a jaký bude podíl těchto akademických institucí na vedení celé nemocnice.“

A názor Adama Vojtěcha? „Ministerstvo financí mělo k zákonu o neziskových nemocnicích desítky zásadních připomínek, které nebyly vypořádány. Stejně negativně se k návrhu postavili zaměstnavatelé a odbory. Návrhu měla předcházet koncepce lůžkové péče v České republice, která by definovala potřebnost lůžkových kapacit a strategii rozvoje v této oblasti. Ostatně, absenci takovéto koncepce nám vytýká i OECD. Takto se zcela nekoncepčně vytváří nespecifikovaná síť neziskových nemocnic, přičemž o tom, kdo bude do této sítě zařazen, bude rozhodovat bez přezkumu MZ. To vytváří obrovský korupční potenciál. Přitom nezisková nemocnice bude mít řadu privilegií, se kterými za MF zásadně nesouhlasí: nebude platit daně, bude mít garantovanou smlouvu se zdravotními pojišťovnami, bude vydávat dluhopisy či si brát úvěry, což dnes příspěvkové organizace nemohou. A ručit za ně bude stát, ač půjde o jejich majetek. Návrh je diskriminační, protože rozděluje nemocnice podle právní formy a nikoliv podle jejich činnosti. To narušuje rovné postavení poskytovatelů. Vedle sebe tak můžou stát dvě nemocnice, obě budou dělat to samé, ale jedna bude platit daně a druhá ne. Nemá to žádnou koncepci. MZ nevypořádalo desítky zásadních připomínek a hodlá tento návrh silou protlačit ve vládě. Nemocnice už dnes mohou být a jsou neziskové i bez tohoto zákona. Zákon je špatně napsaný, nepotřebný, nepřináší nic pro zlepšení systému ani nic pro pacienta.“

 

 

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.