Němeček problémy neřešil, vítal výměnu ministra šéf ČLK
„Nedokázal vyřešit krizi, která ve zdravotnictví je, a nebyl ani schopen plnit programové prohlášení vlády. Nemáme zákon o neziskových nemocnicích, nedošlo k odpojení vlastnictví zdravotnických zařízení s ovládáním zdravotních pojišťoven,“ vysvětluje Milan Kubek, proč vítá odvolání ministra Němečka.
„Není zákon o vzdělávání lékařů, na kterém se dva roky pracovalo, a nakonec vznikl určitý kompromis, který prošel Legislativní radou vlády, ale ten (ministr Němeček) nechal poslancům zdravotního výboru úplně zdevastovat. Do Senátu tak jde norma, která vzdělávání lékařů nevyřeší a nepřispěje k tomu, aby se vyřešil exodus mladých lékařů do zahraničí,“ uvedl dále Kubek.
Podle něj byl ale největším problémem dlouhodobý spor mezi Svatoplukem Němečkem (ČSSD) a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). „Stal se jakýmsi fackovacím panákem a vhodným terčem pro ministra Babiše a odnášelo to celé zdravotnictví,“ dodal prezident České lékařské komory.
Kvůli nízkým platům přestává zdravotnictví fungovat
Budoucí ministr zdravotnictví, kterým se má stát dosavadní šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík, by se podle něj měl zaměřit na další zvyšování platů lékařů a celkově na financování zdravotnictví. Právě platy jsou podle komory hlavním důvodem, proč čeští lékaři odcházejí do zahraničí.
„Sedmadvacet let po listopadové revoluci je trapné, že se stále snažíme světu konkurovat lacinou pracovní silou. Všichni jsme uměle udržováni v chudobě, máme devalvovanou korunu, abychom byli co nejlacinější, máme nízké platy a z nízkých platů můžeme samozřejmě platit pouze nízké daně, nízké zdravotní a sociální pojištění. Proto není na důchody, na kvalitní veřejné služby. A jsou oblasti, kde to prostě přestává fungovat – tou oblastí je zdravotnictví,“ uvedl Milan Kubek.
Výměna ministra zdravotnictví
zkrácený přepis rozhovoru na ČT24 z 22.11.2016
Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:
Budoucí ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík se dnes na Hradě sešel s prezidentem. Ve funkci se chce zaměřit na to, aby zamezil růstu spoluúčasti pacientů. Miloši Zemanovi taky slíbil, že urychlí přípravu zákona o hospicové péči. Do funkce ho prezident jmenuje 30. listopadu. Co na výměnu v čele resortu zdravotnictví říkají lékaři a v čem selhal ministr Svatopluk Němeček? Zeptám se prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, který je hostem Interview ČT24.
Co to podle vás znamená, že ministerstvo zdravotnictví teď bude pod vedením pana Ludvíka ministerstvem pacientů?
Milan KUBEK, prezident České lékařské komory:
Tak všichni jsme pacienti a všichni chceme samozřejmě, aby zdravotní fungovalo a všichni chceme, aby v situaci, kdy budeme potřebovat zdravotní péči, tak, abychom ji dostali v tom konkrétním místě, který potřebujeme a v čase, který potřebujeme a zdravotnictví není perpetum mobile, nemůže fungovat bez peněz. Naše zdravotnictví je katastrofálně podfinancována, a to je základní příčina hluboké personální krize. Takže, pokud chce pan ministr být ministrem pacientů, tak já mu v tom budu fandit a nejdřív musíme začít společně hledat peníze pro zdravotnictví, abychom zabránili odlivu zdravotníků.
moderátorka:
doteď bylo ministerstvo zdravotnictví ministerstvem čeho?
Milan KUBEK:
myslím, že primárně ministerstvem pacientů bylo pořád. Problém je, že se stavem zdravotnictví asi v poslední době asi už byl spokojený pouze pan ministr Němeček. Před rokem byl hostem našeho sjezdu České lékařské komory a my jsme tehdy přijali usnesení, že jsme nespokojeni s fungováním ministerstva zdravotnictví. Pan ministr to tehdy obrátil v žert a řekl, že také není spokojený, ale my jsme očekávali, že za rok se ta situace zlepší a v září letošního roku, když jsme měli mimořádný sjezd související se současnou personální krizí ve zdravotnictví, tak delegáti sjezdu na pana ministra Němečka pískali, takže bylo jasné, že autoritu mezi lékaři nemá.
moderátorka:
Dostane pan Ludvík od lékařské komory 100 dní hájení, nebo vzhledem k tomu jeho časově omezenému mandátu do něj Česká lékařská komora začne šít hned?
Milan KUBEK
hájení nedostane ani den samozřejmě, to je prostě úloha náhradníků, když skočíte do rozehraného zápasu, tak se také nemůžete rozehřívat, prostě ty ostatní na vás nepočkají, ta hra běží a Česká lékařská komora již začátkem letošního roku veřejně deklarovala, že za stávajících podmínek nejsme schopni garantovat bezpečnost zdravotní péče a vyzvali jsme prostřednictvím pana premiéra vládu jako celek, aby začla problém zdravotnictví řešit, protože za stav zdravotnictví zodpovídá celá vláda a pokud vláda a ostatní kolegové ve vládě nechají ministra zdravotnictví se v tom takříkajíc máchat, pokud mu nepomohou, pak nemá šanci cokoliv změnit, protože ty problémy ve zdravotnictví se kumulují velmi dlouho a je férové říct, že prostě příčinou těch problémů nebyl pan ministr Němeček. On ty problémy zdědil, bohužel je nedokázal vyřešit a tím, že se stal jakýmsi fackovacím panákem pro pana ministra Babiše, takovým vhodným terčem, tak to odnášelo celé zdravotnictví, protože zdravotnictví, jak jsem řekl, není perpetum mobile a potřebuje peníze.
moderátorka:
Vy byste ministrem být nechtěl?
Milan KUBEK
Já mám ambici být úspěšným a dobrým prezidentem České lékařské komory a o ničem jiném teďka neuvažuji.
moderátorka:
Dostal jste někdy nabídku, abyste se stal ministrem zdravotnictví?
Milan KUBEK
několikrát se o mé osobě spekulovalo v nejrůznějších souvislostech, ale myslím si, že žádná z těch nabídek nebyla seriózně míněná.
moderátorka:
vás by nelákalo něco skutečně změnit a nejen pořád apelovat a někoho kritizovat?
Milan KUBEK, :
samozřejmě, že ano, ale pokud chcete něco změnit, tak skutečně musíte mít to zázemí a není možné stát se ministrem zdravotnictví jen tak, spadnout tam jaksi z nebe a nemít to zázemí, nebýt poslancem, nebýt třeba senátorem, to je velmi komplikované, nemít nějakou stranickou pozici. Pan budoucí ministr Ludvík je předsedou pražské ČSSD, to znamená, má silnou pozici uvnitř ČSSD a ...
moderátorka:
Má to i souvislost s tím, že právě on se stane tím ministrem to, že má za sebou pražskou ČSSD, že se tím pan Sobotka třeba chtěl na svou stranu dostat pražskou ČSSD?
Milan KUBEK, :
Tak to jsou spekulace, o kterých se hovoří, já nejsem členem ČSSD, já nevidím do hlavy pana ...premiéra, ale samozřejmě svoji roli to určitě sehrát mohlo, ale myslím si, že svoji roli sehrálo i to, že pan inženýr Ludvík je, tuším, 16 let ředitelem Fakultní nemocnice Motol. To je asi nejlepší nemocnice v České republice, já netvrdím, že to je zásluha jejího ředitele, je to zásluha především zdravotníků, kteří v té nemocnici pracují, ale pan ředitel vždycky dokázal pro svoji nemocnici sehnat peníze, v tom byl vždycky velmi úspěšný a my doufáme, že stejně vehementně bude bojovat za celé zdravotnictví a že dostane peníze do zdravotnictví tak, aby tak kvalitní péči jako v Motole mohli dostávat i občané v regionech, pokud chce být ministrem pacientů.
moderátorka:
Vy jste odvolání ministra Němečka přivítal, ale on sám nechápe, proč musel z kola ven.
V čem podle vás pan Němeček selhal?
Milan KUBEK,
nedokázal vyřešit krizi, která ve zdravotnictví je a nakonec nebyl schopen ani plnit programové prohlášení vlády. Nemáme zákon o neziskových nemocnicích, který měl být, nedošlo k tomu, aby se odpojilo vlastnictví zdravotnických zařízení s ovládáním zdravotních pojišťoven například, to jsou poměrně zásadní věci, zákon o vzdělávání lékařů, na kterém se dva roky pracovalo a nakonec vznikl určitý kompromis, který prošel Legislativní radou vlády, prošel vládou v únoru letošního roku, tak ten nechal poslancům zdravotního výboru úplně zdevastovat, takže v současnosti leží nebo jde do Senátu už norma, která vzdělávání lékařů nevyřeší a nepřispěje k tomu, aby se zastavil exodus mladých lékařů do zahraničí a že těch příkladů je samozřejmě hodně, ale asi ten největší problém byl určitý osobní blok mezi ním a ministrem financí prostě a zdravotnictví to odnášelo. Jako, když ze sebe nechal dělat fackovacího panáka svého ministerského kolegy Babiše, tak prostě zdravotnictví na to doplácelo, zdravotnictví nedostávalo ty peníze, které potřebuje a v situaci, kdy ekonomika roste, tak by se měly dohánět ty vnitřní dluhy, které ve zdravotnictví jsou. Teď je doba na to zvyšovat ohodnocení práce lidí, kteří ve zdravotnictví pracují, teď je doba na to udělat spravedlnost v úhradách, které dostávají zdravotnická zařízení. Tady nedošlo ani k jedné k té úplně nejzásadnější věci, aby za stejný výkon dostávala všechna zdravotnická zařízení zaplaceno od všech pojišťoven stejně. Pokud tato podmínka není splněna, tak přece nemůžeme hodnotit nějakou efektivitu té či oné nemocnice, to není o efektivitě, to je pouze o nejrůznější protekci existující v současnosti nebo v minulosti, kdy si kdo dokázal vyjednat nějaké lepší úhrady než ti ostatní.
moderátorka:
to je chyba pouze pana Svatopluka Němečeka?
Milan KUBEK, :
měl 2,5 roků na to, aby tu situaci řešil. Česká lékařská komora se mu snažila všestranně pomáhat, byli jsme vždycky na jeho straně, když se jednalo o penězích na zdravotnictví. Nabídli jsme nakonec celé vládě určitý krizový plán pro zdravotnictví, a to říkám, již začátkem letošního roku a podobná jednání již byla v květnu roku loňského, také koaliční jednání ke zdravotnictví, které iniciovala Česká lékařská komora. Bohužel pan ministr nedokázal tu podporu využít a nedokázal pro zdravotnictví udělat to, co jsme očekávali.
moderátorka:
Za Svatopluka Němečka se ale třeba tarifní platy ve zdravotnictví zvýšily, a to dvakrát o 5 %, od ledna se zvýší o dalších 10 % a vládní návrh počítá s tím, že v dalších dvou letech se zase zvýší o dalších 10 %. To vám nestačí, to je pořád málo? Protože nikde jinde se takhle moc ty platy nezvyšují.
Milan KUBEK, :
Tak za prvé nejde jenom o peníze, to je první věc.
moderátorka:
Ale to jste, to byla hlavní vaše výhrada, že tam nejsou peníze.
Milan KUBEK, :
Ne, já jsem mluvil o penězích pro zdravotnictví.
moderátorka:
Ano, ale i ohodnocení té práce.
Milan KUBEK, :
Samozřejmě ohodnocení práce, ale hodnocení práce, to nejsou platy, to je to, kolik lékař svojí prací vydělá svému zdravotnickému zařízení. Když je soukromník, tak to jsou peníze, z kterých potom platí sestru, z kterých platí nové přístroje, z kterých platí nájem. Když je zaměstnanec nemocnice, tak nikdo jiný než ti lékaři nevydělávají na chod té nemocnice. A pokud je cena práce lékaře i poté, co se nám podařilo vyjednat 10% navýšení od ledna letošního roku, tak ta cena katalogově je stále 512 korun plně kvalifikovaného lékaře, ale ve skutečnosti ta úhrada je nižší, protože stále jsou zde regulace vyplývající z úhradových vyhlášek, tak prostě ti lékaři nejsou schopni svoji prostou prací vlastně vydělat na chod zdravotnických zařízení a následují rozhodování o tom, ten dostane dotaci, ten nikoliv, jsou zvýhodňovány některé typy nemocnic a podobně, je to obrovská nespravedlnost.
moderátorka:
Ale ty tarifní platy tak, jak jsou nastavené, s těmi už jste spokojení?
Milan KUBEK, :
Tak není důležité, jestli jsem spokojený já. Důležité ...
moderátorka:
Myslím lékaři, jestli jsou spokojení?
Milan KUBEK, :
Důležité je to, že jsou nespokojení zdravotníci a že sestry stále odchází mimo resort a že lékaři odchází do zahraničí. Prostě ta propast mezi platy u nás, a to se netýká jenom lékařů, prostě 25 let po listopadové revoluci nebo 27 je prostě trapné, že se snažíme stále konkurovat světu lacinou pracovní silou. Prostě, dokud nebudeme mít slušné platy, srovnatelné platy s Německem, s Rakouskem, tak samozřejmě ...
moderátorka:
Ale naše životní úroveň není srovnatelná v podstatě s ničím v Německu. To je celá společnost tak na tom stejně asi jako lékaři.
Milan KUBEK, :
Ano, samozřejmě. A jelikož máme, všichni jsme udržováni uměle v chudobě, máme devalvovanou korunu, abysme byli co nejlacinější, máme nízké platy a z nízkých platů můžeme samozřejmě platit pouze nízké daně, nízké zdravotní a sociální pojištění, takže proto není na důchody, proto není na kvalitní veřejné služby a jsou určité oblasti, kde to prostě přestává fungovat, a tou oblastí je zdravotnictví, protože jsme otevřená ekonomika, chvála bohu nemáme uzavřené hranice, takže prostě zdravotníci odchází tam, kde za svoji práci dostanou lépe zaplaceno, a to je trh, proto nezáleží na tom, jestli lékařská komora nebo dokonce já jsme spokojeni s tím, jaké platy jsou, to rozhodne trh. Prostě platy budou adekvátní v momentě, kdy lékaři přestanou utíkat do Německa, platy budou adekvátní, když zdravotní sestry budou pracovat v nemocnicích a nebudou utíkat někam do kanceláře, pak budou platy adekvátní. V současnosti je ta propast obrovská, k tomu si musíte zvážit ještě to, že u nás je soustavně porušován zákoník práce. Zdravotní péče je u nás poskytována pouze díky tomu, že se soustavně a vědomě porušují zákony a nedodržují vyhlášky, porušuje se zákoník práce a nedodržují se vyhlášky o minimálních personálních požadavcích na zdravotnická zařízení.
moderátorka:
A proč na to lékaři přistupují?
Milan KUBEK, :
lékaři, kteří pracují v nemocnicích, na to přistupují ze dvou důvodů, za prvé, jsou na těch penězích existenčně závislí, protože 40 % jejich příjmů tvoří přesčasy. A za druhé mají pocit zodpovědnosti a vědí, že když on druhý den po službě odejde, že ho nemá kdo nahradit a prostě nenechají ty pacienty někdy tam napospas a politici tohoto naučili se docela slušně zneužívat tohoto, ale takhle ta situace nemůže dál fungovat. Prostě přepracovaní zdravotníci jsou ...
moderátorka:
Vy jste o problémech ve zdravotnictví mluvil s premiérem Sobotkou den předtím, než on oznámil změny ve vládě. Mluvili jste při té schůzce taky o tom, že bude vyměněn pan ministr Němeček? Ptal se vás pan Sobotka na to, jaký na to máte názor, jestli on je tím mužem na správném místě pan Němeček, nebo jste se o tom vůbec nebavili?
Milan KUBEK, :
Ta schůzka byla ve třech, pan premiér, pan ministr Němeček a já. Řekl jsem otevřeně, co, jak situace ve zdravotnictví vypadá, řekl jsem otevřeně, že pan ministr Němeček podle názoru lékařské komory prostě není schopen situaci řešit a jestli pan premiér dal i na naše stanovisko či nedal, jakou úlohu v tom jeho rozhodování hrálo, to nevím, ale nebylo to tak, že bych přišel na pana ministra žalovat. Bylo to ve třech a do očí jsem řekl panu ministrovi, co si myslím o situaci ve zdravotnictví, pan premiér to slyšel.
moderátorka:
A tam na té schůzce vy jste o tom nemluvili, vy jste se neptal, jestli pan ministr zůstane ve funkci, nebo tam o tom pan premiér vůbec nemluvil, nepřišla na to řeč, když se o tom už několik dní předtím spekulovalo, o tom, že právě pan Němeček je ten, kdo bude muset z kola ven?
Milan KUBEK,
Ne, nebavili jsme se. Tam jsme se bavili opravdu o situaci ve zdravotnictví. Já jsem upozorňoval na to, že havaroval zákon o vzdělávání, jako další věc, která se stala. Upozornil jsem také na to, že ministerstvo zdravotnictví vůbec nezohlednilo naše připomínky k novele seznamu zdravotních výkonů, protože my požadujeme jednak, aby byla valorizována cena lidské práce v seznamu zdravotních výkonů, ale také, aby ta hodnota bodová pro jednotlivé výkony byla závazná pro zdravotní pojišťovny, aby musely skutečně platit podle seznamu zdravotních výkonů a v tomto na ministerstvu zdravotnictví prostě neustoupilo a nevyhovělo ani o píď. Takže to byly další jaksi stesky, které jsem řekl, ale říkám, nebylo to žádné žalování, bylo to před panem ministrem a prostě každý jsme si řekli svoje a pan premiér nějak rozhodl.
moderátorka:
Vy jste v rozhovoru pro Radiožurnál ale připustil, že za těch 11 let, co jste v čele České lékařské komory, patřil pan Němeček k těm lepším ministrům zdravotnictví. Tak, jak to s ním tedy bylo? Bylo nutné ho vyměnit? Opravdu to bylo nutné těch 11 měsíců před volbami měnit? Co může stihnout nový ministr za tak krátkou dobu?
Milan KUBEK, :
Tak 11 měsíců zase není tak úplně krátká doba. Asi největší úkol pana ministra je sehnat pro zdravotnictví peníze, to znamená, najít společnou řeč s ministrem financí, prostě nesmí se stát jeho fackovacím panákem, to je velký úkol. Za další je možno stáhnout a vrátit k projednávání zákon o vzdělávání lékařů určitě. Je možné pracovat na tom seznamu zdravotních výkonů. Projednává se nyní zákon o neziskových nemocnicích, konečně se dostal do Legislativní rady vlády. Ten návrh je ale postavený špatně, jednání bude ve čtvrtek na Legislativní radě vlády. My se budeme snažit samozřejmě tam nějaké změny prosadit, ale musíme přesvědčit pana ministra o tom, že to je skutečně důležité.
moderátorka:
Vy už jste několikrát zmínil pana Andreje Babiše. On se do zdravotnictví pouští už delší dobu a mluví v souvislosti se zdravotnictvím o černé díře... ministr financí si myslí, že není problém to, že by tam v tom resortu bylo málo peněz, ale že hospodaření je netransparentní. S tím souhlasíte?
Milan KUBEK, :
Problém pana vicepremiéra Babiše je v tom, že ta kritika je strašně obecná a bohužel samozřejmě on se tím způsobem otírá i o zdravotníky. Nám se tohle to nelíbí, protože vzbuzuje ve veřejnosti takový dojem, že lékaři a zdravotní sestry kradou, a to se nám nelíbí a my jsme také jako lékařská komora už před rokem přijali usnesení směrem k panu ministru Babišovi, že pokud má konkrétní poznatky o tom, kde kdo krade, tak ať podá trestní oznámení, ať se ty případy řeší a pokud ta konkrétní podezření nemá, tak ať prostě mlčí a nedehonestuje zdravotníky. A to je právě to, že pan ministr Němeček prostě sloužil jako takový fackovací panák pro pana ministra Babiše. Já si myslím, že panu ministru Babišovi bude chybět.
moderátorka:
A co myslíte pan Ludvík? Myslíte si, že ustojí případnou kritiku takovou, jakou jsme teď slyšeli na adresu pana Němečka, nebo že se bude nějakým způsobem bránit, že to nebude fackovací panák, protože ono je to tak, že pan Ludvík se chce poté, co skončí na ministerstvu, vrátit do čela motolské nemocnice, ale je pravděpodobné, že po volbách bude ministrem zdravotnictví možná někdo z hnutí ANO, protože hnutí ANO neustále se o zdravotnictví otírá a vypadá to, že bude chtít tento resort. Myslíte si, že pan Ludvík by šel do nějakého střetu s panem Babišem, když zároveň možná bude někde v hlavě mít tu myšlenku - já se ale budu chtít vrátit do čela fakultní nemocnice, o které rozhoduje ministr zdravotnictví, ministr zdravotnictví a toho možná bude mít hnutí ANO, myslíte si, že pan Ludvík bude mít tolik odvahy, aby se dostal do střetu s panem Babišem a o těch penězích opravdu, nebo vybojoval je pro zdravotnictví?
Milan KUBEK, :
Tak, pokud se nebude chovat jako chlap, pak nemá šanci, protože pan ministr Babiš je velice úspěšný podnikatel, je to velice cílevědomý člověk, který vždycky dokázal prosadit si svojí a takové osobnosti uznávají pouze ty, kteří se před nimi nehrbí, protože tito lidé dělí lidi na dva, na slouhy, případně zaměstnance, chcete-li a na osobnosti. A máte šanci proti nim uspět pouze, když se chováte jako osobnost. Takže já, jestli můžu panu ministru, tedy skoro ministru Němečkovi, Němečkovi, Ludvíkovi si dovolit poradit, tak, aby se nehrbil a aby se choval jako osobnost, protože jinak nemá šanci.
moderátorka:
Pan Ludvík po jednání s prezidentem Zemanem mluvil o tom, že se ve zdravotnictví nejdřív musí vymést černá zakoutí a pokračoval:
Miloslav LUDVÍK, budoucí ministr zdravotnictví /ČSSD/:
Jestli je něco, na co jsem v Česku opravdu hrdý, tak je to to, že české zdravotnictví je poslední západní na východě a musí tak zůstat a dokud ..., a jestli já tam budu sedět, tak se o to budu maximálně snažit právě za podmínek, které dneska ty lidi mají, to znamená, že přijdete k lékaři a máte jistotu, že ať jste docent nebo zedník, dostanete úplně stejnou péči.
moderátorka:
To skutečně platí, že ať jste zedník nebo docent, dostanete úplně stejnou péči?
Milan KUBEK,
ono asi není rozdíl, jestli jste docent nebo zedník, ale spíš jde o to, kdy a kam se dostanete. A pokud prostě ..., my máme dvojí zdravotnictví, jedno zdravotnictví je přes den, řekněme 8 hodin těch pracovních, kdy ty týmy zdravotnické ještě jakž takž fungují, ale další zdravotnictví je bohužel to máte tři čtvrtiny času nebo dvě třetiny času, a to už je zdravotnictví, kdy prostě třeba v těch nemocnicích slouží, kdo může, kdy prostě nejsou dodržována pravidla, aby sloužil kvalifikovaný lékař, kdy máte katastrofální nedostatek sester na odděleních, jedna sestra na 40 ležících pacientů, k tomu ještě musí chodit na ambulanci, a to je to druhé zdravotnictví. A jedno zdravotnictví máme ve velkých městech, jako je třeba Fakultní nemocnice Motol, a jiné zdravotnictví je v rozpadajících se regionálních nemocnicích, kde prostě ta personální situace je strašná a mně velmi mrzí, že stávající pan ministr Němeček, jestli něčemu bránil, jak mohl, tak tomu, aby Česká lékařská komora jako nezávislá organizace získala kompetenci kontrolovat personální stav zdravotnických zařízení včetně nemocnic a abychom měli právo, pokud při své kontrolní činnosti zjistíme závažné nedostatky, abychom měli právo ukládat těm provozovatelům zdravotnických zařízení nápravná opatření. Jinými slovy, dnes většinu nemocnic zřizují kraje a ty kraje je sami sobě mají kontrolovat, a to prostě nikdy nemůže fungovat.
moderátorka:
Jak se vám ta slova o té rovnosti přístupu a stejné péči poslouchají z úst člověka, který má za sebou aféru s takzvanými kulichy, což byli VIP pacienty ve Fakultní nemocnici v Motole, kdy vlastně skrytá nahrávka odhalila, že pan Ludvík ví o tom, že VIP pacienty existují a že díky nim fakultní nemocnice dostává víc peněz. Jak to jde dohromady s tím, co říkal před chvílí, že všichni mají přístup ke stejné péči a zároveň víme, že tu máme pacienty kulichy?
Milan KUBEK, :
Tak já bych to četl tak, že od dnešního dne jsme kuliši všichni, ale je jasné, že přezdívku kulich panu řediteli, budoucímu ministrovi nikdo neodpáře a to, co on v té nahrávce, aspoň tak, jak jsem já to viděl, popisoval, to prostě realita a čím bude ve zdravotnictví méně peněz, čím bude větší rozpor mezitím, co mají občané garantováno ústavou a zákonem, a tím, co pojišťovny zaplatí, protože je třeba říci, že třeba soukromí lékaři mají 20-30 % své práce vůbec nezaplacenou od zdravotních pojišťoven. Je třeba říci, že místo, aby fungoval revizní systém zdravotních pojišťoven, které by kontrolovaly, jestli daný pacient skutečně určitou péči potřebuje, tak to jsou ty plošné regulace, matematické regulace, kdy zdravotnické zařízení má určitý budget na průměrného pacienta a do toho se musí vejít chca nechca, protože, když se nevejde, tak prostě tu péči platí ze svého. Takže to jsou věci, které je třeba samozřejmě nějakým způsobem se snažit měnit a základem je přeměna seznamů zdravotních výkonů v reálný ceník tak, jak už jsem říkal, aby všichni dostávali zaplaceno stejně a aby ty ceny zohledňovaly skutečné náklady poskytovatelů zdravotních služeb, včetně reálné ceny lidské práce a cena lidské práce se v seznamu zdravotních výkonů nezvedala 10 let. Poprvé až od ledna letošního roku. To jsme na panu ministrovi Němečkovi prosadili.
moderátorka:
No, vidíte.
Milan KUBEK:
Ale už se mu nepodařilo ...
Jenomže už se nestalo to B, úhradová vyhláška, kterou pan ministr Němeček vydal, toto nerealizovala, takže my formálně máme cenu práce zvýšenou, ale adekvátně tomu se nezvýšily příjmy zdravotnických zařízení, protože tady jsou právě ty regulace, které uplatňují ministerské vyhlášky a my chceme, aby prostě fungující revizní systém pojišťoven tu spotřebu péče omezoval na straně pacientů, protože každý má jenom jedny játra, jedna játra, dvě ledviny, prostě ta péče je omezená, co může čerpat, ale není možné nutit lékaře na jednu stranu, aby pracovali, aby péči poskytovali, protože pacient má nárok, a na druhou stranu jim říct - dobře, ale třetinu vám nezaplatíme, protože na to nejsou peníze. A u nás je ten systém postavený špatně. My vybereme nějaké množství peněz, naslibujeme všechno všem, a pak prostě ty sumy podělíme a vyjde nám nějaká úhrada za zdravotní služby, ale mělo by to být jinak. Víme, jak se stanoví ceny. Měly by se stanovit ceny a pak se řekne - zdravotní péče stojí tolik a tolik a na to je potřeba peníze a pokud je těch peněz málo, tak buďto dostaňme další peníze do zdravotnictví, a to je cesta, kterou preferuje lékařská komora, protože my chceme zachovat stávající kvalitu a dostupnost zdravotní péče, anebo je druhá cesta, pak někdo řekne - dobře, peněz víc prostě nedáme a péče se seškrtá. Ale pak musí nějaký politik mít odvahu říct lidem - prostě to, to, to prostě si budete platit ze svého nebo to nedostanete, a tu odvahu politici nemají. A tu nerovnováhu řeší na úkor zdravotnických zařízení, potažmo lidí, kteří ve zdravotnictví pracují, protože prostě část naší práce nikdy není zaplacená a lékaři a zdravotní sestry ten systém dotují a politikům to vyhovuje a Česká lékařská komora již začátkem letošního roku rozjela určitou kampaň Zdravotnictví volá o pomoc, kde jednak informujeme občany o tom, jaký je skutečný stav českého zdravotnictví.
moderátorka:
Ale taky je trošku děsíte.
Milan KUBEK, :
Ne, my je varujeme, a to je rozdíl, protože my upozorňujeme na příklady prostě, kde se zavřelo jaké oddělení, upozorňujeme nebo zesilujeme hlas třeba pana profesora Pafka.
moderátorka:
A když říkáte, že nejste schopni garantovat už nejenom kvalitu, ale taky bezpečnost, tak mně to jako pacienta děsí.
Milan KUBEK, :
Ano, ano.
moderátorka:
Ale není to alibismus trošku už dopředu, že si kryjete záda?
Milan KUBEK, :
Ne, to není alibismus, ale pokud prostě třeba, já nevím, chirurgická společnost ústy profesora Pafka řekne, že 92 %, podle jejich průzkumů, 92 % chirurgických oddělení v této zemi funguje pouze díky porušování zákoníku práce a nedodržuje pravidla o minimálním počtu personálu, který má mít, pokud vám předseda Gynekologicko-porodnické společnosti, nedávno vyznamenaný, pan docent Feyereisl řekne, že našim porodnicím chybí 200 kvalifikovaných porodníků, aby mohl být dodržován zákon, tak to jsou prostě alarmující zjištění a pokud my nemáme sílu tu změnit a lékařská komora nemá žádné exekutivní kompetence, my dokonce nemůžeme ty nemocnice ani kontrolovat, my nepíšeme zákony, my je neschvalujeme, tak naší jedinou šancí je upozorňovat a získat na svoji stranu občany, veřejnost, abysme společně vytvořili tlak na politiky a začali problémy politici ve zdravotnictví skutečně řešit.
moderátorka:
A, pane Kubku, poslední otázka, řekněte mi, od roku 93 už bylo 18 ministrů zdravotnictví. Který z nich byl podle vás nejlepší?
Milan KUBEK, :
Tak těžko říct, každý se ocitl v nějaké situaci. Já nechci vytahovat nějaká jména, omezím se na to, že pan ministr ...
moderátorka:
Ono to totiž vypadá, že České lékařské komoře se nezavděčí nikdo.
Milan KUBEK, :
No, žádný ministr, pokud nebude mít podporu celé vlády, nemá šanci problém řešit. Pan ministr Němeček nebyl určitě nejhorším ministrem, v tom panoptiku by se našly horší osoby. A přeju panu ministru Ludvíkovi, aby byl tím nejúspěšnějším ministrem on.
moderátorka:
Děkuju za to, že jste přišel do Interview ČT24.
Zdroj: ČT