Přeskočit na obsah

Nekritizujte stále jen lékaře, je to nespravedlivé

Se zájmem jsem si přečetl článek "Lepší péče bude levnější". (HN 21. 7. 2010.) Rád bych reagoval na některé skutečnosti:

Předepisování pouze generické látky - tento způsob preskribce je diskutován a v mnoha zemích opuštěn. Jako hlavní důvod je uváděno ekonomické hledisko, jako další snížení korupce lékařů. Jako by ale unikl hlavní důvod, proč pacientům předepisujeme léky, tj. jejich zdraví a cíl zlepšit jejich zdravotní stav.

Pokud budeme upřednostňovat jen ekonomiku, je to cesta do pekla. V naší zemi se neustále obhajují tzv. generické léky s ohledem na jejich cenu. Kvalita těchto léků mnohdy významně pokulhává, jsou dokonce dokumentovány i případy, kdy generický lék obsahuje např. jako nosič významný potravinový alergen, který americký FDA dal na černou listinu.

Ohledně korumpování lékařů farmaceutickými firmami - toto považuji za naprostou nehoráznost. Jistě jako v každé profesi či profesní skupině se najdou jedinci, kteří se nechají korumpovat. To však ještě není důvod, aby celý lékařský stav byl házen do jednoho pytle se zlatokopy.

Jistě by se třeba soudcovskému stavu málo líbilo, kdyby se o nich hovořilo jako o zkorumpovaných soudcích kvůli několika jedincům a jistě by se to neobešlo bez nějaké té žaloby.

Ale zpět k možné příčině - pokud by lékařský stav byl řádně ohodnocen a ne trvale podhodnocen (rozuměno většina lékařů), pak bychom se tímto problémem nemuseli zabývat.

Dále: Pacienti budou mít více práv. To je správné, pacienti mají znát svá práva a jejich práva jim nemají být upírána. Na druhé straně však nikdo již nechce slyšet na fakt, že pacienti by měli mít také své povinnosti. Měli by dodržovat léčebný režim, měli by se chovat slušně atd.

Místo toho jsme velmi často svědky skutečnosti, že i přes opakované vysvětlení, podepsání informovaných souhlasů apod. nedodržují léčebný režim a dále pokračují např. v kouření apod. Je to správné?

V současné době i díky médiím byl nastartován trend vystupovat ve zdravotnických kausách nekompromisně proti zdravotníkům, jmenovat je plným jménem, jako kdyby se na ně nevztahovala presumpce neviny. Nezaslouží si snad i zdravotníci právní ochranu vůči svým pacientům?

A v neposlední řadě: Problematika zdravotních pojišťoven. Stav v naší zemi bych v tomto ohledu považoval za již neudržitelný. Pojišťovny vystupují vůči zdravotníkům a potažmo i pacientům z pozice síly, nikoliv partnera. Diktují a tzv. regulují.

Pacienti si vůbec neuvědomují, že jejich léčení je mnohdy možné jen za cenu každodenního boje ošetřujících lékařů právě s molochem především VZP. Hrazení péče, to považuji za největší paradox naší doby. Systém paušálů, kombinace TISS a DRG apod. Systém bodů a regulace, hodnota bodu apod.

Zkusme prosím aplikovat tento systém na jiné odvětví našeho počínání - nenajdete jediný, který by tímto způsobem mohl delší dobu fungovat.

HN, Martin Polák,
(mp.medeurop@gmail.com)

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.