Přeskočit na obsah

Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci. Pro české zdravotnictví to neplatí?

Prohřešky vůči pacientům a lékařskému personálu.  K tomuto dochází doslova za každou cenu. Trend e-aukcí se dlouhodobě nevyplácí. Tuto skutečnost jsme si potvrdili i v jiných odvětvích, např. nedávné kauzy nekvalitních potravin. Ve zdravotnictví, více než kde jinde, jde o zdraví, to bychom měli mít na paměti při výběru zdravotnických prostředků. Jaká rizika hrozí při podporování e-aukcí za aktuálně nastavených podmínek?


Současná situace v České republice by se dala popsat jako znovuobjevování kola.

Podobný systém cenových soutěží existuje jen ve čtyřech zemích EU – v Nizozemí, Dánsku, Švédsku a Norsku a to jen u léků. „V Holandsku se nám sice podařilo snížit ceny léků, které u nás byly mnohonásobně vyšší, než má Česká republika nyní, na druhé straně se v průběhu let projevily i negativní dopady tendrového systému – hlavně horší dostupnost léků a výpadky na trhu. V jejich důsledku Holandsko opouští tento systém ke konci roku 2011,“ uvedl k pětileté zkušenosti Ronald van der Vaart z nizozemského nezávislého institutu pro statistiku ve farmacii. Další země EU o zavedení cenových soutěží neuvažují, protože tento systém vede k odchodu dodavatelů z trhu a otevírá větší prostor pro netransparentní chování.

 

 

Proč současný systém elektronických akcí pokulhává?

  1. Upřednostňuje parciální nákupní cenu na úkor celkových nákladů a výsledků zdravotní péče

  2. Nedostatečně garantuje klinickou potřebu, tj. zajištění potřeb pacienta v dostatečném spektru variant

  3. Cena jako jediné kritérium a obecná specifikace nepodporuje skutečné konkurenční prostředí a inovativní řešení zdravotní péče

  4. Celý proces je sice prezentován jako protikorupční opatření, ale jde o pouze nástroj pro snižování nákupních cen

  5. Zdravotnické technologie nejsou komoditou vhodnou pro eaukce, nejsou proto ani uvedeny ve vládním seznamu komodit pro elektronická tržiště

  6. V zemích EU se jednokriteriální elektronické aukce pro nákup zdravotnických technologií nepoužívají

 

V našem špičkovém zdravotnictví jsme v situaci, kdy nákup v nemocnicích probíhá pomocí obrácené dražby – tedy kdo dá nejlevnější nabídku, vyhrává. Prosazují se elektronické aukce, kde 90 až 100 % váhy výběrových kritérií tvoří jednotková cena. Na kvalitu se nedbá. Nákup se uskutečňuje bez ohledu na kvalitu, výdrž i kolaterální náklady, plynoucí z toho, že nekvalitní výrobky vydrží méně než kvalitní,“ upozorňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed, České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků.


Aplikovat systém elektronických aukcí plošně není zcela praktické. Levné zboží, které nemocnice nakoupí, bývá například z horšího materiálu, který se dříve opotřebuje, a je tedy nutné ho použít větší množství. Ve výsledku tedy nemocnice stejně neušetří,“ upozornil profesor Roman Prymula, ředitel FN v Hradci Králové.


"Celý byznys objednávání je o dobrých přátelských vztazích, a pokud dodavatel vidí dlouhodobou spolupráci, což pro něj znamená i vysoké zisky, nabídne mnohdy cenu nižší, než je ta vysoutěžená v elektronické aukci," doplnil Filip Horák, místopředseda představenstva skupiny Agel.

 

Hledejme úspory tam, kde mají opodstatnění.

Doporučení CzechMed v oblasti nákupu zdravotnických prostředků

  • Zadavatel veřejné zakázky by měl oslovit dodavatele s žádostí o technický popis výrobků. Tento pak využít pro sestavení vlastního technického popisu požadovaného výrobku s odůvodněním zvláštních parametrů. Případně využít know-how dodavatelů a konzultovat optimální řešení pro daný případ.

  • V prvním kole si vyžádat od potenciálních dodavatelů vzorky požadovaných produktů (pokud to předmět výběrového řízení umožňuje) a ponechat si je až do finální realizace pro kontrolu požadované kvality.

  • Pro hodnocení kvality poskytnutých vzorků využít všech odborných kapacit uvnitř zařízení. Při posuzování nikdo z účastníků nezná cenu posuzovaných vzorků. Do druhého kola postoupí jen ty výrobky, které prošly s ohledem na požadovanou kvalitu.

  • Ve druhém kole pak může být jediným kritériem výběru dodavatele cena. Zadavatel má jistotu, že vysoutěžená nabídka splňuje nároky na kvalitu.

MUDr. Miroslav Palát

Prezident CzechMed

Zdroj: CzechMed

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.