Přeskočit na obsah

Nejpřínosnější podle expertů je rušení lůžek a elektronizace

ČTK to řekl výkonný ředitel neziskové organizace České zdravotnické fórum (ČZF) Michael Vích.

ČZF v projektu Hodnocení ekonomických a sociálních opatření ve zdravotnictví dává ekonomům, manažerům, předním lékařským odborníkům i zástupcům stavovských a pacientských organizací jednou za tři měsíce možnost, aby se vyjádřili k reformním opatřením.

"Podle názoru 55 hodnotitelů byly nejpřínosnější v období srpen až říjen 2012 návrh redukce počtu lůžek akutní péče a vypsání soutěže na návrh elektronického zdravotnictví v ČR. Naopak nejškodlivější byl návrh na zpoplatnění amalgámových plomb," uvedl Vích.

Experti podle něj souhlasí s tím, že rušení lůžek je nezbytné, problém ale vidí v postupu určení nemocnic, kde se to má stát. Určité mantinely dají standardy dostupnosti, přihlédnout se má i ke kvalitě a vytížení nemocnic.

"Nikdo z ministerstva zdravotnictví ani pojišťoven neosvětlil veřejnosti metodiku výpočtu, pomocí které se dospělo k závěru, že počty lůžek od roku 2013 klesnou o 6000," upřesnil výhrady expertů Vích. Část jich prý soudí, že i kdyby se zrušilo ještě víc lůžek, dostupnost péče to neohrozí. Soustředěním péče podle nich naopak stoupne její kvalita.

Elektronizace zdravotnictví je podle expertů nevyhnutelná, jde ale o nastavení pravidel výběrového řízení a soulad s legislativou. "Musíme doufat, že projekt elektronických zdravotních knížek IZIP byl ponaučením a že soutěž proběhne s minimálními korupčními tlaky a skandály," řekl Vích.

Příznivě hodnotili experti novelu transplantačního zákona, která mimo jiné umožní, aby v ČR mohli darovat orgány také cizinci. Ocenili rovněž novelu zákona o léčivech, která umožnila vznik centrálního elektronického registru pro evidování výdejů léků zneužitelných k výrobě drog.

Zpoplatnění amalgámových plomb je podle expertů v nynějším systému financování nesmysl, přesněji nesmyslné je jeho zdůvodnění. Kazivost zubů má řadu příčin a vztahovat ji jen k péči o chrup nestačí. Řada expertů ale soudí, že když lidé budou za plomby platit, budou se o chrup lépe starat. "Vynětí dětí, případně i důchodců by bylo vhodným sociálně kompenzačním opatřením," řekl Vích.

Poměrně nepříznivě hodnotili experti také fúzi Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance a České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP). Ministerstvo zdravotnictví ji povolilo, protože pojišťovny splnily zákonné podmínky, vyslovilo ale obavy, že nový celek s velmi dominantním postavením může být schopen pohlcovat i další aktéry systému veřejného zdravotního pojištění.


Výsledky hodnocení expertů za období srpen až říjen 2012
soutěž na elektronizaci zdravotnictví    133
sloučení Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance a České průmyslové zdravotní pojišťovny    -13
novela transplantačního zákona    66
novela zákona o léčivech    54
časová a místní dostupnost péče    5
zpoplatnění amalgámových plomb    -33
redukce lůžek akutní péče    170

+300 nejpřínosnější opatření
-300 nejškodlivější opatření

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.