Přeskočit na obsah

Nečas slíbil peníze ušetřené reformou na platy zdravotníků

"Vláda má minimální prostor, v rámci veřejných rozpočtů peníze na platy navyšovat nemůže," uvedl předseda vlády s tím, že zvýšení platů lékařů by vyvolalo dominový efekt, ve kterém by vyšší ohodnocení požadovaly i další profese. Od Kubka převzal písemné návrhy ČLK na úsporná opatření v resortu.

Peníze lze podle Kubka získat především zrychlením revize cen léků a tím, že nebudou registrovány léky, které nemají doloženou lepší účinnost a přitom jsou velmi drahé. Změnu už ministr zdravotnictví zařadil do svých reformních plánů, Státní ústav pro kontrolu léčiv na ní spolupracuje. Podle šéfa sdružení soukromých lékáren Marka Hampla ale další snižování nákladů na léky ohrozí lékárenskou péči o pacienty, proto lékárníci odmítají, aby se hledaly zdroje pouze u nich. "V lékové politice už se šetřilo, další šetření ohrozí péči v celé zemi," uvedl s tím, že objem peněz na léky se snižuje měsíc od měsíce.

Důslednější kontrole by podle Kubka měly podléhat náklady na léčbu v superspecializovaných centrech. Dále je podle něj třeba mobilizovat peníze ze základních fondů pojišťoven. "Zdůrazňuju slovo, ze základních, protože pro případ krize každá pojišťovna má ze zákona povinnost tvořit rezervní fond, kromě toho mají ještě zajišťovací fond. Takže ty peníze na základním fondu mají být používány průběžně k úhradám zdravotní péče," uvedl s tím, že kvůli špatným pravidlům přerozdělování některé pojišťovny na systému parazitují například tím, že se soustředí na mladé pacienty.

Podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka žádné peníze na základních fondech pojišťoven zbytečně neleží. Pojišťovny z nich dorovnávají propad ve výběru pojistného, loni daly 7,5 miliardy, letos to budou 3,5 miliardy. Pojišťovny, které rezervy na základních fondech nemají, dorovnávají propad z fondů na prevenci, provoz či reprodukci majetku.

"Odborová akce Děkujeme, odcházíme působí jako hráz naděje. Lékaři věří, že nastartuje reformu, která nezapomene ani na ně," uvedl Kubek s tím, že pokud se reforma neuskuteční, vlna exodu lékařů bude nevídaná. Česká lékařská komora podle něj chce být prostředníkem v jednání mezi vládou a organizátory protestu.

Stavovská organizace sdružující 46.000 lékařů nemůže podle Kubka ovlivnit to, aby lékaři neodcházeli z nemocnic. To může podle něj jen vláda. Kubek podporuje požadavek odborářů, aby lékaři měli trojnásobek průměrného platu v zemi. Nyní mají kolem 50.000 korun i se službami a přesčasy, chtějí 70.000 základního platu.

S premiérem shodl na tom, že za platové poměry lékařů nemůže tato vláda, ale předchozí kabinety, které investovaly přednostně do léků a nákupu medicínských technologií. Zlepšit situaci je podle Nečase možné pouze prostřednictvím reformy, která bude založena nejen na změnách zákonů, ale i exekutivních krocích, tedy různých nařízeních, které nepodléhají schválení sněmovny.

Aktuálně chce odejít z nemocnic k 1. březnu téměř 4000 lékařů, v nemocnicích jich pracuje podle různých čísel statistiků 12.000 až 18.000. V některých krajích hrozí rozpad péče.

O situaci ve zdravotnictví jedná dnes ministr Leoš Heger (TOP 09) s hejtmany v Brně na zasedání Asociace krajů.

Kubek dnes představil Nečasovi také reformu podle návrhu ČLK. Je rozdělena do dvou fází - v první by krizový management měl získat ztracenou důvěru lékařů, tím i čas a podporu pro reformy. Rychlá úsporná opatření by přinesla zvýšení platů lékařů. V druhé fázi reformy podle návrhu ČLK by pak mělo postupně vzniknout stabilní a předvídatelné prostředí pro poskytování zdravotní péče.

ČTK, rem nam mal

Zdroj: ČTK

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.