Návrh na povinné pohotovosti je proti Ústavě, říkají praktici
Redakce Medical Tribune informovala tento týden o návrhu novely zákona, který ukládá praktickým lékařům povinnost sloužit pohotovosti. Návrh novely předkládají komunističtí poslanci a má podporu také některých poslanců ČSSD.
Autoři argumentují tím, že současný zákon o zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních není dostatečnou garancí spolehlivého zajištění pohotovostí v krajích.
"Dnes řada praktických lékařů pohotovosti neslouží, přestože to je jejich povinnost. Situace je dnes velmi problematická, hrozí nám, že na LSPP nebude mít kdo pracovat. V současné době slouží LSPP lékaři, kteří jsou 12 hodin na sále - internisté a další, a kterým to nemocnice přikáže, protože jim nic jiného nezbyde. Současný zákon nedává žádnou pravomoc krajům k tomu, aby praktické lékaře ke službám na pohotovosti přiměli," říká v rozhovoru pro MT spoluautorka návrhu novely, poslankyně KSČM Kateřina Konečná. Více v článku - Levice: Praktici by měli sloužit pohotovost povinně.
Návrh novely zavádí sankce do výše 500 tisíc korun v případě, že lékař pohotovost sloužit nebude. "Praktici mají dostatečné příjmy na to, aby sloužili pohotovost," říká poslankyně Konečná a dodává.
"Toto znění návrhu zákona je pouze materiál k další diskusi. My bychom byli rádi, kdyby vznikla mezi lékaři na toto téma diskuse, kdyby zazněly další návrhy, jak tuto problematickou situaci řešit. Jsme otevření všem názorům odborné veřejnosti," uvedla Konečná.
Redakce Medical Tribune proto požádala o názor představitele praktických lékařů - předesedy Společnosti všeobecného lékařství a předsedy Sdružení praktickcýh lékařů.
doc. MUDr. Svatopluk Býma, předseda Společnosti všeobecného lékařství
"Návrh uvedeného zákona je zcela nepřijatelný v duchu totality, kdy někomu nařizuje pod trestem "nucené práce". Řešení tohoto problému je jednoduché stačí PL (nebo jiné službu konající lékaře) adekvátně zaplatit a systém jak je prokázáno funguje. Kapitační platba byla spočítána na 8 hod pracovní doby (ne na 24 hodin) a nezbývá než připomenout naší levici, aby se nevracela zpátky do minulosti."
MUDr. Václav Šmatlák, předseda Sdružení praktických lékařů ČR
"V reakci na návrh komunistických poslanců uložit praktickým lékařům povinnost účasti na LSPP bych rád nejdříve čtenářům vysvětlil, jakým způsobem je financována činnost praktického lékaře.
Činnost je hrazena smluvní zdravotní pojišťovnou formou kombinované kapitační platby. Část příjmu tvoří částka odvozená od počtu registrovaných pojištěnců (kapitace), menší podíl pak tvoří částka za výkony, které nejsou v kapitační platbě zahrnuty (prevence,EKG, odběry krve a jiné).
Minimální podíl pak tvoří příjem z přímých plateb za výkony, které nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Kombinovaná kapitační platba byla vypočítána na činnost v rozsahu 8 hodin na jeden pracovní den. Nikoliv na 12, 16 či dokonce 24 hodin, jak si někteří, věci neznalí, levicoví poslanci (a patrně nejen oni) představují!
Ordinační doba je nedílnou součástí smlouvy zdravotnického zařízení se zdravotní pojišťovnou.
Praktický lékař, který v době své nepřítomnosti nezajistí za sebe zástup, ztrácí na kapitační platbu nárok. Základní jistota pacienta, která vyplývá z principu kapitační platby a institutu registrace, spočívá v tom, že je každému dopředu znám lékař, místo a rozsah ordinačních hodin, kde bude v případě potřeby ošetřen a kde je mu v pravidelných intervalech poskytována i preventivní péče, do které patří např. i včasný záchyt některých onkologických onemocnění a očkování. Je zajištěna kontinuita zdravotní péče.
Další rozsáhlou činností praktického lékaře, která je mu uložena zákonem (včetně sankcí), je činnost pro účely nemocenského a sociálního zabezpečení.
Na téma potřebnosti, účelnosti a kvality LSPP, včetně jejího zneužívání a časté záměny za normální ordinační dobu proběhlo již mnoho diskusí.
Ukazuje se nutnost reorganizace neodkladné a přednemocniční péče. Je žádoucí, aby redukce počtu stanovišť LSPP, zkvalitnění a zlepšení dostupnosti ZZS a ústavní pohotovostní péče, nevedla ke zhoršení této péče, ale k jejímu celkovému zlepšení.
Komunističtí poslanci se snaží problematiku LSPP vyřešit zákonem, který by tuto povinnost bez jakýchkoliv omezení, záruk a práva na odvolání ukládal praktickým lékařům, a to pod sankcí do výše 500 tis. Kč.
Je třeba zdůraznit, že problém nedostatečně zajištěné LSPP existuje jen v těch krajích, kde se nejsou schopny dohodnout na podmínkách, které by byly pro obě strany přijatelné. Ve většině krajů a míst v ČR jsou pro obě strany přijatelné podmínky domluveny. Na službách LSPP se podílejí nejenom praktičtí lékaři, ale i lékaři jiných odborností – internisté, anestesiologové, internisté a pediatři. Ve svém oboru pak stomatologové. Připomínám, že se jedná o činnost lékařů v jejich volném čase, nad rámec úhrad plynoucích ze smluvního vztahu se zdravotní pojišťovnou.
Návrh komunistických poslanců na zavedení de facto nepřetržité povinnosti zabezpečovat zdravotní péči pro registrované pojištěnce (viz odůvodnění návrhu) je bezprecedentním pokusem, jak z pozice moci jednostranným aktem donutit jiné osoby (v tomto případě praktické lékaře) k určité činnosti i proti jejich svobodné vůli a za podmínek, o kterých nemohou spolurozhodovat.
Povinnost, uložená krajům je zde svévolně přenášena na praktické lékaře. Zkušenosti z doby před rokem 1989 dokládají, že se jedná o politiku, která je komunistické straně vlastní a čas od času se pokusí ji uplatnit, podobně jako v tomto případě, i v podmínkách demokracie.
Dle mého přesvědčení by schválením tohoto komunistického návrhu došlo k hrubému porušení Ústavy ČR resp. Listiny základních práv a svobod, která je její nedílnou součástí. Předpokládám, že takový zákon žádný poslanec zvolený za stranu, která se považuje za demokratickou, nepodpoří."
(ivb), www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz