Nařízené neplacené volno
Pracujeme jako sestry ve Fakultní nemocnici v nepřetržitém provozu. Oddělení probíhá rekonstrukcí a z toho důvodu se spojila dvě oddělení. Sestrám se zrušily služby s tím, že po vyčerpání přesčasů a dovolených budou mít méně služeb a zůstanou doma na neplaceném volnu. Zajímalo by mne, jestli je postup zaměstnavatele správný. Dle našeho názoru se jedná o překážku ze strany zaměstnavatele a náleží vyrovnání platu. Zaměstnavatel řekl, že ho nic takového nezajímá. Lze se bránit zaměstnavateli?
Odpovídá JUDr. Dominik Brůha
Především je třeba uvést, že zaměstnanci podle zákona nelze jednostranně nařídit, aby formou náhradního volna „vyčerpal přesčasy,“ neboť na čerpání náhradního volna za odpracovaný přesčas se musí zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnout.
Pokud zaměstnanec nesouhlasí s čerpáním náhradního volna za již odpracovaný přesčas (nejčastěji proto, že dává raději přednost příplatku za práci přesčas před náhradním volnem), tak mu náhradní volno nelze jednostranně nařídit. To vyplývá z § 114 ve vztahu k zaměstnancům odměňovaným mzdou (tj. především podnikatelský sektor, nemocnice ve formě a.s. nebo s.r.o.) a stejně tak z § 127 ve vztahu k zaměstnancům odměňovaným platem (především příspěvkové nemocnice).
Pokud se tedy sestrám zrušily služby - objektivně vzato – v důsledku oprav na oddělení, pak se skutečně jedná o tzv. jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele ve smyslu § 208 zákoníku práce. Ze zákona platí, že pokud nemůže zaměstnanec konat práci pro jiné překážky v práci na straně zaměstnavatele (kterými jsou v praxi typicky právě např. stavebně-technické opravy na pracovištích zaměstnavatele), náleží mu náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Za dané situace tedy nelze ponechat zaměstnance doma, aniž by jim byla poskytnuta příslušná náhrada mzdy, de facto jako kdyby pracovali.
Zdroj: Medical Tribune